Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Strona główna Grupy Le Soleil Royal, 1670 Forum grupy [DeAgostini] Zeszyt 2 / Działa i lawety w kolekcji
[DeAgostini] Zeszyt 2 / Działa i lawety w kolekcji
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 01 kwietnia 10:01 PM

Działa i lawety w kolekcji

Pierwsze działa i lawety dostaniemy z numerem drugim, niestety w starszej wersji (zestaw OcCre) były niezgodne z epoką i wiedzą historyczną (u nas w nowej polskiej edycji nie zostało to poprawione i mamy te wymyślone twory).


zdjęcie z neta


zdjęcia Marek


Nie jestem wielkim znawcą artylerii, ale mając porównanie z lufą XVII w.widać od razu niewłaściwy kształt lufy, za duże obręcze, za duży dekor, brak delfinków (w tym drugim dziale delfinki nie w tym miejscu co powinny być), no i to dziwne wystające coś w miejscu grona. Takie "cosie" miały wczesne działa (culverin) z XV w. i falkonety (ale one były działami relingowymi, a nie na lawetach).


    Nazwa kolubryna pochodzi od łacińskiego słowa colubra – żmija, wężyca; we Francji, gdzie przede wszystkim były używane, nazywane były coulevrine


Na temat lawet policzkowych z dwoma kołami pan Krzysztof pisał:
    Okrętowe lawety policzkowe wyposażone tylko w dwa koła pozostawały bardzo popularne do końca XVI w., a wybitny francuski wojskowy Sébastien de Vauban próbował je przywrócić (bez powodzenia) w marynarce Króla Słońce nawet w samym końcu wieku XVII. Ostatecznie jednak zatryumfowały cztery koła, zapewniające większą ruchliwość i chroniące pokłady przed niszczeniem podczas strzelania.


zdjęcie z neta


Podobne lufy i lawety jak pamiętam były w kolekcji SotS, a to jakieś 50 lat różnicy i też już były niepoprawne.


Na francuskim forum w relacji kol. yoda83 pokazał, jak zmienił lawety i zmodyfikował lufy z kolekcji


ale czy spełniają walory estetyczne, to już każdy oceni sobie sam.SOLEIL ROYAL - działo


O ile mnie pamięć nie myli to zachowało się działo z Soleil Royal w muzeum w Tatihougrono przedstawia głowę rogatego satyra, fauna

więc jest jakiś punkt zaczepienia do waloryzacji.


WALORYZACJA

Zainteresowanych waloryzacją uzbrojenia odsyłam do wątku:

SOLEIL ROYAL / UZBROJENIE
W kolekcji będą dwa rodzaje lawet i luf. Pierwsze lawety już opisaliśmy, są niewłaściwe dla epoki, z drugimi też jest nienajlepiej.O ile te pierwsze są archaiczne, to te drugie (od zeszytu 24 i w kolejnych - razem 12 sztuk - będą na trzecim pokładzie działowym na otwartym śródokręciu) wyprzedzają epokę o 40 ~ 70 lat ;-)- taka laweta była w użyciu w XVIII i XIX wieku.
Cyt. za panem Krzysztofem
"... Przewagi otwartej lawety wózkowej były na tyle oczywiste, że prędzej czy później wszyscy poszli za przykładem Brytyjczyków – znamy francuskie lawety nowej konstrukcji z 1732 r., chociaż regulaminowe zmieniły się dopiero w roku 1763; ..."

KRÓTKA I POBIEŻNA HISTORIA LAWET DZIAŁOWYCH NA ŻAGLOWCACH 5
http://santisimatrinidad....php?p=2891#2891
Różne typy lawet XVII-XIX w.


laweta kontynentalna XVII-XVIII w.; laweta angielska XVII-XIX w.; laweta kontynentalna XVIII-XIX w.
O lufach już nie piszę, bo jest to bardziej jakaś naiwna, wręcz dziecięca stylistyka niż rzeczywista lufa i gdyby ją zamontować jak na zdjęciu poniżej, to i tak niewiele więcej popsułoby efekt wizualny:


to zdjęcie idealnie ilustruje niewłaściwości tego produktu

Przykładowy dekor na lufach francuskich epoki Króla Słońce


NEC PLURIBUS IMPAR - dewiza króla - franc. supérieur à tous - lepszy od wszystkich, jakoś nijak się ma do "produktu" OcCre-DeAgostini.

_____________________________________________________________

Lufa Baranowa


dekor nie do końca zgodny z działem z muzeum, ale i tak lepszy niż te z kolekcji

Projekt lufy kol. Krzyśka (SZKUTNIK) jako alternatywadekor jak na lufie z muzeum, są tu nawet lilijki Burbonów

Z kolegą SZKUTNIKiem można kontaktować się u nas na Kodze, na SHIPMANIE oraz na jego stronie.

SZKUTNIK napisał:


1 - części będą oddzielnie na wlewkach do samodzielnego odcięcia i przyklejenia , lufy nie będą pojedynczo tylko odlewane po kilka na raz
2 - odpowiednio od największej bez maszkarona 49 , 43 , 40,5 , 38,5 , 31 , 27 mm wymiary w przybliżeniu , maszkaron ma największy 4,5 mm a najmniejszy 2,5 mm
3 - średnice przy czopach : 5,7 , 4,9 , 4,6 , 4,4 , 3,6 , 3,1 mm +-
4 - lufy będą w stanie surowym , to nieudolne malowanie miało pokazać decory które na odlewie są słabo widoczne
5 - koszt to 100 zł za komplet lub 1,5 zł za szt , ceny netto plus koszt wysyłki
6 - co do luf Wazy to projekt był robiony pod skalę 1:24 z kawałkiem burty i pokładu jako zestaw, ale jak był byś chętny na inną skalę to mogę pomyśleć , zaznaczam że musi się opłacać robić matkę i formę , tak że 2-3 szt to raczej nie bardzo się opłaca odlewać , można zakupić wydruki

Jeżeli coś jest nie tak z wymiarami to proszę o info , jeszcze mogę skorygować
Potrzebuję też informacji odnośnie wysokości od pokładu do dolnej krawędzi furty , opracowuję lawety i nie chciał bym poprawiać jak będzie już gotowy projekt
_________________

Zestaw

Największe z maszkaronami (głowami satyra):Dekle z głową satyra:
Boczne ornamenty:Otwór lufy (docelowo do pogłębienia):i na deser w pionie:
Dla porównania jeszcze laweta z lufą z kolekcji L'Ambitieux - przypomnę oba okręty zakończyły służbę w czerwcu 1692 r.,gdyby w kolekcji SR była choć taka laweta, nie miałbym do czego się przyczepić.


_________________
Pozdrawiam
Karol
Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.