Model s.s. "Sołdek"

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Valtan1987
Posty: 0
Rejestracja: 07 mar 2020, 18:14

Model s.s. "Sołdek"

Post autor: Valtan1987 »

Witam! W związku ze zbliżającym się Zlotem Modelarzy Szkutniczych wziąłem na warsztat nasz wdzięczny statek "Sołdek". Jestem modelarzem od 2004 roku i wszystkie modele tworzone są w niezmiennie według mojej koncepcji.
Jak o pierwowzorze melancholijnie pisał Jan Piwowoński w czterdziestą rocznicę wodowania statku: "... jakże mały, jakże prosty, jakże pełen usterek i braków..." , tak słowa te idealnie opisują mój statek, ale Państwu oddaję pod ocenę efekty moich prac.
Prace nad "Sołdkiem" rozpocząłem 2 lutego b.r. Do wykreślenia planu posłużył mi rzut modelu z "Naszego Morza" (nr 6, czerwiec 2006 r.), który powiększyłem o 1/3.
Praca nad projektem.
Praca nad projektem.

Gotowy projekt.
Gotowy projekt.

Po rozrysowaniu szkicu przystąpiłem do wycinania w kartonie elementów "nośnych" , czyli stępki, tzw. "osi środkowej" (zaznaczona na zielono) oraz tzw. "pokładu podstawowego" (zaznaczony na żółto) i zmontowałem te elementy razem.
20200202_200919.jpg

Złożone elementy.
Złożone elementy.

Po zmontowaniu elementów nośnych przystąpiłem do wycinania kolejno elementów pokładu i montowania ich na wcześniej przygotowanym "szkielecie".
Wycinanie elementów pokładu (1).
Wycinanie elementów pokładu (1).

Wycinanie elementów pokładu (2)
Wycinanie elementów pokładu (2)

Przygotowanie do montażu elementów pokładu.
Przygotowanie do montażu elementów pokładu.

Montaż elementów pokładu (1).
Montaż elementów pokładu (1).

Montaż elementów pokładu (2).
Montaż elementów pokładu (2).

Montaż elementów pokładu- kiosk.
Montaż elementów pokładu- kiosk.

Model po złożeniu elementów pokładu (1).
Model po złożeniu elementów pokładu (1).

Model po złożeniu elementów pokładu (2).
Model po złożeniu elementów pokładu (2).

W dalszej części częściowo zabudowałem kiosk i pomalowałem zielonym flamastrem pokład.
Obudowywanie kiosku.
Obudowywanie kiosku.

Zabudowane elementy.
Zabudowane elementy.

Zabudowane elementy.
Zabudowane elementy.

20200218_145251.jpg

Po przygotowaniu pokładu rozpocząłem pracę nad utworzeniem kadłuba (burty i stępka). Moje modele nie są malowane w tych częściach, do nadania koloru służy mi folia samoprzylepna, która cięta w odpowiednie paski całkiem nieźle imituje płyty poszycia, a poza tym nadaje eleganckiego połysku i tuszuje różnorakie niedoskonałości.
Wycięte elementy kadłuba.
Wycięte elementy kadłuba.

Oklejanie kadłuba.
Oklejanie kadłuba.

Oklejanie kadłuba (2).
Oklejanie kadłuba (2).
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020, 21:54 przez Valtan1987, łącznie zmieniany 9 razy.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Model s.s. "Sołdek"

Post autor: Slawek Kromer »

W Planach modelarskich 108 są rysunki Sołdka
Awatar użytkownika
Valtan1987
Posty: 0
Rejestracja: 07 mar 2020, 18:14

Troszkę historii...

Post autor: Valtan1987 »

:)
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020, 13:03 przez Valtan1987, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Model s.s. "Sołdek" cz.2

Post autor: Hadżi »

Witam kolego!

Na końcu swojej relacji w lewym dolnym rogu masz taki przycisk "ODPOWIEDZ". klikasz w niego, logujesz się i pojawia Ci się nowe okno w Twojej relacji do dalszych wpisów. Bo w ten sposób jak robisz założysz ze sto albo i więcej relacji z tym samym tytułem dopisując. cz. n-ta.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Valtan1987
Posty: 0
Rejestracja: 07 mar 2020, 18:14

Re: Model s.s. "Sołdek" cz.2

Post autor: Valtan1987 »

Bardzo dziękuję za wskazówkę. Jeszcze się poznaję tutaj jak to działa bo jestem zaledwie od kilku dni zarejestrowany :)
Pozdrawiam!

Valtan1987
Awatar użytkownika
Valtan1987
Posty: 0
Rejestracja: 07 mar 2020, 18:14

Re: Model s.s. "Sołdek"

Post autor: Valtan1987 »

Dziękuję bardzo za informację. Oczywiście skorzystam :)
Pozdrawiam!

Valtan1987
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Model s.s. "Sołdek"

Post autor: Jarek »

Aby uniknąć takiej sytuacji jak powyżej (post pod postem) np. coś napisałeś, już zamieściłeś na forum, ale coś Ci się przypomniało, aby coś dopisać, czy dodać zdjęcie. Aby był porządek i nie tworzyć postów pod postami używaj okienka "edytuj".
Post pod postem można tworzyć podczas długotrwałej relacji z budowy modelu. Nie zawsze koledzy odpisują, co wcale nie znaczy, że Twoja relacja jest niezauważalna. Jeżeli budujesz i wszystko jest OK to nie ma co odpisywać. Ciągnij dalej i pokazuj postępy swojej pracy.
Awatar użytkownika
Valtan1987
Posty: 0
Rejestracja: 07 mar 2020, 18:14

Re: Model s.s. "Sołdek"

Post autor: Valtan1987 »

Wielkie dzięki za wszelkie wskazówki :) Jak się już w pełni odnajdę to będzie relacja wyglądać przejrzyście :)
Pozdrawiam!
Valtan1987
ODPOWIEDZ