OcCre Albators - pierwszy model

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Owinąłem jufersy drutem miedzianym 0,5 mm, zlutowałem, wyszlifowałem i zaoksydowałem. Żeby zachować kąt want, odciągi poczekają z docięciem i przyklejeniem na maszty. Spróbuję też zrobić imitację gwoździków:
IMG_4286.jpg


Kotwice i szalupę przymocuję na sam koniec:
IMG_4294.jpg


Podstawka z zestawu, pociągnięta bejcą mahoniową, a później olejem:
IMG_4296.jpg

IMG_4297.jpg


Bukszpryt i grotmaszt są gotowe. Na fokmaszcie brakuje jeszcze kilku bloczków.
Ciemniejsze elementy są pociągnięte bejcą mahoniową. Na jaśniejsze przyszła rozcieńczona bejca z alkoholem w proporcjach ~1:1. Dla porównania wzmocnienia oparcia bomu (na dole grotmasztu) są z naturalnego mahoniu, niebejcowane.
IMG_4300.jpg

IMG_4301.jpg
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Dociąłem, przykleiłem odciągi want.
Wykonałem imitacje gwoździ/nitów sposobem podpatrzonym w relacji Romka:
IMG_4302.jpg


Osadziłem maszty:
IMG_4303.jpg


Wchodzę w nowy, etap budowy - olinowanie stałe. I chyba już popełniłem błąd, bo pierwsze wanty raczej powinny iść od rufy w kierunku dziobu:
IMG_4307.jpg

IMG_4312.jpg
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: dali »

Nie zrobiłeś błędu według Peterssona z książki Rigging period ship models, jest dobrze, taki szczegół tylko, że pierwsza wanta powinna być owinięta, jakoś to ma swoją nazwę, ale nie pamiętam. Wanta była wzmacniana, bo była najbardziej narażona na warunki atmosferyczne i ocieranie się żagla. Twój takielunek prawdopodobnie będzie uproszczony i w instrukcji tego nie piszą dla tego będziesz usprawiedliwiony pomijając takie szczegóły, bardzo dobrze Ci idzie, trzymam kciuki i pozdrawiam.

1.jpg
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: woj195 »

Witaj Łukaszu,
Rzeczywiście dobrze Ci idzie, dokładnie, starannie, a przy tym masz dobre tempo.
Muszę się jednak przyczepić: nagle w kołkownicach dałeś chyba z zestawu, bo wymiarami zdecydowanie nie pasują do skali modelu. Jeśli ich nie wkleiłeś, to spróbuj je zamienić na własnoręcznie wykonane. Trzeba trochę podłubać, ale efekt będzie zdecydowanie lepszy.
Ja zrobiłem tak, (ostatnia fotka w tej relacji):

viewtopic.php?f=524&t=45348&start=10

Czy w zestawie był tylko jeden rozmiar bloków? Miejscami wydają się zbyt duże. Bloki gotowe (jeśli nie są zbyt małe) warto zaokrąglić, zbliżając do kształtu jajowego. Lepiej się prezentują.
Firmy kompletujące zestawy często idą na łatwiznę, co bywa ze szkodą dla wierności i skali modelu. W budowanym obecnie przeze mnie Ulisesie, OcCre zaproponowało malowanie windy kotwicznej, łańcuchów i kluz w pokładzie na złoto (chyba dla imitacji mosiądzu?) To oczywisty absurd, w rzeczywistości tak to nigdy nie wygląda, te elementy nigdy nie są z mosiądzu.
Buduj dalej, dobrze Ci idzie.
Wojciech Łączyński
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: woj195 »

Uciekła część adresu;
viewtopic.php?f=524&t=45348&start=10
teraz jest cały.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: Slawek Kromer »

Odnośnie nagli to kiedyś znalazłem takie coś
nagiel2.jpeg
nagiel2.jpeg (75.11 KiB) Przejrzano 3794 razy

może się przyda
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

dali pisze:Nie zrobiłeś błędu według Peterssona z książki Rigging period ship models, jest dobrze, taki szczegół tylko, że pierwsza wanta powinna być owinięta, jakoś to ma swoją nazwę, ale nie pamiętam. Wanta była wzmacniana, bo była najbardziej narażona na warunki atmosferyczne i ocieranie się żagla. Twój takielunek prawdopodobnie będzie uproszczony i w instrukcji tego nie piszą dla tego będziesz usprawiedliwiony pomijając takie szczegóły, bardzo dobrze Ci idzie, trzymam kciuki i pozdrawiam.
Dziękuję za czujność i doping ;)

woj195 pisze:Witaj Łukaszu,
Rzeczywiście dobrze Ci idzie, dokładnie, starannie, a przy tym masz dobre tempo.
Muszę się jednak przyczepić: nagle w kołkownicach dałeś chyba z zestawu, bo wymiarami zdecydowanie nie pasują do skali modelu. Jeśli ich nie wkleiłeś, to spróbuj je zamienić na własnoręcznie wykonane. Trzeba trochę podłubać, ale efekt będzie zdecydowanie lepszy. (...)

Witaj Wojtku i dziękuję za pochwały :D. Słuszna uwaga do nagli, muszę się z Tobą zgodzić, że nie wyglądają naturalnie. Nie są wklejone, więc w spróbuję je odchudzić.

woj195 pisze:Czy w zestawie był tylko jeden rozmiar bloków? Miejscami wydają się zbyt duże. Bloki gotowe (jeśli nie są zbyt małe) warto zaokrąglić, zbliżając do kształtu jajowego. Lepiej się prezentują. (...)
Podwójne są szersze szersze od pojedynczych. Spróbuję je delikatnie zaokrąglić, póki jeszcze nie przewlokłem lin.

Slawek Kromer pisze:Odnośnie nagli to kiedyś znalazłem takie coś (...)
może się przyda
Zakładając, że wysokość nagla z zestawu jest do przyjęcia, to rzeczywiście jest przygruby:
nagle.jpg
nagle.jpg (30.67 KiB) Przejrzano 3576 razy


Póki co trwają prace nad wantami. Zdjęcie w świetle dziennym:
IMG_4321.jpg


Ostatnia, pojedyncza wanta idzie do topu masztu. Czy takie proste łączenie jest do przyjęcia?
top-wanty.jpg
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: dali »

Sugerowałbym takie rozwiązanie, ale widzę, że na topie nie ma za dużo miejsca. Pozdrawiam

top-wanty.jpg
top-wanty.jpg (57.2 KiB) Przejrzano 3558 razy

Alosza 8.jpg
Alosza 8.jpg (59.66 KiB) Przejrzano 3558 razy
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Dali, dziękuję za podpowiedź. Mimo ograniczonego miejsca na topie wszystko się trzyma.

Wziąłem się za wyblinki. Uznałem, że lina zaproponowana przez producenta zestawu jest za gruba i zwykła nitka będzie bardziej odpowiednia. Tutaj porównanie linek:
18_11_6.jpg


Wdrażam sposób podpatrzony u Romka:
IMG_4498.jpg

IMG_4497.jpg
Awatar użytkownika
kbuczen
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: kbuczen »

Witaj. Sądzę , ze wyblinki powinny układać się rownolegle do ław wannowych , lini wodnej - nie jestem pewien czy tak u ciebie przebiegają . Polecam sprawdzić . Pozdrawiam
ODPOWIEDZ