Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

SOLEIL ROYAL / OZDOBY
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 26 stycznia 10:06 PM

SOLEIL ROYAL / OZDOBY


Powodem szczególnej sławy okrętu SOLEIL ROYAL stały się jego bardzo bogate barokowe zdobienia, których projektantem był Jean Berain, któremu po śmierci Charlesa Le Bruna, zlecono zaprojektowanie całości dekoracji zewnętrznej okrętów króla i nadzór nad wykonawstwem. Jego styl cechuje nowatorstwo dekoracji opartych na arabeskach, stworzył nową odmianę dekoracji zwaną berinades?. Motywy używane przez Béraina to: satyry, sfinksy, trytony, chimery, gryfy, hippokampy, ale też postaci z commedia dell’arte i opery, muzycy i akrobaci. Wprowadził także do dekoracji motywy Turków i Chińczyków. Na rysunku rufy SOLEIL ROYAL widać doskonale styl Beraina. Wokół centralnego podmiotu, ogólnie mitologicznego (Apollo na rydwanie), wyartykułowana jest idealnie symetryczna sieć arabesek, wzbogacona elementami architektonicznymi, kariatydami, popiersiami i chimerami. Oprócz rozszyfrowanego Apolla, który ma symbolizować Króla Słońce, na francuskim forum znalazłem opis symboliki pozostałych ozdób.W uzupełnieniu wątku "rydwanu" Apolla (rydwan zastąpił tron), nazwy 4 koni: Pyroïs, Euos, Actéon, Phlégon.

Na koronie lustra po prawej widzimy Alegorię Zachodu i konia, po lewej Alegorię Orientu (czyli Wschodu) i wielbłąda, w centrum korona królewska.

W płycinach górnej części zwieńczenia lustra znajduje się dwanaście znaków zodiaku. Zwieńczenie podtrzymywane jest przez 2 kariatydy. Na bocznych daszkach hełmów balkonów spoczywają: z prawej Alegoria Ameryki, z lewej Alegoria Afryki.

W centrum środkowej balustrady tarcza z nazwą okrętu, w pozostałych panneaux z monogramem Ludwika XIV.

Po wewnętrznej stronie klap ambrazur lilijki (fleurs de lys) - informacja dla waloryzujących Wink.

GALERIA RUFOWA

ArchiwaliaWersja kolorystyczna

Pełna wersja kolorystyczna


Model wykonany na podst. wizerunków BerainaMusee de la Marine

Model w Musee de la Marine, w Paryżu wykonany przez Jean-Baptiste Tanneron (1807 - 1852)Głównym tematem ozdoby pawęży jest płaskorzeźba Apolla na rydwanie

GALERIA

Można zauważyć, że model różni się od rysunku wyjściowego kilkoma szczegółamiMianowicie model ma nieco inny kształt pawęży, w górnej części jest smuklejszy (węższy); pawęż jest nieco wyższa (korona jest wyżej), w modelu jest pięć okien na każdym piętrze (pokładzie), a na rysunku sześć; figury boczne mają inne pozy: na rysunku siedzą, na modelu klęczą; inna ornamentyka balkonów i pozostałych ozdób - włącznie z ozdobą nawisu nad sterem.
Inwencja twórcza Tannerona czy miał jakieś inne przesłanki, nie wiem. Fajnie jakby w zeszytach zostało to jak i symbolika dekoracji Beraina wyjaśnione, ale pewnie przeceniam kolekcję.
RUFA - Wykusz

Projekt BerainaRównież odmienny model Tannerona____________________________________________________________________________

I niestety zupełnie odmienny model z kolekcji DeAgostini (wcześniej Altaya).


modelDZIÓB

Wersja kolorystyczna projektu Beraina


Wyodrębniony detal dziobuW relacjach francuskich znalazłem rysunki dopasowujące elementy z ryciny powyżej do modelu (i tu nie pamiętam czy zestawu Sergal czy OcCre z kolekcji).


Figura galionowa


Ewidentnie wg projektu Beraina
Michel Saunier

Hmm... tylko co jest po drugiej stronie dziobu?

Postać na hippokampie zawierać się powinna w szczelinie i z drugiej strony jest widoczna postać z tyłu:


druga strona galionu w zestawie Hellera

Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.