PAN JAN MARCZAK NESTOR

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AndrzejC
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2020, 20:49

PAN JAN MARCZAK NESTOR

Post autor: AndrzejC »

https://www.polskieradio.pl/7/3040/Arty ... elowieyska

Kim jest PAN JAN, wielu modelarzom nie trzeba mówić.
Autor wielu publikacji na których wychowały się pokolenia modelarzy.
NESTOR POLSKIEGO MODELARSTWA, PAN MARCZAK będzie obchodził niedługo 100-tne urodziny. A, że jest cały czas w dobrym zdrowiu, więc na pewno będzie je obchodził.
I w związku z tym powstała idea, żeby modelarze polscy uczcili te urodziny na wspólnej imprezie modelarskiej.
Założenie jest takie,żeby zbudować, lub (jak ktoś już zbudował), modele z planów autorstwa Pana Jana.
Wiemy, że do książek "MODELE JACHTÓW ŻAGLOWYCH" I "KUTRY TORPEDOWE" były dołączone plany pięknych modeli.
I właśnie chodzi o to, żeby z tych planów zbudować modele i na tej naszej wspólnej imprezie zaprezentować je na wodzie. Myślę, że dla Solenizanta będzie to wspaniały prezent.

Mamy pozwolenie AUTORA na zamieszczenie planów z tych publikacji w wersji cyfrowej, więc niedługo się ukażą jako załączniki do pobrania.

Jeżeli Kolegów ta idea interesuje, to zapraszam do dyskusji.
Panu JANOWI takie uhonorowanie po prostu się należy, ponieważ mało jest ludzi, którzy dla polskiego modelarstwa zrobili tyle co PAN MARCZAK.
Moim zadaniem to już jest najwyższy czas. choć mamy jeszcze trochę czasu na budowę modeli autorstwa przyszłego Solenizanta.
Na fotografii widać dedykację do książki, którą otrzymałem od Pana Jana i tam widać kiedy się urodził.
Andrzej
Załączniki
dedykacja.jpg
Awatar użytkownika
AndrzejC
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2020, 20:49

Re: PAN JAN MARCZAK NESTOR

Post autor: AndrzejC »

Koledzy pewno się dziwią.
Zalogował się pierwszy post napisał i od razu imprezy będzie organizował...
Panowie muszę zacząć inaczej :D
Otóż:
Pierwszy model wykonałem samodzielnie w 1963 roku. W modelarni znalazłem się w 67. Najpierw były modeliki blokowe, a w 1970-tym pierwszy raz pojechałem na zawody krajowe. Z żaglówką DK z planów Pana JANA. I tam na zawodach zobaczyłem Pana Marczaka po raz pierwszy.
Później te spotkania stały się regularne.
Z biegiem czasu moja kariera zawodnicza nabrała rumieńców i jeździliśmy parę razy na zawody międzynarodowe (wtedy były to tzw Demoludy). Spotykaliśmy się tez często na zawodach krajowych.

Pierwsze moje "poważne" modele powstały na bazie planów z książki 'MODELE JACHTÓW ŻAGLOWYCH" najpierw żaglówka DK a później DM.
Jako,że w naszej modelarni preferowane były ślizgi spalinowe, to i ja zacząłem budować "spliniaka" i tak zostało do dziś.
Wielu kolegów zna mnie pewnie z zawodów i ze spotkań I paru ja poznaję po awatarach.

W każdym razie nie chcę,żeby koledzy myśleli, że zalogował się jakiś "gostek" i chce kijem Wisłę zawracać.
W pomyśle zorganizowania tej wspólnej imprezy bierze udział paru starych modelarzy.
No i trzeba by ten pomysł rozpropagować. A gdzie propagować jak nie na stornie modelarzy szkutniczych, gdzie praktycznie wszyscy co jakiś czas zaglądają?

Za wcześnie jeszcze mówić o szczegółowym kształcie tej imprezy.
Teraz należy upublicznić plany modeli, żeby był czas na zbudowanie, modeli.
Ale to upublicznianie tez proste nie jest, bo okazuje się, że nie ma pod ręką planów takiej jakości, żeby można było zeskanować.
Komplet moich planów jest mocno sponiewierany, bo na ich podstawie powstało kiedyś trochę modeli i nie nadają się do skanowania.

Jeżeli ktoś z Kolegów czytających jest w posiadaniu planów z książki "kutry Torpedowe" i "Modele Jachtów Żaglowych" to proszę o kontakt.
Plany zostaną zeskanowane i zwrócone w stanie nienaruszonym.
Na portalach aukcyjnych często pokazują się te książki, ale planów nie ma w żadnej (przynajmniej ja nie trafiłem).

Napiszcie co sądzicie o tym pomyśle i rzucajcie pomysły co do miejsca i kształtu takiego spotkania.
Andrzej
Awatar użytkownika
Darek05
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: PAN JAN MARCZAK NESTOR

Post autor: Darek05 »

Część
Posiadam książkę Pana Marczaka "Kutry Torpedowe" z planami, natomiast nie mam pewności czy są wszystkie arkusze, na pewno nie ma w nich planów kutra torpedowego klasy "DARK" którego model redukcyjny RC zbudowałem jakiś czas temu.
Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
AndrzejC
Posty: 2
Rejestracja: 17 cze 2020, 20:49

Re: PAN JAN MARCZAK NESTOR

Post autor: AndrzejC »

Z przykrością muszę zawiadomić,że Pan Jan Marczak jednak nie doczekał swoich STU LAT i odszedł od nas w poniedziałek 21.03.2022 r. Więc już nie uczcimy Jego stu lat. Jeden z ostatnich NESTORÓW polskiego Modelarstwa Wspaniały Człowiek. Odkąd pamiętam zawsze był. Całe pokolenia modelarzy wychowały się na Jego publikacjach I teraz będzie PANA JANA brakowało... Mi osobiście nawet bardzo będzie brakowało ponieważ mam osobiste wspomnienia związane z Panem Janem.
Andrzej Ciechański.
ODPOWIEDZ