Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Strona główna Grupy Le Soleil Royal, 1670 Forum grupy [Le Soleil Royal] Ścienianie podłużnicy na rufie
[Le Soleil Royal] Ścienianie podłużnicy na rufie
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 29 grudnia 09:38 PM
Wadą kolekcji zeszytowych jest otrzymywanie elementów na raty, robienie jakiegoś etapu na gotowo, a przy otrzymaniu kolejnych okazuje się, że nie pasują do siebie (już pisaliśmy o wrędze nr 8 i możliwości nie licowania podłużnicy z wręgami i z pokładami).

Ścienianie dejwudu czyli podłużnicy na rufie


Jednym z takich etapów może być również poszycie DEJWUDU - węzłówki rufowej.
W kolekcjach robimy poszycie dennoburtowe - w tym dejwud, i zdarza się, że przegapiamy informację z instrukcji do jakiej grubości ścienić dejwud, następnie otrzymujemy listwy na stępkę i tylnicę, i okazuje się, że są dużo węższe i nie licują z dejwudem. Nie dość, że nie jest to prawidłowo, to do tego źle wygląda i sprawia problem z montażem okuć steru - tu każdy kombinuje jak umie i w końcowym efekcie wygląda to dalej źle.

Uczulam, bo sam w kolekcji Santisima Trinidad popełniłem ten błąd - niezbyt wystarczająco ścieniłem "dejwud" (podłużnicę z pierwszym poszyciem) i mając już drugie, końcowe poszycie musiałem jakoś to naprawić (opcja z szerszym dejwudem jakoś mi nie odpowiadała). Zdecydowałem się na "odchudzanie" od środka.
Z tą róznicą, że moja podłużnica w części środkowej miała miękką balsę (to głównie zadecydowało o wyborze metody rozcinania), a w kolekcji jest twarda sklejka i to nie będzie tak "łatwe" jak u mnie.


W kolekcji Soleil Royal szerokość (grubość) 5 mm, do której należy ścienić dejwud jest podana w 68 numerze, po wykonaniu plankowania (wiemy to z wyprzedzeniem dzięki zachodnim instrukcjom).Podłużnica ma 5 mm grubości, listwy 2 mm, więc grubość ne dejwudzie wynosi 9 mm - trzeba będzie zeszlifować po 2 mm z obu stron.
Myślę, że przy wykonywaniu skosowania wręg przed poszywaniem, można trochę zebrać z podłużnicy, wtedy na dejwudzie nie trzeba będzie zeszlifowywać prawie całych listew.

WALORYZACJA

Jeszcze słowo na temat dejwudu i tylnicy - to co jest w instrukcji, jest to uproszczenie, w prawidłowym poszyciu kilka dolnych planek (desek poszycia) nachodzi przy stępce na tylnicę (stewę rufową). W tym miejscu tylnica powinna być pocieniona (strzałka na zdjęciu) do grubości dejwudu.
Model Soleil Royal z francuskiego forum - Nek0


Papegojan by Mati

A tak to zrobiłem w moim Ambitieux - jest to też pewne uproszczenie, gdyż dziewięć listew i tylnicę oklejałem fornirem, a nie grubszymi listwami. Grubszymi oklejałem następne, aby było widać grubość na pawęży.

Ale to pozostawiam pod rozwagę kolegom waloryzującym.
_________________
Pozdrawiam
KarolOdpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.