Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Projekt Meerman

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo

Re: Projekt Meerman

Postprzez Mirek77 » 01 Kwi 2020, 10:11

No i po co te uszczypliwe komentarze???
Ja jestem bardzo ciekawy efektow Twojej pracy.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mirek77

Miejscowość: Warszawa

Postprzez columbus » 01 Kwi 2020, 14:08

Koledzy jaroch i TomekA; mam działać szybko i bezmyślnie byle się wam przypodobać? To dział "Projektowanie" (a w domyśle myślenie i studiowanie historii - wiem, to mało atrakcyjne) a nie budowa (chociaż rozpocząłem relację w innym dziale). Nie zamierzam pobić rekordu szybkości w budowie. Jeśli Koledzy na to liczyli, to bardzo proszę nie zaglądać.
Na koniec dziękuję za ciepłe słowa zachęty i merytoryczne uwagi odnośnie Meermana, które znacznie wzbogaciły moją wiedzę o nim.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
columbus

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez jaroch » 01 Kwi 2020, 14:37

Haha, przepraszam, źle Cię zrozumiałem:)
Zmyliło mnie słowo "eklektyczny", serio myślałem, że to żart prima aprilisowy:)

Jestem pełen podziwu dla Twojej pracy badacza, uwielbiam takie historie, tak trzymać:)
jaroch

Miejscowość: warszawa

Postprzez columbus » 01 Kwi 2020, 15:35

Ok. Nie ma sprawy. Ale słowa „eklektyczny” użyłem całkiem świadomie. Uchwycenie realiów jakie panowały w stoczni gdańskiej na początku XVII wieku jest kluczem do, choćby przybliżenia się do odpowiedzi na pytanie jak ten nasz Meerman wyglądał.
A więc jak wiadomo, pieczę nad flotą Zygmunt powierzył najpierw Murray’owi a następnie Wendtowi i Nielsenowi. Trzeba jednak przez to rozumieć wszystkie sprawy administracyjne. Za nadzór i kierownictwo budowy odpowiadali mistrzowie ciesielscy. Rzadziej funkcję tę pełnił stoczniowy architekt, który był też autorem modelu. Zrozumiałem, że w całym tym łańcuchu ludzi, Murray czy później komisarze, byli oddaleni od prac stoczniowych. Za kształt całego okrętu odpowiadał mistrz ciesielski. Kim był mistrz budujący Meermana, tego nie wiemy. Mógł być Holendrem ale nie musiał. Stocznia była zbiorowiskiem szkutników z całej Europy. Okręt angielski czy holenderski są dla nas wyraziste stylistycznie ale już okręt zbudowany w Gdańsku taki być nie musiał. Dlatego użyłem słowa eklektyczny (w domyśle kontynentalny).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
columbus

Miejscowość: Bydgoszcz

Poprzednia

Wróć do Projektowanie

Użytkownicy On-line