Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

SOLEIL ROYAL / Żagle
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 13 sierpnia 09:30 PM

ŻAGLE

Żagle w kolekcjach zeszytowych pojawiają się pod koniec kolekcji - w tej wg angielskiej instrukcji dopiero od nr 137.Nie wiadomo czy żagle będą takie jak to jest pokazane w instrukcjach kolekcji zachodnich (czyli z obszyciem na zakładkę)czy wykończone owerlokiem czym zaskoczyli w kolekcji VASA, bo w instrukcji są z zakładką.To jednak baaardzo daleka przyszłość, ale jeżeli żagle dołączone do zeszytów nie będą spełniać warunków zgodności z rzeczywistymi lub choćby estetycznymi, warto przez cały czas poszerzać własne archiwum (zdjęć, planów, relacji) przydatne przy waloryzacji.


Przy każdej kolekcji poruszam tematy lepszego wykonu detali (w tym wypadku żagli), aby uzmysłowić, iż ma to znaczenie dla estetyki i prezencji modelu. Jeżeli ktoś twierdzi, że nie ma różnicy czy zawiesimy niezbyt dobre żagle czy jednak poświęcimy trochę czasu i postaramy się o lepsze, niech porówna sobie oba modele (Soleil Royal) i odpowie na pytanie - który model chciałby mieć w kolekcji - i taki sobie zrobi ;-)

WALORYZACJA


Żagle, tak jak wszystko w modelu można zrobić w formie uproszczonej (z zestawu) lub skusić się na waloryzację.
Ostatnie żagielki jakie widziałem (waloryzowane), wykonał i opisał Kaziu, i korzystając z Jego relacji przedstawię wygląd i "rozszyfruję" nazwy części składowych grota i marsli.

Grotprzeszycia imitują szew zszycia brytów, krawędzie żagli to liki, wzmocnienia wokół żagla to banty, wokół żagla jest przyszyta liklina (do modelu możemy użyć kleju, również do przyklejenia wzmocnień - refbanty, lining?), linki na refbancie to reflinki.detal - lining?, wzmocnienia przy bulinach

doszły reflinkiŻagiel na modelu i opis poszczególnych elementów:Linki do relacji:


Soleil Royal

Zobacz w relacji Daro_Buko jak można uszyć, wyprofilować i zamontować żagle:_________________
_________________
Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.