Witam.

Witaj nowy kadecie. Wszyscy użytkownicy Kogi Cię serdecznie witają. Cieszymy, że do nas zawitałaś/eś, jednak prosimy o przedstawienie się w kilku słowach.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Witam.

Post autor: TomekA »

sferoida pisze:Tak tylko głośno myślę, a gdyby zrobić nóż tokarski, taki wzorzec-negatyw z np. cykliny.
Do drewna pewnie pójdzie, a do mosiądzu? Może małym zbiorem.


Raczej tak nie da rady. Toczenie polega na raczej 'ostrym' koncu noza tokarskiego, ktory niejako 'zeskrobuje' powierzchnie toczona w maly rowek i noz sie tylko przesuwa w boki, poszerzajac ow 'rowek'.
Jesli bedziesz probowal toczyc takim bardzo szerokim (na dlugosc Twego dziala) nozem-forma, to wowczas beda zbyt duze sily napierajace na toczony walek i calosc tylko bedzie popychana a nie toczona. Sprobuj!
Sam kiedys probowalem toczyc tak rowki na krawedziach jufersow wstepnie uformowanym w ten ksztalt nozem i bylo bardzo trudno! A tamten noz byl znacznie wezszy od tego ktory proponujesz...

Gdy toczysz za pomoca takiego w/w duplikatora, uzywasz tam noza o spiczastym koncu i tylko przesuwasz nim w boki i stopniowo naciskasz w glab materialu toczonego, idac za ksztaltem owej przygotowanej "formy", co pozwala Ci dobrze toczyc....
Kinio
Posty: 0
Rejestracja: 31 sty 2020, 13:34

Re: Witam.

Post autor: Kinio »

Dokładnie tak. Noże z kształtem raczej wykorzystuje się do promieni itp w sumie to nie widziałem żeby ktoś kiedyś stworzył nóż kształtowy szer np+/- 60 mm i toczył coś " na raz" albo skończyło by się to złamaniem noża albo wypchnieciem materiału
Kinio
Posty: 0
Rejestracja: 31 sty 2020, 13:34

Re: Witam.

Post autor: Kinio »

IMG_20200203_124835.JPG

Wracam do tematu toczenia dział. Poniżej wykonane na podstawie rysunku który otrzymałem.
Z braku materiału odpowiedniej średnicy musiałem zrobić przekłamanie na średnicy.... Niestety koszty w przypadku mosiądzu wychodzą dość spore....
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: Witam.

Post autor: lukaszg »

Czy tutaj nie sprawdziłaby się metoda na toczenie nagli przedstawiona przez Tomka tutaj?
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Witam.

Post autor: TomekA »

lukaszg pisze:Czy tutaj nie sprawdziłaby się metoda na toczenie nagli przedstawiona przez Tomka tutaj?


Byc moze tak. (nawiasem mowiac, to nie moja metoda, a sposob opracowany przez Eda Tosti z Model Ship World forum, ktory on zaprezentowal tez w swych ksiazkach nt. budowy klipra "Young America").
Byloby tylko wiecej pilowania w mosiadzu, ciut latwiej poszloby pewnie z profilowaniem dzial w drewnie - w sumie to bardziej miekki material od metalu.
Zastapienie uzycia noza tokarskiego pilniczkami. Hmmm.....
Alternatywna metoda profilowania dzial jest tez uzycie tokarki sprzezonej z duplikatorem, podobnie jak jest to zaprezentowane tutaj...
http://www.bluemelon.com/pstrykacz/chan ... to-5675667
Kinio
Posty: 0
Rejestracja: 31 sty 2020, 13:34

Re: Witam.

Post autor: Kinio »

Raczej ciężko było by wykonać działa takim sposobem w np 1/30 mosiądz a drewno ... Wiadomo... Po pikniku zostały by spore ślady trudne do usunięcia z tworzywie byłyby problem ciepła przy tarciu i pewnie by się odkształcilo... Oczywiście nóż też grzeje materiał ale wydaje mi się że w tym wypadku mniej.... Dużym problemem wykonanie takiego szablonu.... Szczególnie w np właśnie 1/30 gdzie działa mają ponad 60 mm. Sam szablon też spory problem,żeby było dokładnie trzeba by to zrobić drutowką....działo ma jednak skaplikowany kształt. A tu koszty dla kilku szt jest ogromny
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Witam.

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!

A nie lepiej zrobić odlewy z żywicy? Wyjdzie znacznie taniej.
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
ODPOWIEDZ