OcCre Albators - pierwszy model

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Święty Mikołaj szczodrze mnie obdarował modelem pięknego szkunera w skali 1/100. Jest to mój pierwszy model żaglowca i w ogóle pierwszy drewniany model, więc będę wdzięczny za wszystkie uwagi i komentarze.

Zrobione:
  1. Wyciąłem, wyrównałem i skleiłem konstrukcję klejem do drewna.
  2. Zacząłem deskowanie metodą z nitką, używając SuperGlue.

Następne etapy:
  1. Skończyć deskowanie.
  2. Przeszlifować pokład, wyrównując wszystko i usuwając widoczny klej.
  3. Wykonać kołkowanie pokładu, wiercąc otwory 0,5 mm i wciskając wykałaczki.
Załączniki
IMG_4100.jpg
IMG_4099.jpg
Już pierwsze podejście do deskowania okazało się klęską. Zamiast kleju typu SuperGlue, użyłem kleju do drewna Pattex Express, co sprawiło wygięcie forniru, więc zarwałem i poprawiłem.
Już pierwsze podejście do deskowania okazało się klęską. Zamiast kleju typu SuperGlue, użyłem kleju do drewna Pattex Express, co sprawiło wygięcie forniru, więc zarwałem i poprawiłem.
IMG_4097.jpg
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: Witek... »

Widać Łukasz, że kumaty Mikołaj do Ciebie trafił :) Trzymam kciuki żeby na kolejną gwiazdkę zobaczył gotowy a przynajmniej w zaawansowanej buddowie. Wybrałeś faktycznie chyba najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne techniki na wykonanie pokładu. Ja nawet ich nie próbowałem ze względu na wrodzone lenistwo :) wystarczyło że poczytałem opis. Przy tej skali myślę że najlepszy efekt uzyskasz barwiąc krawędzie forniru czy to markerem czy klejem z tuszem itd. Kołkowanie w tej skali - igła lekarska. Nie bój się wyginania forniru od Patexu i innych wodnych klejów. To normalne. Po przyklejeniu pasków możesz lekko przetrzeć powierznie wilgotną szmatką i przydusić do wyschnięcia. Widać też nierówne szerokości desek. Ułatwiaj sobie życie i kładź jednen pasek bez łączenia. Po sklejeniu tam gdzie trzeba natnij skalpelem. Powierzchnie proponuję przed szlifem zeskrobać. Ostatnio bardzo sobie chwalę do tych prac skalpel nr 23. Pozdrawiam Witek.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: ataman »

lukaszg pisze:Święty Mikołaj szczodrze mnie obdarował modelem pięknego szkunera w skali 1/100.


No to od 6 grudnia trochę roboty pociągnąłeś... A pochwal się jeszcze co Ci gwiazdor przyniósł ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Witek... pisze:Trzymam kciuki żeby na kolejną gwiazdkę zobaczył gotowy a przynajmniej w zaawansowanej buddowie.

Dziękuję za doping i wszystkie rady. Nie ma tego pokładu tak dużo, więc już go dokończę tak jak zacząłem.

ataman pisze:No to od 6 grudnia trochę roboty pociągnąłeś... A pochwal się jeszcze co Ci gwiazdor przyniósł ;)

Wychodzi na to, że Mikołaj się mocno spóźnił, a gwiazdor w ogóle nie dotarł :cry:
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Czekam z kołkowaniem na wiertło 0,5 mm i tzw. furkadełko.

Z wyprzedzeniem proszę o radę co do stępki - opis pod ostatnim zdjęciem.

Następne etapy:
  1. Wykonać burty i rufówkę.
  2. Przybić pierwszą warstwę poszycia.
Załączniki
Instrukcja mówi, żeby zostawić 4 mm pod stępkę, kiedy materiał na stępkę ma 5 mm. Albo jest błąd w instrukcji, albo źle dobrana grubość sklejki. Obstawiam to drugie, więc trzeba by zeszlifować 1 mm sklejki.<br /><br />Druga sprawa - materiał na stępkę jest to pobejcowana sklejka. W miejscach wycięć nie będzie bejcy, więc trzeba by wszystko oszlifować i pobejcować od nowa. Ale czy sklejka w ogóle się nadaje na stępkę i płetwę sterową... ?
Instrukcja mówi, żeby zostawić 4 mm pod stępkę, kiedy materiał na stępkę ma 5 mm. Albo jest błąd w instrukcji, albo źle dobrana grubość sklejki. Obstawiam to drugie, więc trzeba by zeszlifować 1 mm sklejki.

Druga sprawa - materiał na stępkę jest to pobejcowana sklejka. W miejscach wycięć nie będzie bejcy, więc trzeba by wszystko oszlifować i pobejcować od nowa. Ale czy sklejka w ogóle się nadaje na stępkę i płetwę sterową... ?
Nie wiem czy nie przesadziłem ze szlifem rufy, ale w teorii pierwsza warstwa poszycia powinna nadać odpowiednią odpowiednią grubość, zobaczymy...
Nie wiem czy nie przesadziłem ze szlifem rufy, ale w teorii pierwsza warstwa poszycia powinna nadać odpowiednią odpowiednią grubość, zobaczymy...
Przykleiłem wzmocnienia konstrukcji i nadałem kształt kadłuba.
Przykleiłem wzmocnienia konstrukcji i nadałem kształt kadłuba.
Skończyłem deskowanie, oszlifowałem i przykleiłem pokład.
Skończyłem deskowanie, oszlifowałem i przykleiłem pokład.
BEN
Posty: 3
Rejestracja: 14 wrz 2015, 14:21

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: BEN »

Witam
Budując ten model stępkę wykonałem z gruszy
Pozdrawiam
Poszukuję listewek bukowych 0,5x3mm - w żadnym sklepie nie znalazłem, może któryś z kolegów mnie poratuje
BEN
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: Emerjan »

Nie znam konkretnie tego modelu ale w innych zestawach też tak jest. Stępkę będziesz wklejał po wykonaniu poszycia obu warstw. Ułatwia to szlifowanie poszycia ale już w trakcie jego wykonania musisz tak spasować planki by została przerwa na wklejenie stępki. Taka listewka 4 mm jest z pewnością w zestawie. Szkieletu nie musisz zeszlifowywać do 4 mm, wręcz nie powinieneś bo przyklejone planki nie miałyby się czego trzymać. Taka technologia.
Powodzenia Janek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: RomekS »

Coś sobie przypominam z K&M.
Tam było tak.
Załączniki
Stewa.jpg
stewa2.jpg
_stewa1.jpg
DziobList.jpg
__11.jpg
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

BEN pisze:Budując ten model stępkę wykonałem z gruszy

Dzięki, postanowiłem zrobić podobnie i sklejkę 5mm zastąpię orzechem amerykańskim 4mm. Zamówiłem też arkusz lipy do pobejcowania, na wypadek jakby orzech mi nie podpasował.

RomekS pisze:Coś sobie przypominam z K&M. Tam było tak.

Dziękuję Romku, bardzo klarownie to wyjaśniłeś.

Postępy:
Załączniki
IMG_4126.jpg
IMG_4125.jpg
Zacząłem poszycie. Namoczone planki bardzo przyjemnie się docina.
Zacząłem poszycie. Namoczone planki bardzo przyjemnie się docina.
Na rufę przyszły listewki z orzecha afrykańskiego. Rozpędziłem się z wklejeniem burt - może być problem z późniejszym szlifowaniem kołków na pokładzie. Całe szczęście zdążyłem przykleić tylko część rufową.
Na rufę przyszły listewki z orzecha afrykańskiego. Rozpędziłem się z wklejeniem burt - może być problem z późniejszym szlifowaniem kołków na pokładzie. Całe szczęście zdążyłem przykleić tylko część rufową.
Przeszlifowałem burty i rufówkę.
Przeszlifowałem burty i rufówkę.
Za wczasu dopasowałem otwór na bukszpryt.
Za wczasu dopasowałem otwór na bukszpryt.
IMG_4113.jpg
Nad parą wygiąłem burty i rufówkę, przymocowałem spinaczami  i wkleiłem fornir na wewnętrzną część burt.
Nad parą wygiąłem burty i rufówkę, przymocowałem spinaczami i wkleiłem fornir na wewnętrzną część burt.
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: Irek350 »

Coś ci się źle ułożyły listwy przy trzeciej wrędze po lewej stronie (licząc od dziobu). Chyba za mało zeszlifowałeś wręgę.
ODPOWIEDZ