Galeon Smok

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Kumbot
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Galeon Smok

Post autor: Kumbot »

Witam wszystkich
Po długim namyśle i podpatrywaniu mistrzów modelarskiego fechtunku skalpelem i dremelem ;) postanowiłem zrobić relecje z budowy galeonu Smok.
Mam swiadomośc swoich ograniczeń i lenistwa ale uważam ze relacja pomoże mi dobrnąć do końca i z pomocą bardziej doświadczonych kolegów „ wypłynę Smokiem na szerokie wody”
Ale do rzeczy.
Okręt będzie oparty o rekonstrukcję i badania Pana Prosnaka. Jak wszyscy wiemy Smok jest bardzo tajemniczym okrętemJ nie wiele wiadomo na temat jego konstrukcji czy wyglądu, nawet nazwa nie jest do końca pewna, gdyż domniemywa się jej z rzeźby galionowej przedstawiającej smoka, czy też tylko jego głowę.

Na początek może troszkę historii.

Galeon "Smok", znany też jako "galeona Zygmunta Augusta", był pierwszym okrętem wojennym budowanym z przeznaczeniem dla polskiej floty. Zwodowany 14 czerwca 1572, nie został nigdy dokończony z powodu śmierci Zygmunta II Augusta. Według jednej wersji, galeon ten miał zostać następnie spalony podczas ataku gdańszczan na Elbląg w 1577 roku, jednakże według nowszych ustaleń J. Pertka, galeon został wówczas wycofany w górę rzeki Elbląg i uniknął zniszczenia. Można założyć, że okręt został zbudowany na styl wenecki, jako że projekt przedłożył Wenecjanin, Domenico Zaviazelo. Hipoteza ta jest bardzo prawdopodobna, co potwierdzają relacje XVI-wiecznych mieszkańców Elbląga, który uważali okręt za znacznie większy od tych, które znali. W polskiej flocie dominowały podówczas statki 200-łasztowe, galeony weneckie miały prawie dwukrotnie większą nośność Prosnak w swoich domniemaniach uważa ze okręt mógł mieć nawet 350-389 łasztów. Najprawdopodobniej była to jednostka o dwóch głównych pokładach bateryjnych, ale mogły być też, trzy licząc górny.
Do budowy "Smoka" użyto głównie drewna dębowego (szkielet), klonowego oraz sosnowego (poszycie). Spoiny klepek burtowych i pokładowych "udychtowane" były włóknem z konopii a całość smołowano na gorąco i zużyto do tego celu 36 beczek smoły... Dziób okrętu co już zaznaczyłem stanowiła rzeźba w kształcie głowy? smoka. Warto zauważyć, że była to jedyna figura na okręcie. Kadług okrętu był pomalowany w bliżej nie znany sposób. "Smok" posiadał 4 maszty, nie wyklucza się jednak możliwości, że po 1577 r. przebudowano go w formie trójmasztowca.

Również uzbrojenie pozostaje zagadką. Przyjmuje się, że składały się na nie:
- artyleria główna, burtowa: 12 feldszlang 8- funtowych, 14 kwaterszlang 2,5-funtowych
- działa pościgowe, dziobowe: 2 notszlangi 16-funtowe
- działa rejtaredowe, rufowe: 2 kartauny 25-funtowe
- artyleria pokładowa, burtowa: 6 folgerzy 9-funtowych
- artyleria flankująca: 4 kwaterszlangi 2,5-funtowe, 8 folgerzy 1- i 2-funtowych.
( zaczerpniete z interne
Załoga okrętu liczyła ok. 350 ludzi, w tym 240 piechoty morskiej uzbrojonej w hakownice, arkebuzy i muszkiety.
Nigdy niewykończony galeon został ostatecznie rozebrany pomiędzy 1584 a 1588 rokiem.
( internet min Atamana opis z forumhttp://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,6530/catid,4/limit,6/limitstart,0/ i mądre książki )

Na koniec należy jeszcze dodać ze M. Prosnak (np. PM nr 43 i MM z 19981 r) nieco przesadził z rekonstrukcją okrętu, bliższy prawdzie jest moim zdaniem opracowanie M. Boczara (np. MM z 2000 roku) jednakże „Smok wg Prosnaka” jest dużo ładniejszy, a że posiadam te plany to dlatego swój model będę na nich opierał.
Model powstanie na podstawie PM nr 43 i MM z 1981 w opracowaniu Andrzeja Karpińskiego. Będzie wykonany w skali ( no właśnie? trudno powiedzieć, bo wręgi to powiększone do A3 ksero MM, czyli coś koło 1: 130?długość kadłuba ok. 40 cm ) w technologii kartonowo- piankowo-okleinowej. Mam nadzieje ze dobrnę do końca, a efekt będzie chociaż zadowalający.

Należy się jeszcze przedstawić, bo chociaż już jakiś czas jestem na forum to nie miałem przyjemności się udzielać: tak więc mam na imię Grzegorz dla kolegów KUMBOT, mieszkam w okolicach Bochni. Relacja będzie bardzo powolna bo niestety przez większość dnia muszę zarabiać na tą chwilkę wieczornej przyjemności ,a w weekendy udaję się na „przystań w Rzeszowie” gdzie czeka na mnie moja „Panna Wodna” no, a ze nie mogę jej zaniedbywać to Smok idzie w odstawkę sami rozumiecie;)
Za młodu Kleiłem samoloty, a ostatni model uczyniłem ( popełnianie z racji zawodu źle mi sie kojarzy ) jakieś 7 lat temu, w zeszłym już roku dorwałem f 14 z MM i zacząłem sobie przypominać troszkę modelowanie, następnie Bismarcka wziąłem na tapetę, i ręka zaczyna czuć już kiedy skalpel jedzie po laminacie stołu. :laugh:
no ale dosyć ględzenia czas na zdjęcia.

pokserowane podłużnice i wręgi przyklejone na tekrurkę 2mm
Obrazek

Obrazek
a tu już poklejone w całość - wikolem i polimerowym

Obrazek
Obrazek

próba zrobienia pokładu głównego
Obrazek

i galeryjki rufowej,
Obrazek

próby z okleiną wychodzą nieżle chyba, ale nie jestem jeszcze z tego zadowolony, ale pierwsze koty za płoty...

pozdrawiam KUMBOT
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Galeon Smok

Post autor: Zbyszek »

Witam cie Grzegorzu, no dosc ciekawy model wybrałeś, mam nadzieje że wmiarę sprawnie ci będzie to szło, wielu kolegów też robi z papieru i forniur więc napewno udzielą konstruktywnej krytyki, tylko jedna prośba zdjęcia wstawiaj o większych rozmiarach tak minimum 640 x 480, bo tych wogóle nie widać.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 965
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Galeon Smok

Post autor: ataman »

Fajnie, że mój ulubiony okręcik idzie na tapete!
Co prawda, co do rekonstrukcji zaproponowanej w PM 43 przez Prosnaka już sie "wyrażałem" na forum... Ty też, jak czytam, nie masz najlepszego zdania ( i to mnie cieszy).. Ale "Smok" jest "Smok", wszak ta rekonstrukcja już zaistniała w naszym modelarstwie...

Ja usilnie studiuję wszelkie dostępne materiały, główkuje, analizuje.... i myślę, że jeszcze w tym roku będę gotowy do budowy swej wersji (w oparciu o MM 1-2/2000).

Jednak już teraz chciałbym ciut sprostować to co napisałeś: mianowicie 4 maszty to WYMYSŁ Prosnaka, różni badacze, od początku ubiegłego wieku podawali (w oparciu o analizę Regestrum... Bąkowskiego) że "Smok miał tylko 2 maszty, Dopiero Boczar przeforsował ( z uzasadnieniem) wersję z 3 masztami, nikt z historyków zajmujących sie Galeoną nigdy nie zasugerował 4 masztów.....

Co do skali, to raczej będzie skala poniżej 1:100. Z analizy Regestrum... Boczar wywnioskował długość "Smoka" na jakieś 30 pare metrów.. mógł się pomylić... ale nie o dziesiątki metrów..:)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Galeon Smok

Post autor: krzysztof »

Grzesiu warto byś się zapoznał z książką Boczara. Naprawdę warto, to jest kilkaset stron wiedzy.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:Galeon Smok

Post autor: JurekBin »

No to pięknie....
już ustawiam się w kolejce do śledzenia tego projektu.

Powdzenia!
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Kumbot
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Galeon Smok

Post autor: Kumbot »

krzysztof napisał:
Grzesiu warto byś się zapoznał z książką Boczara. Naprawdę warto, to jest kilkaset stron wiedzy.

No tak napewno jest to nieoceniona kopalnia wiedzy, ale jak już pisałem będe opieram sie na planach Prosnaka nie Boczara. więc raczej jego opisy i analizy by mnie interesowały. Chociaż tak sobie myślę ze moze jak zrobię Prosnakowego Smoka to i Boczarowego wezmę pod skalpel, ładnie by sie prezentowały oba opracowania na kominku.

niestety mam problemy z z czytnkikem kart XD i narazie nie ma fotek, ale już jutro wstawię nowe zdjęcia.

pozdrawiam KUMBOT.
naprawiłem czytnik;)
a oto i foty mam nadzieje ze sie będą podobać Waszmościom;)

kadłub zapiankowany i czeka na szpachlę
Obrazek
Obrazek
troszkę dłubaninki
Obrazek
i jeszce mój okleinowy dremel;)
Obrazek

pozdrawiam Kumbot
Kumbot
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Galeon Smok

Post autor: Kumbot »

Witam Panów

troszke sobie ostatnio pokleiłem i oto co mi wyszło. Smok już zaczyna przypominać okręcik prace posuwają sie bardzo powoli.
a oto fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

pozdrawiam KUMBOT
mrowka
Posty: 20
Rejestracja: 05 gru 2010, 14:31

Odp:Galeon Smok

Post autor: mrowka »

Witam, naposz coś proszę o technice piankowania a następnie obróbki. B)
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 965
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Galeon Smok

Post autor: ataman »

Czy ja dobrze widze, że oklejasz model dużymi płaszczyznami okleiny?
Jeśli tak.. to.. hmm.. myślę, że dużo lepszy byłby efekt, gdybyś okleine pociął w paski imitujące deski poszycia, jak to zrobił Adam przy Granado?

http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,9849/catid,524/limit,6/limitstart,6/
Pozdrawiam
Adam Korobacz
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Galeon Smok

Post autor: Adam Korobacz »

Witam,
Skoro już mnie wywołano :), to muszę sprostować - w granado nie robiłem poszycia poniżej pasa odbojnicowego.
Za to mogę pokazać zdjęcie (przepraszam Kumbot, że w Twoim wątku zdjęcie mojego modelu...), na którym mam nadzieję widać, że pojedyńcze deseczki na całym kadłubie prezentują się lepiej niż duże powierzchnie.
link, jako, że foto dosyć spore:
http://img219.imageshack.us/img219/8044/bellonahb3.jpg
Jednak, z racji, że ciężko nad tym wszystkim zapanować, to sugeruję zrobienie poniżej pasa wzmocnienia dno wyszpachlowane i pomalowane np. na beżowo albo biało. aha, jeszcze żeby nie było brzydkich "krost" i bąbli" pod okleiną powierzchnia musi być gładziutka... nawet jakiś przypadkowy paproch, który zapląta się pod powierzchnię okleiny robi brzydkiego guza, który psuje cały "drewniany efekt" :)
pozadrawiam adam
Kilo wody pod stopą!
ODPOWIEDZ