Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: Dziecko »

Gratulacje.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: Zdzisław »

Witam
Kaziu przyjmij też moje gratulacje. Ostatnio byłem mocno zajęty i przegapiłem finał Twojej relacji. Piękny model. Bardzo rzadko można zobaczyć jak wyglądało "wnętrze" okrętu. Twój model to wspaniała lekcja poglądowa. Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam. Zdzisław
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: oksal »

Gratuluję. Dobra robota. Nie ma co się przejmować , że to wizja. Zazdroszczę nowego duchowego stanu wyboru kolejnej jednostki... Siadaj do ości
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: kagra »

Witam wszystkich
oksal pisze:Zazdroszczę nowego duchowego stanu wyboru kolejnej jednostki... Siadaj do ości


Adam to wydanie jest Ci znajome bo pochodzi z Twojej kolekcji. :) Jak widać doczekało się realizacji. :)
Ości będą sklejkowe grubość sklejki 8 mm. tak jak grubość na planie.Nic tylko kopiować i wycinać.
Dlaczego sklejka?Poszywany będzie cały kadłub bez widocznych żeber a ten materiał jest najtańszy i łatwy w obróbce.Model jest trudny.Narazie nastawiam się na zbudowanie szkieletu a potem czas pokaże.
To będą lata dłubaniny i czasem zniechęcenia.No,ale zobaczymy.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za gratulacje i pozdrawiam.Kazimierz
Załączniki
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: Borek »

Kaziu jaki sens wykonywać ości ze sklejki i je zakrywać w całości ? Jeżeli wkładasz mnóstwo pracy w wykonanie wręg to szkoda moim zdaniem je zakrywać.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: kagra »

Piotrek,wbrew pozorom o wiele łatwiej będzie mi bazować na planach i skopiować każdą wręgę na sklejkę niż wymyślać nową koncepcję budowy.Będę się trzymał tych planów.Tu jest ponad 60 wręg i chodzi o ciężar.W zamyśle model ma być z omasztowaniem a nie tylko kadłub z częścią anatomiczną.Tak jak pisałem grubość tej sklejki to szerokość wręgi na planie czyli nic nie muszę kombinować.Nawet jak wyjdą jakieś nierówności na skorupie to szpachla pokryje i całość poszycie zakryje :) Pozdrawiam.Kazimierz.
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: Borek »

Kaziu, wszystko jasne. Nie chodziło mi tyle o wymyślanie nowej konstrukcji tylko o to, że jak już robisz te wręgi to zostaw parę na widoku. Może pare wręg na śródokręciu nie poszytych? Szkoda zakrywać taki nakład pracy
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: kagra »

Piotrek,jakbym trzymał się ściśle książki to wręgi by były z pełnego drewna grusza,olcha.Wtedy wręgi byłyby na widoku.Ale przyznaj,że pełny model z kilkoma odsłoniętymi żebrami ze sklejki byłby nienaturalny :D
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: TomekA »

Przylaczam sie do zdania Kolegow, ze sklejka na ten cel to niezbyt dobry material - lepsze byloby jakies drewno owocowe, czy chocby brzoza lub olcha, no ale byc moze taki akurat miales material do swego modelu i jesli zamierzasz potem Twe wregi pokryc plankami, to bedzie OK.
Moznaby ewentualnie odslonic pewien fragment burty nie poszywajac ja i tam wstawic odpowiednie fragmenty wreg z litego drewna, no ale... to Twoj model, zrobisz wiec jak zadecydujesz... :)
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: kagra »

Jeszcze raz.Plany tej książki to opis budowy modelu taki jaki widzimy na okładce.Sam kadłub z odkrytym owrężem części dolnej,bez masztów.Gdybym budował w ten sposób zastosowałbym na wręgi oczywiście materiał bardziej szlachetny.Ale zdecydowałem,że na bazie tych planów zrobię pełną jednostkę.A w takim razie odpada mi przygotowywanie odpowiednich deseczek gruszy,olchy itp.na wręgi przy cięciu których powstaje mnóstwo odpadu i niewspółmierny koszt finansowy.Przy zastosowaniu sklejki mogę od razu wyciąć połówkę wręgi wraz z lustrzanym odbiciem bez większej dbałości o odpad.
Tomku i Piotrku pokazanie choćby części ożebrowania w tym modelu nie ma sensu.Posłużę się przykładem.
Okręt to schyłek XVII wieku.Jakby jakaś dama na balu,gdzie obowiązuje ściśle dworska etykieta podkasała suknię powyżej kolan i zawołała popatrzcie jakie mam piękne nogi,wywołałaby zgorszenie wśród innych dam i pewne zaciekawienie wśród panów.A jakby wszystkie to zrobiły,to już ciekawe by tak nie było.Stało by się normalnością jak w dzisiejszych czasach. :) Czyli albo podkasane albo zakryte :)
Pozdrawiam.Kazimierz
ODPOWIEDZ