Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

SOLEIL ROYAL / Historia
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 23 lipca 11:46 PM

Soleil Royal

(Królewskie Słońce) – francuski 104-działowy okręt liniowy, okręt flagowy admirała Tourville'a.


Zbudowany został w Breście pomiędzy 1669 a 1671 rokiem (położenie stępki - 1669; wodowanie - 1670) pod kierunkiem inżyniera Laurenta Hubaca i wcielony do floty jako okręt flagowy „Escadre du Ponant” (Eskadry Atlantyku). Mając długość ponad 60 metrów, został uzbrojony w 104 działa z brązu, rozłożone na trzech pokładach.
Był uważany za jeden z najlepiej zbudowanych i najzwrotniejszych okrętów epoki, powodem zaś szczególnej sławy tego okrętu stały się jego bardzo bogate barokowe zdobienia. Emblemat słońca został wybrany dla Soleil Royal przez samego Ludwika XIV jako jego – „Króla-Słońce” – osobisty symbol.Po wybuchu Wojny Dziewięcioletniej (1688 - 1697) między wielkimi mocarstwami Europy, Soleil Royal został dozbrojony ośmioma dodatkowymi działami. Załoga liczy około 1200 ludzi; okręt uzbrojony w 112 armat z brązu - 36, 24, 18, 12, 8, 6 i 4 funtowe (tylko okręty admirała zostały wyposażone w działa z brązu, pozostali mają armaty żelazne).
Soleil Royal stał na czele zwycięskiej francuskiej floty w bitwie pod Beachy Head w roku 1690.
Wziął też udział w bitwie pod La Hague 29 maja roku 1692. W trakcie tej ostatniej – zwanej też bitwą pod Barfleur – stał się przedmiotem ataku 3 nieprzyjacielskich trójpokładowców i chociaż ostatecznie jego obrona zakończyła się sukcesem, to po walce okręt był na tyle ciężko uszkodzony, że nie był w stanie wrócić do Brestu.


Bitwa pod Hougue, Petrus Johannes Schotel (1808-1865)

Następnego dnia po bitwie Tourville porzucił ciężko uszkodzony Soleil Royal i przeszedł na Ambitieux. Soleil Royal został wraz z dwoma innymi liniowcami (l'ADMIRABLE i TRIOMPHANT) w Cherbourgu na pilne naprawy. Miasto było pozbawione umocnień, zlikwidowanych na polecenie markiza de Louvois (decyzja ta była skutkiem długoletnich sporów między resortami wojny i marynarki).
Dnia 1 czerwca na redzie Cherbourga stanęła angielska flota pod dowództwem wiceadmirała Delavalla (Royal Sovereign), który przypuścił atak z wykorzystaniem branderów. W nocy z 2 na 3 czerwca 3 francuskie liniowce broniły się przed 17 jednostkami tego rodzaju, ale ostatecznie angielski Blaze przedarł się i trafił w rufę Soleil Royal, który zaczął się palić. Niestety ogień dotarł do prochowni i okręt wyleciał w powietrze. Wkrótce podobny los spotkał dwa pozostałe francuskie liniowce (l'ADMIRABLE i TRIOMPHANT). Mimo że mieszkańcy Cherbourga niemal natychmiast rzucili się na ratunek marynarzom, z 883-osobowej załogi okrętu ocalał tylko jeden człowiek.


model


We francuskiej marynarce wojennej zbudowano jeszcze dwa okręty liniowe o tej nazwie – w roku 1692 (w 1693 przemianowany na Foudrayant) i 1749.

____________________________
Info z Wikipedi i neta

https://pl.wikipedia.org/wiki/Soleil_Royal_(1670)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_Francji_z_Lig%C4%85_Augsbursk%C4%85
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_morska_pod_Beachy_Head
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwy_pod_Barfleur_i_La_Hougue


Zobacz też:

L'AMBITIEUX, 1692

Ludwik XIV - Król Słońce / 1638 - 1715


_________________
Pozdrawiam
Karol
Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.