Deski w skali

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ArKa
Posty: 0
Rejestracja: 22 wrz 2018, 01:28

Deski w skali

Post autor: ArKa »

Proszę o wybaczenie, że tak długo nic nie pisałem, ale nie było o czym.
Wędzenie tak dużej ilości listewek musiało potrwać.

Niestety przytrafiła się pierwsza niespodzianka.
Ligustr i Czeremcha nie wybarwiły się w taki sposób jak oczekiwałem (pozostały jasne).
Aronia, Brzoza i Bez Czarny wybarwiły się również nieco słabiej (inny odcień).

Dlaczego ?

Do testów wędzenia użyłem jednocześnie wszystkich gatunków drewna jakie miałem przygotowane.
Okazało się, że zmieniło to warunki testu.

Prawdopodobnie winny tego błędu jest barwnik (indygo) zawarty w Amorfie. Widocznie wchodzi w reakcję z amoniakiem.
Muszę to oczywiście sprawdzić.
Gdzieś za miesiąc powinien już wiedzieć.
ArKa
Posty: 0
Rejestracja: 22 wrz 2018, 01:28

Re: Deski w skali

Post autor: ArKa »

Bingo.

Faktycznie winę niedobarwienia ponosi indygo (albo coś innego zawartego w Amorfie).

Niestety, problem został opanowany tylko połowicznie.

Tym razem zrobiłem test wyłącznie z ligustrem.
W jednym słoju był ligustr i amorfa.
W drugim podobna ilość ligustru z podwójną ilością amorfy.

Teoretycznie w drugim słoju powinna więc wyjść ciemniejsza próbka ligustru.
Tymczasem obie są podobne!
Widocznie rozmieszczenie indygo w Amorfie nie jest nawet trochę równomierne.

No trudno.
Skoro nie jestem w stanie osiągnąć zamierzonego efektu kolorystycznego po dobroci, to trzeba sposobem.
Zapakuję do wędzarni sporo amorfy i kolor będę kontrolować czasem wędzenia w takich warunkach.
Aby nie marnować amoniaku przeniosę tylko wędzenie ze skrzyni na kwiaty do rękawa ogrodniczego (bezproblemowy podgląd).
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Deski w skali

Post autor: Dziecko »

Po co się tak męczyć skoro bardzo zbliżony efekt uzyska się dzięki bejcom/chemii modelarskiej (washe dedykowane, farb i rozwodnione itd...)
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Deski w skali

Post autor: TomekA »

Chyba z lepszym efektem byloby, gdybys do tej wedzarni wsadzil kawal szynki czy poledwicy albo jakas dobra rybke. :lol: Zreszta, nie slyszalem, aby ktos uzywal w modelarstwie szkutniczym tych gatunkow drewna, nie tylko ze wzgledu na ich kolor, ale i sama fakture.
Lepiej trzymac sie utartych juz standardow i uzywac drewna owocowego i innego twardego, ze zwartymi, rownymi i ciasnymi slojami...
Pokaz raczej swe modele, ktore budujesz.
ArKa
Posty: 0
Rejestracja: 22 wrz 2018, 01:28

Re: Deski w skali

Post autor: ArKa »

TomekA, miałeś kiedyś w łapkach listewkę z ligustru czy aronii ? Nie?
No właśnie.....
Wytrzymałość, gęstość, twardość i obróbka skrawaniem jak śliwa, czy grusza (a ligustr nawet lepszy). Tyle, że słoje drobniejsze i równiejsze. To jednak chyba raczej zaleta.

Po wędzeniu wytrzymałość drewna jeszcze wzrasta. Ponoć nawet o 30%.
No i kolor trwały (już nie ściemnieje od słońca).
Dlatego zrezygnowałem z bejcy. Dość mam roboty, która nie wiem jak będzie wyglądać za 10 lat.
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Deski w skali

Post autor: Dziecko »

Dasz capon na bejce-lub lakier z filtrem na UV i bejca jest na długo.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Deski w skali

Post autor: TomekA »

ArKa pisze:TomekA, miałeś kiedyś w łapkach listewkę z ligustru czy aronii ? Nie?
No właśnie.....
Wytrzymałość, gęstość, twardość i obróbka skrawaniem jak śliwa, czy grusza (a ligustr nawet lepszy). Tyle, że słoje drobniejsze i równiejsze. To jednak chyba raczej zaleta.

Po wędzeniu wytrzymałość drewna jeszcze wzrasta. Ponoć nawet o 30%.
No i kolor trwały (już nie ściemnieje od słońca).
Dlatego zrezygnowałem z bejcy. Dość mam roboty, która nie wiem jak będzie wyglądać za 10 lat.


To może pokażesz tu nam jakąś fotkę z taką Twoją deską z ligustru, bo ja na internecie widzę tylko krzaki na żywopłoty z tej rośliny.
https://www.google.com/search?q=ligustr ... 69&bih=965
Jeśli ów ligust(e)r jest aż tak wspaniały jak piszesz, to po jakie licho chcesz go jeszcze dalej udoskonalać? Potnij ta deskę na listewki i zaczynaj nimi poszywać swój model! A'propos, a co to za jednostka (model) którą budujesz?
PS: Ja w swym modelarstwie bardzo rzadko używam bejc czy jakichś lakierów, wolę dawać różne gatunki drewna o własnym odcieniu i tylko na końcu konserwuję je jedną warstwą oleju duńskiego.
orkan
Posty: 48
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Deski w skali

Post autor: orkan »

Deski w skali już były ...
ArKa
Posty: 0
Rejestracja: 22 wrz 2018, 01:28

Re: Deski w skali

Post autor: ArKa »

Tak jak pisze Orkan - fotki desek w skali już były.
Chyba w ubiegłym roku (prace trochę utknęły ze względu na przygotowania do budowy domu).
Do jesieni poprawię jednak kolory listewek i ruszam z pełną parą.

Z góry jednak uprzedzam, aby się nie gorszyć sposobem wykonania wręg. Dla mnie to czego nigdy nie będzie widać nie jest w tej chwili istotne. Swego rodzaju kopyto do oklejenia zrobię więc z płyty wiórowej. Zależy mi na szybkim zobaczeniu różnicy w poszyciu z desek w skali a zwykłymi robionymi z listewek od stolarza.
Prace nad tym modelem traktuję więc jako eksperyment.
Dopiero następny model (jeśli uznam że różnica w wyglądzie jest na tyle widoczna) zrobię w całości z desek w skali (nawet wręgi wystrugam z naturalnych krzywulców).
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Deski w skali

Post autor: Dziecko »

Tak sobie utrudniać życie by model wyglądał ciut lepiej???
ODPOWIEDZ