Drewno holly

Ustalenia, wymiana poglądów itp.
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Drewno holly

Post autor: sotter »

Tak w ramach sprawdzania różnych gatunków drewna naszło mnie, żeby wypróbować holly, zachwalana wszędzie jako niezwykle podatne na gięcie.
I przyznam się, że może jestem sierota ale nie jestem w stanie znaleźć sensownej opcji zakupu w Europie. W Stanach nie ma najmniejszego problemu za to wysyłka jest koszmarnie droga i nie jestem gotów na taką ekstrawagancję.

Ma ktoś może jakiś pomysł? Jakiś pro tip gdzie można kupić drewno holly? W Polsce to nawet nie liczę ale na Boga, żeby przez Atlantyk nie ciągnąć.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Drewno holly

Post autor: mati »

Cześć,

Raczej nie nastawiałbym się na jego zdobycie w PL.
To drzewo występuję w Płn. Ameryce... i chyba tylko tam.
American Holly czyli Ilex opaca czy jakoś tak z łaciny... to to "modelarskie" drewno, o którym mowa.

Kiedyś już szukałem w Europie i chyba tylko jakieś małe kawałeczki były do nabycia w UK...

Obawiam się, że USA to jedyna opcja... a szkoda bo jest piękne.
Swoją drogą liscie i jagody z holly to popularna amerykańska dekoracja świąteczna :lol:

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Drewno holly

Post autor: awas »

Ilex - to ostrokrzew i różne odmiany są uprawiane w Polsce w ogrodach. Rzecz w tym, że Ilex Opaca w Ameryce dorasta do 20 m i drewno może być pozyskane.
Niestety ta odmiana w Polsce to raczej krzewy.

Tak jak Mati napisał - raczej trudno będzie zdobyć drewno.
Ma jasny kolor. Dobre na pokłady - ale raczej Tomek (tomeka) może powiedzieć więcej na ten temat.
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Drewno holly

Post autor: TomekA »

Holly to taka troche egzotyka - tu u mnie rosnie tego mnostwo opodal, na wzgorzach hollywoodzkich - stad nazwa tej okolicy. Glownie to sa krzaki dochodzace do wysokosci ok. 2 i pol metra. Zielone, z kolczastymi liscmi i lodygami i czerwonymi jagodkami przypominajacymi borowki (ale czy jadalne, tego nie wiem, nie probowalem!) :lol: Znana tu dekoracja bozonarodzeniowa, w Polsce raczej nie znana, o ile wiem..
W modelarstwie szkutniczym ma ograniczone zastosowanie - jak juz wspomnial kol. Awas, glownie w budowaniu planek do pokladow, ze wzgledu na kolor - bardzo jasno kremowy, przypominajacy kolor skorupki jajka, z minimalna fakturka w postaci sloi. Ja w pokladach do swego Francuza zastosowalem wlasnie holly.
Ale, rownie dobrze mozna do tego celu uzyc np. buku - kolor buku jest nieco ciemniejszy ale za to ma fajne malenkie cetki, przypominajace w skali cetki od debu, z ktorego budowano poklady. Roznica jest taka ze cetki od debu sa duzo wieksze od analogicznych u buku i dab ma otwarte pory, dlatego do modelarstwa sie raczej nie nadaje.
Poza tym holly jest dosc wlokniste, dlatego trzeba ekstra szlifowac.
W sumie, drewno to ma zastosowanie ograniczone, znacznie lepszym i bardziej uniwersalnym jest np. bukszpan, nie jest wloknisty i tnie sie fantastyczne, zwlaszcza ostrym ostrzem jakiegos mini dlutka czy nozyka typu skalpel lub exacto, dlatego szczegolnie polecam go do roznych mini rzezb np. galionow czy innych ornamentacji, zwlaszcza w modelach o super malenkich skalach rzedu 1:192 itp.
Ci co maja glebsze kieszenie, buduja nawet cale modele z bukszpanu! Ostatnio jednak bukszpan staje sie coraz drozszy i trudniejszy do zdobycia...
Osobiscie jednak, gdybym dzis mieszkal w Polsce, obstawalbym przy gatunkach owocowych oraz takich jak klon, buk, brzoza, jesion, itp. zamiast szukac jakichs egzotycznych i trudno dostepnych, typu wlasnie holly, peroba, heban, bukszpan europejski, drewno sandalowe (sandalwood), czy inne... :)
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: Drewno holly

Post autor: sotter »

Panowie, dzięki za informacje.

To drewno holly interesujące jest jedynie z tego względu, że podobno idealnie się wygina i kształtuje. Tak czy inaczej, wygląda że można kupić tak łatwo jak ziemniaki ale jedynie w USA. Jakoś nie jestem gotowy, chyba, że ktoś ma ochotę na podobny zakup to koszty transportu zdecydowanie spadną.

Co do bukszpanu to zachowuje się rewelacyjnie. Tak plastyczny jak plastik w sensie braku włókien, aczkolwiek miękkie drewno to to nie jest. Na marginesie gdyby ktoś kupował to zwrócić należy uwagę, że jako boxwood wpycha się różne rodzaje drewna, nie mające podobno odpowiednich właściwości modelarskich. W szczególności castello boxwood jest zdaje się raczej nazwą handlową, a nie mającą odniesienia do właściwego gatunku drzewa.

Z ciekawości nabyłem też kawałek hebanu. Jakie to piękne drewno, chociaż nie wydaje sie wygodne w obróbce. Za to wypolerowane bosko wygląda.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Drewno holly

Post autor: TomekA »

sotter pisze:Panowie, dzięki za informacje.

To drewno holly interesujące jest jedynie z tego względu, że podobno idealnie się wygina i kształtuje. Tak czy inaczej, wygląda że można kupić tak łatwo jak ziemniaki ale jedynie w USA. Jakoś nie jestem gotowy, chyba, że ktoś ma ochotę na podobny zakup to koszty transportu zdecydowanie spadną.

Co do bukszpanu to zachowuje się rewelacyjnie. Tak plastyczny jak plastik w sensie braku włókien, aczkolwiek miękkie drewno to to nie jest. Na marginesie gdyby ktoś kupował to zwrócić należy uwagę, że jako boxwood wpycha się różne rodzaje drewna, nie mające podobno odpowiednich właściwości modelarskich. W szczególności castello boxwood jest zdaje się raczej nazwą handlową, a nie mającą odniesienia do właściwego gatunku drzewa.

Z ciekawości nabyłem też kawałek hebanu. Jakie to piękne drewno, chociaż nie wydaje sie wygodne w obróbce. Za to wypolerowane bosko wygląda.


Z mojego doswiadczenia powiem, ze i inne gatunki drewna wyginaja sie tez dobrze (za wyjatkiem wlasnie hebanu, ktory jest sztywny i sprezynuje). Takie drewna jak czeresnia, grusza, brzoza, buk, klon... gna sie mniej wiecej podobnie jak holly, pod warunkiem, ze najpierw listewki namoczysz w letniej wodzie, a potem gniesz je na goraco, np. za pomoca rozgrzanej kolby do lutowania.
Ja sam przed laty zaakceptowalem ta technike za niemieckim modelarzem, Gebhardem Kammerlanderem, ktory tez, przy okazji (a jakze! :lol: ) sprzedawal innym swa gietarke - zwykla kolba do lutowania z polkolista glowica w ksztalcie polksiezyca, oraz jakies wlasne zestawy szkutnicze (podobno doskonalej jakosci). Ale to bylo przed laty...
Zobacz, co Gebhard wyczynia z listewkami (nie znam niemieckiego ale zrozumialem, ze on demonstruje giecie na drewnie m.in. mahon (ktorego nie polecam do modelarstwa) i chyba tez cos z owocowych tam widze. Facecik wygina na takiej listewce istne pierscionki a takze gnie w bok listwy, co jest odrobinke trudniejsze, ale jak najbardziej do zrobienia.
https://www.youtube.com/watch?v=T2hPI-h ... e=emb_logo

Wideo jest stare i kiepskiej jakosci, ale mozna z tego wykumac, co i jak.

W nieistniejacym juz magazynie amerykanskim "Ships in Scale" ukazal sie tez przed laty caly artykul, poswiecony tej wlasnie technice - modelarze amerykanscy dyskutowali tam o Gebhardzie i jego wyginaniu listewek, i w jaki sposob zaadoptowac i przeflancowac ta technike na grunt amerykanski. Jak chcesz, to ja moge te strony zeskanowac i Ci podeslac na priva (artykul jest w jez. angielskim).
Daj znac.
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: Drewno holly

Post autor: sotter »

TomekA pisze:Zobacz, co Gebhard wyczynia z listewkami (nie znam niemieckiego ale zrozumialem, ze on demonstruje giecie na drewnie m.in. mahon (ktorego nie polecam do modelarstwa) i chyba tez cos z owocowych tam widze. Facecik wygina na takiej listewce istne pierscionki a takze gnie w bok listwy, co jest odrobinke trudniejsze, ale jak najbardziej do zrobienia.
https://www.youtube.com/watch?v=T2hPI-h ... e=emb_logo

Wideo jest stare i kiepskiej jakosci, ale mozna z tego wykumac, co i jak.

W nieistniejacym juz magazynie amerykanskim "Ships in Scale" ukazal sie tez przed laty caly artykul, poswiecony tej wlasnie technice - modelarze amerykanscy dyskutowali tam o Gebhardzie i jego wyginaniu listewek, i w jaki sposob zaadoptowac i przeflancowac ta technike na grunt amerykanski. Jak chcesz, to ja moge te strony zeskanowac i Ci podeslac na priva (artykul jest w jez. angielskim).
Daj znac.


Bigensystem 3000 :lol: :lol: :lol: mistrz marketingu z pana Gebharda.
Ciekawe że on moczy te listewki w zimnej wodzie. Myślałem że listewki trzeba w gorącej, jeśli już nie w parowej kąpieli moczyć. Ale rzeczywiście gnie listewki niczym druciki miedziane.

Artykuł bardzo chętnie poproszę. Na PW podeśle swojego maila.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Drewno holly

Post autor: Jarek »

Do pozyskania na brytyjskim e-bayu:
np. :

https://www.ebay.co.uk/itm/293676428893

https://www.ebay.co.uk/itm/293675200933

Lub inne aukcje po wpisaniu podobnej nazwy.
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: Drewno holly

Post autor: sotter »

Jarek pisze:Do pozyskania na brytyjskim e-bayu:
np. :
https://www.ebay.co.uk/itm/293676428893
https://www.ebay.co.uk/itm/293675200933
Lub inne aukcje po wpisaniu podobnej nazwy.


Dzięki, ale wiesz to dopiero by trzeba przerobić tartacznie, a ja ani możliwości ani umiejętności w tym względzie.
Tutaj jest np wszystko co można sobie wymyśleć:
https://www.domexhardwoods.com
Wystarczy wpisać holly w wyszukiwanie w sklepie.

Niektóre nawet selekcjonowane. Ale ciągniecie tego z US to przynajmniej 60$ za transport. Można jakby brać dla kilku osób.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Drewno holly

Post autor: TomekA »

sotter pisze:Bigensystem 3000 :lol: :lol: :lol: mistrz marketingu z pana Gebharda.
Ciekawe że on moczy te listewki w zimnej wodzie. Myślałem że listewki trzeba w gorącej, jeśli już nie w parowej kąpieli moczyć. Ale rzeczywiście gnie listewki niczym druciki miedziane.


Nie, nie, nie gotuj listewek we wrzatku! Zniszczysz w ten sposob wewnetrzna strukture drewna (te wszystkie pory i kanaliki!) Zreszta, nie ma na to potrzeby!
Uzyj tylko letniej, czy zimnej wody i mocz przez kilka minut. No, chyba ze zamierzasz giac duze, grube listwy. Wtedy takie listwy, belki praktycznie, trzeba hermetycznie zamykac w specjalnej tubie i trzymac je tam w goracej parze przez pare godzin. Tak robia stolarze meblowi, do giecia listew drewnianych na meble, ktore potem sklejaja razem (laminuja) i wyginaja gdy klej jest jeszcze mokry, w specjalnych szablonach do odpowiednich profili...
Ale, w naszym hobby wszystko jest w miniaturze...
ODPOWIEDZ