Colin Archer

Tu proszę dzielić się swoimi spostrzeżeniami o jachtach, czarterach, przyjemności żeglowania po jeziorze....
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Colin Archer

Post autor: emilc78 »

Do pracy iść nie można, home office, to i czas w końcu się znalazł! Na szczęście stoczniowcy nie mają ani kwarantanny ani związków zawodowych... Prace nad okuciami, masztem, bomem i nad detalami przy rufie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i nadeszła wiekopomna chwila - żagle. Niestety umiejętności szycia nie posiadam, i obawiam się że zrobiłbym więcej złego niż dobrego - postanowiłem spróbować papierem.

Obrazek

Najpierw gięty na zakładkę / harmonijkę aby stworzyć bryty. Klejone i na wstępie wygląda to tak...

Teraz wykańczanie żagli. Wiem, że papierowe żagle są tu chyba "non grata", ale jak juz mówiłem, chciałem sam, a z szyciem...nie bardzo, poza tym zauważyłem, że nawet w tej skali współczesne płótno i żagle nie za bardzo mają widoczną fakturę tkaniny, dlatego ten pomysł (nie bijcie za mocno).

Obrazek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Colin Archer

Post autor: RomekS »

emilc78 pisze:No i nadeszła wiekopomna chwila - żagle.


Koniecznie z płótna. Dasz radę.
Będę w tym tygodniu robił żagle, metodą zrobić i się nie narobić....
To nie jest trudne.
Nie wieszaj papieru....
Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Colin Archer

Post autor: krzysztof »

Szukaj batystu. Nada się
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Colin Archer

Post autor: emilc78 »

Ok, batyst w drodze, ale cóż... jestem uparty i w tym czasie nie poddaje się. Wiem, że nie są doskonałe (no i jeszcze kilka elementów na nich brakuje), ale niech obronią się same...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Colin Archer

Post autor: emilc78 »

Chiba czas posypać głowę popiołem - zamówiony batyst przyszedł. Potraktowany roztworem wikolowego kleju 50% i wysuszony nabrał zupełnie innej faktury. Następnie przeprasowany, zaklejone bryty z likliną i krążkami 3mm na rogach. Postanowiłem również segarsy zamontować do żagli, aby później łatwiej było wstawić na maszty.

Obrazek

Nie wiem czemu ucina mi zdjęcie, przepraszam za niedogodność.

Tears pytanie: Czym uwypuklić? nie chcę namaczać niczym aby się nie rozjechały. Żelazko i gięcie ręczne, utrwalenie krochmalem? Lakierem do włosów? Co polecacie?
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Colin Archer

Post autor: emilc78 »

Colin powoli idzie do przodu. Nie jest tak czysto i nie jest tak pięknie jak tego bym chciał, ale w końcu to pierwszy model i wszystko tu jest "po raz pierwszy", od budowy kadłuba, planki, parkiet, po klejenie żagli i wiązanie lin wszelkiego rodzaju. Starając się być też jak najbardziej autentycznym zdjąłem też ostatnio główną nadbudówkę i dorobiłem sztaby do okien - tak jak to jest w rzeczywistości. Ster również tymczasowo zdjąłem na kilka poprawek - robiłem go dość dawno, i mam na niego jeszcze jeden pomysł. Winda (?) kotwiczna na razie tylko stoi, w tej skali modelu jest uboga w detale - albo będę próbował ją sam robić od początku (tak jak główną nadbudówkę/świetlik) albo będzie w pokrowcu.
Przesyłam kilka zdjęć mojego garbusa i czekam na opinie lub propozycje co do techniki. A jest co ulepszać. Jak na razie maszt, jak i wanty są wstawione na próbę, tak samo jak kliwer i fok, one również zostaną "nadmuchane", a na fok dojdą reflinki.
IMG_1376.jpg
IMG_1376.jpg (63.69 KiB) Przejrzano 6327 razy


IMG_1375.jpg
IMG_1375.jpg (71.3 KiB) Przejrzano 6327 razy


IMG_1374.jpg
IMG_1374.jpg (56.45 KiB) Przejrzano 6327 razy
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Colin Archer

Post autor: oksal »

emilc78 pisze:Colin powoli idzie do przodu. Nie jest tak czysto i nie jest tak pięknie jak tego bym chciał, ale w końcu to pierwszy model i wszystko tu jest "po raz pierwszy", od budowy kadłuba, planki...


Wcale ta robocizna nie wygląda na pierwszy raz. Chyba, że to żona robi ten model, tak jak u Kazka :) Model bardzo dobrze się prezentuje. No chyba, że Cię sumienie gryzie, że coś tam źle zrobiłeś. Alę będą następne modele. Mnie się Twoja robocizna bardzo podoba.
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Colin Archer

Post autor: emilc78 »

Słowo harcerza. Wcześniej bawiłem się tylko modelami plastikowymi (dwa ukończone), a to jest pierwszy drewniak.

Tu też mam 2 pytania.

1.zastanawiam się nad zakupem szlifierki oscylacyjnej do szlifowania bloczków - jakiś czas temu widziałem post z samorobnym narzędziem - było to pudełko wyłożone papierem ściernym podłączone do ów szlifierki. Porządne bloczki są drogie, a "kitowe" pozostawiają wiele do życzenia. Tu kitowe szlifowałem ręcznie i nie wyszło za równo. Czy coś w ten sposób robiliście? Zaznaczam, że z elektronarzędzi ostatnio dopiero nabyłem Dremela: szlifierko/wiertarkę precyzyjną i palnik.

2. Czy macie jakiś sposób na skręcanie się naciągów talrepów? Na szczęście w Colinie jest rozpórka między wantami, i może po części zniwelować to zjawisko, lecz pytam na przyszłość - bardzo denerwujący problem, i jak do tej pory poszukiwania rozwiązania mają marny efekt.
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Colin Archer

Post autor: emilc78 »

Po pewnych turbulencjach (grot okazał się za mały?!) update w temacie, który powoli dobiega końca. Wstępnie zrobione naciągi (chyba wszystkie?), niestety mało mam informacji na planach z Billing Boats dotyczących naciągania szotów foka i kliwra (no i w ogóle olinowania Colina). Zdecydowana większość to relacje innych popełniających ten model, i nagrania z Youtube z pływającej jednostki. Mam nadzieje że nie zaniżam poziomu forum zbyt mocno.
Do zrobienia m.in. jeszcze buchty, relingi wywietrzniki, kotwica i praca na wantach.
Uwagi i podpowiedzi jak zawsze wskazane.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Colin Archer

Post autor: emilc78 »

Dziś doszły koła ratunkowe. Ze stanu pierwotnego do przerobionego.
Untitled 3.jpg
ODPOWIEDZ