Zdzisław HMS Belllona 1761

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Zdzisław »

Witam
Rozpoczynam nową relację z budowy HMS Bellona 1761.
Początkowa chciałem wybudować model w skali 1:48, lecz żona postawiła stanowcze weto, stwierdzając że jeden kolos w domu wystarczy i o drugim takim nie ma mowy.
Przeskanowałem wycinankę z A3 na A2 i kiedy pokazałem żonie nowe wymiary modelu, zawarliśmy kompromis. Po przeskalowaniu model został powiększony w stosunku do wycinanki 0 37,5% co dało skalę 1:70. Teraz mój model będzie miał nast. wymiary:
długość kadłuba-78 cm, szerokość kadłuba w najszerszym miejscu 20 cm, długość razem z bukszprytem 113 cm oraz wysokość od stępki do topu grotmasztu 88 cm.
Model buduję na podstawie wycinanki Shipyardu ale będzie to model drewniany.
Wycinankę dostałem w prezencie od kolegi Sławka Kromera.
Stępkę oraz wręgi a właściwie grodzie wyciąłem ze sklejki 4 mm, natomiast wszystkie elementy boczne i rufy szkieletu kadłuba wyciąłem ze sklejki 2 mm.
1.jpg

2.jpg

Szkielet kadłuba złożony na sucho.
3.jpg

4.jpg

5.jpg

Elementy szkieletu rufy
6.jpg

Po sklejeniu szkieletu zacząłem wypełniać listewkami olchy przestrzenie między wręgami. Używam kleju rakoll GLX-3. (jest super).Najgorsza była rufa z dziobem poszło już łatwiej. Wypełnianie kadłuba i jego szlifowanie to najgorsza robota przy budowie modelu. Zapyliłem całą modelarnię.
7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Na razie tyle.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Slawek Kromer »

Powodzenia w budowie ,będzie wspaniały model
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: ralfee3 »

Zdzisiek, aż Ci zazdroszczę, że zaczynasz "nowe", ja siedzę już kolejny tydzień nad malowaniem i wykańczaniem rufy :-)

Będę śledził Twoje poczynania z ogromnym zainteresowaniem. A ile Bellona miałaby w skali 1:48?
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Borek »

Cześć.
Super, że wybrałeś ten model - jest szansa ze skończymy w jednakowym czasie :lol:
Wycinanka fajnie opracowana, chociaż ma sporo błędów całkiem przyjemnie się robi.
Jaka wersję będziesz robił przed przebudową czy po przebudowie z miedzianym dnem ?
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Jarek »

Czy to ta sama bellona co ukazała się w Anathomy of the ship?
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Zdzisław »

Witam
Rafał w skali 1:48 moja Bellona łącznie z bukszprytem miała by długość 164 cm. Czyli byłaby o ¼ mniejsza od Enterpriza, a więc byłby to też spory kolos.
Piotrek jeszcze nie zdecydowałem jaki będzie kadłub. Według wycinanki jest to wersja przed przebudową. Z drugiej strony podoba mi się kadłub miedziowany no i mam już jakieś doświadczenie w miedziowaniu kadłuba. Nie będę też brał udziału w żadnym konkursie, a więc nie muszę się trzymać sztywno wycinanki. Jeszcze to przemyślę.
Jarek nie mam pojęcia czy to ta sama Bellona co w Anathomy of the ship. Nie widziałem tamtej.
Po woli zbliżam się do końca wypełniania kadłuba. Myślę że najgorsze szlifowanie mam już za sobą. Wypełniłem kadłub do linii furt armatnich. Powoli zabieram się za otwory strzelnicze.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Do następnego razu.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: PawelCH »

To ta sama Bellona co w Anatomy off the ship. Są w niej rysunki z przed przebudowy i po.
Paweł
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Zdzisław »

Cześć
Wypełniania kadłuba ciąg dalszy.
Ze względu na obecną sytuację z koronawirusem też postępuję według zasady siedź na dupie w domu i nie szwendaj się bez potrzeby po okolicy. Więc żeby mi do dekla nie odbiło to siedzę i dłubię przy modelu.
Wypełniłem prawą burtę kadłuba na linii furt działowych do linii pokładów. Nie ma już tyle szlifowania, ale jest więcej drobnych pierdółek do wklejenia. Otwory na furty działowe pod pokładem środkowym mają wymiary 15 mm szerokości i 12 mm wysokości, natomiast pod pokładem rufowym i dziobowym mają 13 mm szerokości i 12 mm wysokości. Odległość między otworami wynosi 32 mm. Udało mi się jakoś przynajmniej w części zachować te wymiary.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Na razie tyle. Siedzę na dupie i dłubię dalej.
Pozdrawiam Zdzisław.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Zdzisław »

Cześć
Wypełniłem lewą burtę kadłuba. Mam już za sobą największe szlifowanie .
Najpierw tak jak na prawej burcie zamontowałem listewki ograniczające wysokość otworów furt działowych.
1.jpg

Następnie wypełniłem przestrzenie między nimi, przeszlifowałem i doszlifowałem otwory do odpowiednich wymiarów.
2.jpg

Teraz cały kadłub zaszpachlowałem szpachlą akrylową i przeszlifowałem.
3.jpg

Nadszedł czas, żeby praca przy modelu zaczęła sprawiać przyjemność.
Zaczynam poszywanie kadłuba.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: dali »

Piękna gładziutka okrąglutka Bellona, gratuluje Zdzisek, rozważam możliwość budowy kolejnego modelu Twoją metodą i wiem, od kogo będę pobierał nauki, pozdrawiam.
ODPOWIEDZ