Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Strona główna Grupy Le Soleil Royal, 1670 Forum grupy SOLEIL ROYAL / Układ planek / Szerokości planek
SOLEIL ROYAL / Układ planek / Szerokości planek
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 22 lipca 09:24 PM

Układ planek / Szerokości planek

czyli zaczynek do waloryzacji

Jak widać w instrukcji zeszytu 1 plankowanie nie ma nic wspólnego z obowiązującymi zasadami - dobrze, że w częściach merytorycznych zeszytów tematy te są poruszane, szkoda, że dopiero w późniejszych zeszytach (w kolekcji Soleil Royal w zeszycie 44), gdzie adept modelarstwa nie ma szans zastosowania tej wiedzy w praktyce alt


oprócz haotycznego plankowania, a co za tym idzie i kołkowania, wyszły szpary między plankami - błąd

Na forum przy każdej kolekcji temat był poruszany i mamy odrębny wątek
» Deskowanie pokładu / Układ planek / Szerokości planek
http://santisimatrinidad....opic.php?t=1921


Układ planek


Odeskowanie pokładu (tak jak poszycie kadłuba), składa się z rzędów desek, których miejsca łączenia są przesunięte względem siebie. Metoda ta nie jest przypadkowa. Położenie złącz było zgodne z pokładnikami i z jednym z kilku stosowanych schematów (rysunek poniżej).Schemat A nazywano „co trzy”.
Trzy sąsiednie rzędy desek miały złącza wzajemnie przesunięte (rzędy 1, 2 i 3), zaś po obu stronach zamykały je dwa rzędy (rząd 4), których złącza znajdowały się na tej samej wysokości. Sekwencję tę powtarzano w kolejnych rzędach.
Schemat B to wariant metody „co trzy”. Złącza trzech rzędów środkowych (rzędy 1, 2 i 3) są sfazowane i tworzą literę Z. Istniał również system z przesunięciem fazowym „co cztery”, który ilustruje schemat C. Podobny jest do schematu „co trzy”, lecz mamy tu dodatkowy rząd środkowy. Francuzi różnili się również w tym wypadku – stosowali metodę „co pięć”, którą pokazano na ilustracji D. Układ ten jest podobny do tego z rysunku B, lecz z pięcioma rzędami desek na środku.

Jaka była długość planek?
Patrząc na powyższe schematy widać że była różna tzn. na A i B wynosiła tyle co odległość od środka pierwszego do środka piątego pokładnika. C do szóstego, a D do siódmego pokładnika.Przy okazji długości planek burt z książki English man of war 1650~1850, Peter Goodwin

Adam napisał:
Ogólnie, planki poszycia burt były podzielone na kilka sekcji w zależności czy były nad, czy pod linią wodną oraz który pas wzmocnienia burtowego tworzyły. Mogły przyjmować długość od 25 do 30 stóp angielskich.

jakieś ca. 762 - 914,4 cm


Na francuskich forach dot. SR spotkałem się z takim planikiem deskowania i gwoździowania


wg powyższego opisu co "dwie planki"


co dwie planki, gwoździowanie tylko na "licach"

Plankowanie wg Monfelda


co trzy planki (w komentarzu - za blisko gwoździe na styku "lic")

https://5500.forumactif.org/t2854p50-another-soleil-royal-from-the-altaya-collection-help-needet#88982


Szerokość planek


Mając doświadczenie z tyloma kolekcjami, nasuwa się pytanie czy szerokość planki 5 mm jest odpowiednia dla skali 1:70. Z informacji wynika, że w XVII w. planki miały od 25 do 40 cm (te szerokie znajdowały się na dolnych pokładach), więc dla skali 1:70 będzie to w przedziale 3,6 mm ÷ 5,7 mm.Wg mnie każdy inny układ deskowania jak jest w instrukcji będzie lepszy. Przypomnę, że gwoździowanie (czy kołkowanie) można wykonać drewnianymi kołeczkami lub zrobić imitację ołówkiem, starając się aby był jednakowo naostrzony dla wszystkich gwoździ (przy ścieraniu grafitu może się powiększać średnica gwoździ ;-) )

Polecam tematy:
» Wykonywanie treenails
http://santisimatrinidad.jun.pl/viewtopic.php?t=19
» Deskowanie pokładu
http://santisimatrinidad....pic.php?p=23#23
» Imitacja uszczelnienia
http://santisimatrinidad....topic.php?t=122


Spotkałem się również z próbą zrobienia planki królewskiej (szersza i grubsza deska na osi okrętu).


trochę błędne podejście do tematu


Przy układzie D na schemacie  Rysunek 3 wyglądałoby to tak:

Jednak planka królewska nie występowała na pokładach działowych, więc na Soleil Royal byłaby tylko na pokładzie rufówki. Ponadto Francuzi stosowali "lustrzane odbicie", więc od środka pokładu (osi) byłoby to lustrzane odbicie a nie kontynuacja układu na całej szerokości.

Schemat D w innym układzie (zamienione deski 2 i 3).

____________________________Układ gwoździowania


Jak mogłoby wyglądać gwoździowanie/kołkowanie na Soleil Royal skoro plany nie istnieją, można podpatrzeć na innych francuskich jednostkach z epoki - najbliższy jaki znam, jednak nieco "młodszy" i mniejszy Ambitieux (1692) czy St. Philippe (1693).

Na rysunkach z planów ww. jednostek widać, że kołkowanie nie jest identyczne na obu żaglowcach, mianowicie na rufówce Ambitieux kołki po lewej stronie (przodem do dziobu) są w lewo skos, na kolejnych pokładach są w prawo skos, natomiast St. Philippe górny pokład ma kołkowanie (z lewej strony) w lewo skos.Na śródokręciu Ambitieux widzimy (słabo ;-) ), że układ deskowania powtarza się co 6 rzędów - patrz D na rysunek 3.Na planie SP nie ma zaznaczenia styku desek. Zwracam też uwagę na plankę rysowaną pogrubioną linią - modelarze dają tam listwy nieco grubsze i ciemniejsze od pozostałych.

To co mają wspólne, to stosowana we Francji metoda odbicia lustrzanego czyli jeżeli kołki z lewej strony (przodem do dziobu) są w lewo skos, to po prawej w prawo skos (i odwrotnie na Ambitieux). Nie występuje tzw. planka królewska, którą to można zobaczyć na jeszcze mniejszej jednostce Belle Poule.


_________________
Co do pokładów to zostaje jeszcze kwestia płaski czy wyoblony (po łuku) ilustruje to wyoblenie model sekcji rufowej SR.
Zainteresowanych odsyłam do tematu
» Kształt pokładów żaglowców
_________________
Odpowiedz
Kapitan HAK
Witam,
Mam pytanie czy można gdzieś dokupić takie same planki jak w kolekcji DEA. Robiąc poprawnie pokład prawdopodobnie nie starczy desek z zestawu.
czwartek, 12 września 2019 07:22
 
Karrex
Żeby odpowiedzieć na twoje pytanie, musiałem zainwestować 4,99 żeby się dowiedzieć z czego są listwy, wystarczyło zrobić to samo, kupić dodatkowy 1 numer i miałbyś 10 listew zapasu ;-)

Na innych forach dostałbyś prostą odpowiedź, zrezygnuj z tych "badziewnych" listew kup fornir GRUSZY (notabene najbardziej polecany materiał na poszycie).

Kolejnym może być JABŁOŃ - drewno z rodzimych drzew owocowych - dość twarde. Alternatywą może być LIPA, BRZOZA, OLCHA - bardzo jasne drewna, dość miękkie - zasada ogólnie taka, aby nie było widać "rysunku" usłojenia. Tu polecam "pielgrzymkę" po okolicznych stolarzach - może mają formatki fornirów z ww. gatunków. Internet i aukcje internetowe.

Zaloguj się na SHIPMANA i zobacz tematy:

» DREWNO SZKUTNICZE

» FORNIR

Do meritum.

Listwy są z RAMINU wg mnie niezbyt trafionego materiału ze względu na jego kruchość i dość widoczne "cętkowanie"
Mimo, że w opisie raminu w jednej z kolekcji listwy są dostępne w sklepach, to ja niestety przez 16 lat od jego premiery na naszym rynku (kolekcja Galeon), nigdy się nie spotkałem z ofertą kupna. Masz nazwę RAMIN szukaj. Chyba jedyną możliwością jest kupienie dodatkowego zeszytu (może gdzieś jeszcze leżą, choć teraz w "kiosku" może być już za późno ze względu na zwroty) lub zamówienie 1 numeru u wydawcy (będzie już wyższa kwota), albo kupno na aukcjach internetowych (też wyjdzie drożej).


Moim zdaniem, przy racjonalnym wykorzystaniu listew z kolekcji zapas nie będzie potrzebny. Co znaczy racjonalny? Ano taki. Nie trzymasz się instrukcji, deskowaniem (plankowaniem) zajmujesz się po zebraniu wszystkich elementów sklejkowych fałszywych pokładów. Nie tniesz wszystkich listew na jednakowe długości - zostawiasz kilka na krótkie odcinki "początkowe" (patrz poniżej przykłady)


poszycie angielskie na pokładzie rufówki - jeden gwóźdź


angielskie na najniższym pokładzie - dwa gwoździe
hiszpańskie

W tzw. międzyczasie studiujesz instrukcję z którejkolwiek wersji językowej.


» [Le Soleil Royal] Instrukcja montażu i plany / Step-by-step

Tam znajdziesz zdjęcia, gdzie pokład jest niewidoczny i dla zaoszczędzenia listew nie trzeba tam plankować, np. zamknięty pokład na forkasztelu (i pewnie na rufie - trzeba sprawdzić).
Powodzenia, jak co pytaj.

_________________

Pozdrawiam Karol
piątek, 13 września 2019 11:42
 
Kapitan HAK
Dzięki za poświęcony czas i pieniądze :) Kupiłem dodatkowy numer 1 i nie będę plankował pokładu z dwóch pierwszych numerów (nie będą widoczne). Miałem zamiar układać co dwie planki. Może być w ten sposób ?
piątek, 13 września 2019 13:16
 
Karrex
Oczywiście, że może. Nie spotkałem się z obowiązującym układem planek na Soleil Royal, a ten przykład jest z francuskiego forum, więc równie prawdopodobny jak wszystkie inne ;-) , jak już pisałem, każdy z wymienionych układów jest lepszy niż to co robi "dyletant" w instrukcji.

Ponadto przed poszywaniem polecam odrysować pokłady i rozrysować układ plankowania - mamy dokładne wymiary wszystkich (krótkich i długich) listew - unikniemy zbędnych odpadów. Jeżeli masz jakikolwiek (najlepiej jasny) fornir, to na tych zakrytych pokładach jednak  zalecam "pole doświadczalne" i poćwiczyć klejenie, przed klejeniem na modelu.
piątek, 13 września 2019 20:17
 
Kapitan HAK
Można gdzieś kupić taki fornir już pocięty na szerokość i grubosc jak ten z zestawu ? Niestety brak narzędzi do kompleksowego cięcia.
sobota, 14 września 2019 11:23
 
Karrex
Do cięcia forniru wystarczy nożyk segmentowy np. Olfa i metalowa linijka - to nie jest prom kosmiczny ;-)
Czasem pocięte listewki (100 szt.) bywają w sklepach modelarskich i internetowych

Szkoda, że nie zaglądasz na SHIPMANA, tam masz więcej porad np.


Długość listewek dostarczanych w nr 1 i 2 wynosi 20 cm. Czytając instrukcję można wnioskować, że wykorzystujemy z każdej listewki jedynie 14 cm (2 x 7 cm). Pozostałe 6 cm? Przy ułożeniu planek z całego dostarczonego materiału w zeszycie można pokryć połowę pokładu "na styk".

Jak zapewnia producent: wraz z numerami 7 i 8 dostarczy tych listewek z dużym naddatkiem.

Trzy lata temu kupiłem bez problemu w którymś ze sklepów internetowych (modelarskich) listewki raminu długości 50 cm. Sprawdzałem je z tymi z kolekcji. Odcień identyczny.
sobota, 14 września 2019 20:13
 
Kapitan HAK
Dzięki karexx. Zastanawiam się czy czasem jednak kupić te z lipy i pokryć widoczne pokłady a te z zestawu wykorzystać pod ukryte pokłady. Tak swoją drogą ciekawe z czego i jakiej jakości będzie materiał na poszycie pokładu.
niedziela, 15 września 2019 07:21
 
Karrex
No właśnie ramin jest na poszycie pokładów, na pierwsze poszycie (niewidoczne) będą sklejki i grubsze listwy (2 mm - w zachodnich instrukcjach nie podają z czego - może też ramin lub lipa), natomiast końcowe poszycie dennoburtowe będzie z sapelle (sapeli) - gatunek mahoniu (lub meranti - mahoniopodobny).
-
Pisząc o racjonalnym wykorzystaniu listew, miałem również na myśli unikanie tak dużych odpadów jak na zdjęciach z instrukcji
.
Pozdrawiam
wtorek, 17 września 2019 23:08
 
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.