Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Soleil Royal / SEKCJA RUFOWA
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 07 grudnia 11:31 PM

SEKCJA RUFOWA


Jeżeli ktoś zechce równolegle z modelem budować samodzielnie sekcję rufy bez wnętrza, powinien na owrężenie odrysować elementy z zeszytów.

Nr 10 - rufowa część podłużnicy
Nr 12 - wręga 9
Nr 13 - wręga 10, pokład
Nr 14 - pokłady
Nr 15 - wręga 11
Nr 18 - wręga 12
Nr 19 - wręga 13, elementy nawisu.

Skupiłem się na sekcji rufowej gdyż wykonałem takową modelu AMBITIEUX i chciałbym mieć również SOLEIL ROYAL,
ale również można wykonać jakąkolwiek inną sekcję modelu, nawet dziobowączy śródokręcia, jednak ta ostatnia wymaga budowy "szkieletowej".
Dotychczas na zachodzie były wydawane sekcje śródokręcia z grotmasztem SANTISIMA TRINIDAD i VICTORY,na wschodzie sekcja GALEONU.Taką samą sekcję Santisima Trinidad jaka była w kolekcji, można kupić w zestawie OcCre.sekcje Romka Victory i STNastępnie powycinać elementy z 5 mm kartonu lub sklejki, albo z płyty MDF (gr. 6 mm jeżeli uda się dostać odpowiednie formatki). Przy 6 mm MDFie trzeba wyciąć szersze szczeliny w podłużnicy na wręgi i we wręgach na podłużnicę.
Rufową część możemy skrócić do wręgi nr 9 albo do wręgi nr 10 lub do wręgi nr 11 jeżeli nie zależy nam na wykuszach i zrobimy cięte balkony.

Jakiś czas temu z materiałów drugiej edycji kolekcji dostępnych w necierozrysowałem podłużnicę dla dwóch długości.Po rozrysowaniu wszystkich elementów planowałem (dla ułatwienia) drukować na papierze samoprzylepnym.Dla mnie temat przyszłościowy, gdyż na ten moment nie dysponuję czasem :-(

Resztę elementów będziemy sukcesywnie dorabiać w czasie ukazywania się kolekcji
- elementy balkonu z numerami 73, 82;
- balustrady i wykuszu z nr 100, 102, 103 i 104,
a ozdoby odlewać np. z żywicy w silikonowych formach lub w Gumosilu. Ja odlewam w formach z plasteliny, ale to nieco inna bajka ;-) . Ci co potrafią mogą oczywiście popróbować swych sił w modelinie (przykład modelu Kazia z Kogi w ostatnim temacie).

Zobacz:
» Dekoracje i zdobnictwo » Odlewnictwo - domowym sposobem
http://santisimatrinidad....topic.php?t=554
» Figury do ozdoby pawęży / Figurka z tyczką
http://santisimatrinidad....opic.php?t=1393
» Rzeźbienia - Alternatywa rzeźbień

SEKCJA Z KARTONU

Z kartonu grubości brystolu zrobiłem makietę sekcji w oparciu o naszą kolekcję i zestawy Sergal-Mantua oraz plastikowego Hellera.

Zrobiłem fotki porównawcze zrobionej sekcji rufowej Soleil Royal z sekcją Ambitieux.
Jak widać jest większy. A tu jeszcze różnica w skalach - 1:70 do 1:59, jednym słowem SR dość spory był.Jednak mam zastrzeżenia do wysokości barierek - są mniej więcej równe. Myślę, że przy skali 1:70 wysokość barierek Soleil Royal powinna być co najmniej o 2 mm niższa, albo Ambitieux o 2,5 mm wyższa.
Sądzę, że na potrzeby zestawu została przeskalowana (powiększona) galeria rufowa z wykuszami. Na planach St. Philippe, 1693 ta galeria jest znacznie mniejsza.

porównanie posiadanych rysunków


_________________
Pozdrawiam
Karol
Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.