HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: Borek »

Rewelacyjnie to wygląda, a to w sumie początek dopiero.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Borek pisze:Rewelacyjnie to wygląda, a to w sumie początek dopiero.


Dziękuję, talko, że ten początek, to mam bardzo długi. Powoli do przodu. Poniżej wyższe kingstony na obu burtach. Zostaje środek i lustro pawęży rufy

RW667.jpg

RW668.jpg

RW669.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: TomekA »

oksal pisze:
Borek pisze:Rewelacyjnie to wygląda, a to w sumie początek dopiero.


Dziękuję, talko, że ten początek, to mam bardzo długi. Powoli do przodu. Poniżej wyższe kingstony na obu burtach. Zostaje środek i lustro pawęży rufy


Czy moglbys wyjasnic znaczenie terminu "kingston"? Szukam po internecie i wychodza bezsensowne neologizmy...
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

TomekA pisze:
oksal pisze:
Borek pisze:Rewelacyjnie to wygląda, a to w sumie początek dopiero.


Dziękuję, talko, że ten początek, to mam bardzo długi. Powoli do przodu. Poniżej wyższe kingstony na obu burtach. Zostaje środek i lustro pawęży rufy


Czy moglbys wyjasnic znaczenie terminu "kingston"? Szukam po internecie i wychodza bezsensowne neologizmy...


A z miłą chęcią podam... chcę Ci wrzucić linka do wikipedii, ale wpisali na w url'u polskie znaki i się chrzani link. Dam zrzut ekranu
kinghston.jpg

Tu w relacji użyłem jako pojęcie całego pomieszczenia
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: TomekA »

Aha, teraz wszystko jasne!
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Cóż, uruchomiłem i swoją cnc;) do wykonania bazy pod ściankę zewnętrzną na górnym półpokładzie rufowym. Materiał, to sklejka lotnicza grubość 0,4 mm, uchwyt narzędzia nr 3, ostrze nr 11. Przy końcowym cięciu lewą stronę sklejki lotniczej podkleiłem zwykłą taśmą malarską, aby czasem jakiś zastrzał odprysku nie powstał.
RW670.jpg

RW671.jpg

Poniżej sucha przymiarka do całości
RW672.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Chcąc zmienić sobie monotonię wykonywania okien, złoceń itp. przerzuciłem się na łańcuch asekuracyjny steru... jeszcze większa monotonia:) Potrzebuję jakieś 40 cm- 46 cm łańcucha o oczkach ~2 mm. Tak aby dał z oryginału około 12 centymetrów. Swego czasu jak budowałem Endeavora opisałem mój prosty przyrząd , którym zrobiłem nawet łańcuch o oczkach 0,3 mm do zamków handszpaków przy kabestanie.

Tu kiedyś (już 12 lat temu- leci ten czas) na swojej stronie dałem opis jak sobie taki przyrząd zrobić

http://www.epomoce.pl/lancuch

Co prawda,wtedy nie miałem mikrowiertarki proxxona i oczka ciąłem nożem Olfy, teraz ciąłem mikrotarczą proxxona

Widok na kopyto do oczek
RW673.jpg

Tak powstaje zalążek- spirala dla oczek
RW674.jpg

Z tej ilości wyszło mi 10,5 centymetrów bieżących łańcucha
RW676.jpg

Cięcie spirali na oczka.
RW675.jpg

RW677.jpg

Najlepsze ogniwa łańcucha powstają z oczek, dla których cięcie przeszło przez środek. Jak mikrotarcza zejdzie, ogniwa są nieco gorsze, ale to widać pod lupą:)
RW678.jpg

Jak bee mieć te 45 cm łańcucha, to odtłuszczam i w czernidło, a potem pod odbojnicę pawęży i do steru
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: TomekA »

W sklepach jubilerskich czy tych z zaopatrzeniem jubilerskim mozna za nieduze pieniadze kupic rozne lancuszki srebrne o roznych gabarytach dowolnej dlugosci na centymetry, ktore sa robione maszynowo i wygladaja perfekt. (Mozna srebro tez potem czernic oksydami).
Po co sobie psujesz oczy tym wlasnorecznym lancuchem? ;)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

TomekA pisze:W sklepach jubilerskich czy tych z zaopatrzeniem jubilerskim mozna za nieduze pieniadze kupic rozne lancuszki srebrne o roznych gabarytach dowolnej dlugosci na centymetry, ktore sa robione maszynowo i wygladaja perfekt. (Mozna srebro tez potem czernic oksydami).
Po co sobie psujesz oczy tym wlasnorecznym lancuchem? ;)


Tomek, aż z ciekawości to sprawdziłem, ale na allegro. No i są łańcuchy. Metr bieżący od 4 zł wzwyż. Wiesz, ucieszyłem się, że z moje wstępne oszacowanie ile będę potrzebował długości łańcucha jest błędne. Wyszło o 10 centymetrów mniej:) Łańcuch wisi

RW679.jpg

RW680.jpg

RW681.jpg


A teraz z pytaniem do Jarcia:)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Od przedwczoraj znów dłubię. Dokończyłem górną ściankę i wyfrezowałem ręcznie trzy listwy zamykające krawędzie drugiego pokładu galerii rufowej. Wykon poniżej

Listwy i domowej roboty frez
RW682.jpg

Mocowanie listw
RW683.jpg

Widok na górną ściankę galerii
RW684.jpg
ODPOWIEDZ