Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

HORNBLOWER
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 20 grudnia 09:04 PM

Captain Horatio Hornblower (1951).


Reżyseria: Raoul Walsh
Scenariusz: Ivan Goff, Ben Roberts
Występują: Gregory Peck, Virginia Mayo, Christopher Lee, Michael Dolan, Robert BeattyAkcja filmu rozgrywa się podczas wojen napoleońskich w 1807 roku. Oficer marynarki brytyjskiej, kapitan Horatio Hornblower zostaje wysłany z tajną misją do krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie ma doprowadzić do wybuchu rewolucji. Celem jest powstrzymanie wojsk hiszpańskich przed sojuszem z Francuzami i włączeniem się do wojny po stronie Napoleona. Oczywiście sprawy się nieco komplikują i zmuszają kapitana do modyfikacji planów, a w ciekawą opowieść przygodową dodatkowo wplątany zostaje również wątek miłosny.

Film nakręcony na podstawie trzech pierwszych książek cyklu C.S.Forrestera - Szczęśliwy powrót, Okręt liniowy, Z podniesioną banderą, który zaczął od tomów 6 - 8, a potem dopisał wcześniejsze i późniejsze.

Książki w cyklu

Powieści Hornblowerowskie


Pan midszypmen Hornblower (Mr midshipman Hornblower - Forester Cecil Scott) (tom: 1)
Porucznik Hornblower (Lieutenant Hornblower - Forester Cecil Scott) (tom: 2)
Hornblower i jego okręt Hotspur (Hornblower and the Hotspur - Forester Cecil Scott) (tom: 3)
Hornblower i kryzys (Hornblower and the crisis - Forester Cecil Scott) (tom: 4)
Hornblower i jego okręt Atropos (Hornblower and the Atropos - Forester Cecil Scott) (tom: 5)
Szczęśliwy powrót (Happy return - Forester Cecil Scott) (tom: 6)
Okręt liniowy (A ship of the line - Forester Cecil Scott) (tom: 7)
Z podniesioną banderą (Flying colours - Forester Cecil Scott) (tom: 8)
Komodor (The Commodore - Forester Cecil Scott) (tom: 9)
Lord Hornblower (Lord Hornblower - Forester Cecil Scott) (tom: 10)
Hornblower w Indiach Zachodnich Hornblower in the West Indies (tom: 11)
Vademecum Hornblowerowskie (Forester Cecil Scott) The Hornblower Companion - With Maps and Drawings by samuel H. Bryant (tom: 12)


http://www.youtube.com/watch?v=tOqHIA9xwUM - film
http://www.filmweb.pl/fil...wer-1951-94758#
_________________________________
Informacje z zasobów filmweb.plSerial TV

W latach 1998 - 2003 powstał serial telewizyjny na podstawie książek Forestera:

• The Even Chance (AKA: The Duel), 1998
• The Examination for Lieutenant (AKA: The Fire Ships), 1998
• The Duchess and the Devil, 1999
• The Frogs and the Lobsters (AKA: The Wrong War), 1999
• Mutiny, 2001
• Retribution, 2001
• Loyalty, 2003
• Duty, 2003
Hornblower: The Even Chance

Hornblower: Równe szanse (Wielka Brytania,1998)


Reżyseria: Andrew Grieve
Scenariusz:Russell Lewis
Obsada: Ioan Gruffudd (Hornblower), Robert Lindsay (kpt. Pellew), Dorian Healy (midszypmen Simpson), Michael Byrne (Kpt. Keene), Duncan Bell (midszypmen. Clayton), Paul Copley, Sean Gilder, Simon Sherlock, Chris Barnes, Jamie Bamber (midszypmen Kennedy), Colin MacLachlan, Roger May (por. Chadd), Vincent Grass (kpt. Forget), Richard Lumsden (midsz. Hether)


Galeria zdjęć

17-letni Horatio Hornblower jest nowym midszypmenem na pokładzie "Justiniana". Dokucza mu choroba morska, ale rzeczy mają się dla niego jeszcze gorzej, kiedy starszy aspirant Simpson bierze go na cel swoich ataków. Horatio ma dość ciągłego lżenia i podejmuje niemal samobójczą decyzje sprzeciwienia się Simpsonowi. Kiedy Simpson oskarża go o oszukiwanie przy grze w karty, Hornblower wyzywa go na pojedynek. Jednak Clayton ogłusza Hornblowera i zajmuje miejsce przyjaciela w pojedynku. Zanim Horatio może coś zrobić pada śmiertelny strzał i Clayton ginie. Wybucha wojna i Horatio zostaje przeniesiony na pokład "Indefatigable" pod dowództwo Kapitana Pellewa. Horatio stopniowo zdobywa swoje miejsce na nowym statku i szacunek ludzi będącymi pod jego rozkazami oraz zaufanie kapitana Pellewa. Ale kiedy Simpson pojawia się ponownie i zostaje wystawiony do służby z Horatio, ten staje przed wielkim niebezpieczeństwem. Czy będzie zmuszony walczyć o swoje życie?
Hornblower: The Examination for Lieutenant

Hornblower: Egzamin na porucznika. Wielka Brytania, 1998, 93 min.)


Reżyseria: Andrew Grieve,
Obsada: Ioan Gruffudd (Hornblower), Robert Lindsay (Pelew), Denis Lawson ("Pancernik" Foster), Ian McNeiceIan, McElhinney, Chris Barnes, Paul Copley, Sean Gilder, Simon Sherlock, Colin MacLachlan, Rupert Holliday-Evans, Peter Corey (midsz. Cleveland)Koniec XVIII-tego wieku. Pełniący obowiązki porucznika, Horatio Hornblower służy na pokładzie "HMS Indefatigable", jednym z okrętów Brytyjskiej flotylli na Gibraltarze. Hiszpania i Francja sprzymierzyły się przeciw Brytanii. Hiszpania przechwytuje i zatapia najwięcej statków z zaopatrzeniem. HMS Indefatigable zostaje wysłany do Oran w Algerii z misją zakupu zaopatrzenia. Gdy schodzą na ląd, odkrywają, że w mieście panuje zaraza. Statek zostaje objęty kwarantanną przez dwa tygodnie wraz z załogą i towarzyszącymi im dyplomatami. Hornblower wykorzystuje ten czas na naukę do zbliżającego się egzaminu na porucznika. Okazuje się, że nikt z załogi nie jest chory i Horatio dociera w porę na egzamin. Podczas ustnego egzaminu, nagle do portu wpływa hiszpański "statek ognia" (płonący statek wysyłany do środka flotylli, by ją podpalić). Hornblower i jeden z jego egzaminatorów ruszają ratować flotyllę. Jego działania ponad wszelką wątpliwość dowodzą, że godny jest podjąć obowiązki porucznika.
Hornblower: The Duchess and the Devil

Hornblower: Księżna i diabeł (Wielka Brytania,1999, 93 min. )


Reżyseria: Andrew Grieve

Scenariusz: Patrick Harbinson

Obsada: Ioan Gruffudd (Hornblower), Robert Lindsay (kpt. Pellew), Cherie Lunghi (księżna Wharfedale), Christopher Fulford, Ronald Pickup (Don Massaredo), Jamie Bamber (Kennedy), Jonathan Coy (por. Bracegirdle), John Woodvine (Sir Hew Dalrymple), Paul Copley (Matthews), Sean Gilder (Styles), Simon Sherlock (Oldroyd), Jean-Yves Berteloot, Vincent S. Boluda, Jolyon Baker (kpt. Joubert), Colin MacLachlan
Hornblower zdobywa francuski okręt "Le Reve", kapitan Pellew prosi go, aby płynął nim do Anglii, gdzie będzie cennym nabytkiem dla angielskiej marynarki wojennej. Przy okazji ma eskortować Księżną Wharfedale do domu. Nieszczęśliwie, "Le Reve", Hornblower, księżna i załoga wpadają w rece Hiszpanów i zostają uwięzieni. Horatio spotyka Kennediego, załamanego i wyniszczonego po miesiącach samotnej niewoli. Przewaga wroga jest znaczna. Horatio postanawia znaleść sposób na ucieczkę z Kennedym, mimo protestów Hunter'a, i z rosnącym podejrzeniem, że księżna może być kimś innym, niż osobą za którą się podaje.
Hornblower: The Frogs and the Lobsters

Hornblower: Żabojady i homary. (Wielka Brytania,1999; 100 min.)


Reżyseria: Andrew Grieve
Scenariusz: Chris Ould
Obsada: Ioan Gruffudd (Hornblower), Robert Lindsay (kpt. Pellew), Antony Sher (Moncoutant), John Shrapnel (Charette), Samuel West (mjr Edrington), Peter Vaughan, Jean Badin, Jamie Bamber (midsz. Kennedy), Paul Copley, Sean Gilder, Colin MacLachlan, Simon Sherlock, Estelle Skornik (Mariette)
Hornblower otrzymuje rozkaz przewiezienia kompanii brytyjskich wojsk (których marynarze nazywają homarami z powodu ich czerwonych marynarek) i kompanii francuskich nacjonalistów (którzy są nazywani żabojadami) do Francji gdzie trwa rewolucja. Hornblower ze zdumieniem patrzy na brutalność Francuskiego dowódcy, który gilotynuje mieszkańców miasteczka oraz niszczy ich domy. Rośnie w nim obrzydzenie do tego rodzaju działań. Kiedy francuski dowódca i jego ludzie wyruszają porwać młodą nauczycielkę, Hornblower ślubuje ją ochronić.
Hornblower: Mutiny

Hornblower: Bunt (Wielka Brytania, 2001, 100 min.)


Reżyseria: Andrew Grieve
Scenariusz: T.R. Bowen
Obsada: Ioan Gruffudd (Hornblower), Robert Lindsay (kpt. Pellew), David Warner (kpt. James Sawyer z HMS Renown), Nicholas Jones (por. Buckland), Paul McGann (por. Bush), Jamie Bamber (por. Archie Kennedy), Philip Glenister (Hobbs), Paul Copley, Sean Gilder, David Rintoul (dr. Clive), Terence Corrigan (midsz. Wellard), Gilly Gilchrist, Paul Brightwell (sierż. Whiting)
Hornblower (Ioan Gruffudd) i jego towarzysze przechodzą pod rozkazy czczonego ale umysłowo chorego kapitana Jamesa Sawyera (David Warner), co ostatecznie musi skończyć się buntem.
Hornblower: Retribution

Hornblower: Odwet (Wielka Brytania, 2001)


Reżyseria: Andrew Grieve

Obsada: Ioan Gruffudd (Hornblower), David Warner (kpt. James Sawyer), Robert Lindsay (kpt. Pellew), Nicholas Jones (por. Buckland), Paul McGann (por. Bush), Jamie Bamber (por. Archie Kennedy), Terence Corrigan (midsz. Wellard), Philip Glenister (Hobbs), David Rintoul (dr. Clive), Sean Gilder (Styles), Paul Copley (Matthews), Paul Brightwell (sierż. Whiting), Katia Caballero (seniora Ortega), John Castle (kpt. Collins), Gilly Gilchrist, Antonio Gil-Martinez (płk. Ortega), Ian McElhinney (kpt. Hammond), Hugh Quarshie (Francois Le Fanu)
Kontynuacja dramatycznych zdarzeń z "Hornblower: Bunt". Horatio Hornblower staje przed sądem oskarżony o "buntownicze zachowanie". W czasie przesłuchania przywołane zostają wydarzenia z pokładu okrętu "Renown". Kapitan Sawyer pamięta, że ktoś pchnął go do ładowni. Ktokolwiek to był, na pewno jest winny buntu. Życie Hornblowera zależy teraz od tego, czy to właśnie on popełnił ten buntowniczy czyn. Jako człowiek honoru musi odpowiadać zgodnie z prawdą, czy przyczynił się do dramatycznych zdarzeń i wypadku kapitana Sawyera. Hornblower ma właśnie potępić siebie i skazać się na śmierć, kiedy niespodziewany świadek pojawia się w sądzie.

http://www.movieposterdb....57_a2cfaaaf.jpg
Hornblower: Loyalty

Hornblower: Lojalność (Wielka Brytania, 2003)


Reżyseria: Andrew Grieve

Scenariusz: Niall Leonard

Występują: Ioan Gruffudd, Robert Lindsay, Paul McGann, Paul Copley, Sean Gilder, Jamie BamberJest rok 1803, Francja i Anglia zawarły pokój. Po niezatwierdzeniu przez admiralicję nominacji i odesłaniu na ląd z niższym o połowę żołdem zaczyna mieć kłopoty finansowe. Zastawia nawet swój płaszcz i szpadę. Zauroczona młodym oficerem córka właścicielki domu, Maria (Julia Sawalha), postanawia mu pomóc. Z ratunkiem przychodzi też Admirał Pellew. Potwierdza promocje Hornblowera na Komandora i wysyła go jako kapitana okrętu "Hotspur" na patrolowanie wybrzeży Francji. Jednym z jego zadań jest przewiezienie francuskiego emigranta, Majora Côtarda, na spotkanie z członkiem opozycji do Francji. Na miejscu Hornblower z przerażeniem odkrywa przygotowująca się do ataku 50-tysięczną francuską flotylle. Horatio otrzymuje zadanie zniszczenia brzegu baterii, ale jego wysiłki obracają się w niwecz przez działania zdrajcy. Nasz bohater zostaje uwięziony. Udaje mu się jednak uciec. Jego powrót pozwala Pellewowi odeprzeć atak wroga. Po powrocie do Anglii odkrywa, że na Marię i jej matkę spadły ciężkie czasy. Hornblower ofiarowuje im pomoc finansową, na którą może sobie teraz pozwolić. Maria odmawia tłumacząc, że byłoby to niewłaściwe, aby młoda kobieta przyjmowała pieniądze od obcego mężczyzny. Hornblower prosi ją więc, aby przyjęła je jako jego przyszła żona.

http://www.youtube.com/watch?v=rEEUDLr9uUw - Trailer
Hornblower: Duty

Hornblower: Obowiązek (Wielka Brytania, 2003)


Reżyseria: Andrew Grieve
Scenariusz: Stephen Churchett
Obsada: Ioan Gruffudd (Hornblower), Paul Copley (Matthews), Sean Gilder (Styles), Tony Haygarth (Prowse), Robert Lindsay (kpt. Pellew), Paul McGann (por. Bush), Julia Sawalha (Maria Mason)
Horatio Hornblower wprost z ramion nowo poślubionej żony zostaje wyrwany w morze. Ma odnaleźć zaginiony okręt "Grasshopper" wraz z jego kapitanem. Ostatnie meldunki wskazywały że kapitan Bracegridle odkrył coś podajrzanego u brzegów Francji. Horatio rusza jago tropem. Podczas sztormu wyławia dwoje rozbitków. Kobieta jest Amerykanką, mężczyzna zaś, jej mąż, świetnie mówi po francusku choć podaje inną narodowość. Horatio nabiera podejrzeń co do tożsamości rozbitków. Gdy po odnalezieniu kapitan Bracegridle Francuzi atakują chcąc przejąć jego pasażerów, Horatio zmusza małżonków do wyjawienia prawdy. Tymczasem trzy wrogie okręty z tajemniczym ładunkiem szykują się do drogi. Horatio postanawia je powstrzymać.


http://www.youtube.com/playlist?list=PL4268690FCE4DE674
Playlista z filmami - wcisnąć odtwórz wszystko i filmy polecą same po kolei
PS. wymaga to sporo czasu - odcinki mają po 2 godziny prawie ale jest co oglądać :)


_________________
Pozdrawiam
Karol


 

Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.