Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: Jarek »

W sprawie mocowania silnika pod kątem w stosunku do wału, napiszę Ci tak:
W mojej łódce mam dwa wały i dwa kardany, jednak silniki starałem się zamontować jak najbardziej w osi. Kardan sam w sobie stanowi pewien opór. Pokonanie go odbiera znaczną część mocy silnika. Więc najkrócej skomentuje to tak, że staraj się zamontować silnik jak najbardziej w osi. Nawet można dostać gotowe wały ze specjalną flanszą do mocowania silnika.
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: rekmak »

Przyślij na PW adres mailowy. Wyślę zdjęcia z budowy podobnego kadłuba dł 500mm. Widać wszystko, co i jak. Lekki i poszycie się spodoba. 10 wyraźnych zdjęć.
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

rekmak pisze:Przyślij na PW adres mailowy. Wyślę zdjęcia z budowy podobnego kadłuba dł 500mm. Widać wszystko, co i jak. Lekki i poszycie się spodoba. 10 wyraźnych zdjęć.


dziękuję bardzo za zdjęcia, sporo wyjaśniły, mam koncepcję montażu silnika pod kątem na szkielecie sklejkowym, tym bardziej ze ten 500/1400 ma tylne mocowanie.

Jakiej średnicy wał i jaką śrubę tam zastosowałeś ?

---

Jarek pisze:W sprawie mocowania silnika pod kątem w stosunku do wału, napiszę Ci tak:
W mojej łódce mam dwa wały i dwa kardany, jednak silniki starałem się zamontować jak najbardziej w osi. Kardan sam w sobie stanowi pewien opór. Pokonanie go odbiera znaczną część mocy silnika. Więc najkrócej skomentuje to tak, że staraj się zamontować silnik jak najbardziej w osi. Nawet można dostać gotowe wały ze specjalną flanszą do mocowania silnika.


dzięki, jak pisałem powyżej mam koncepcję na montaż w osi :) Masz rację co do mocy, tym bardziej, że przy bezszczotkowcu ma to chyba większe znaczenie szczególnie na starcie
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: futaba »

Ja silniki mocuję np. tak:

15.jpg
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

futaba pisze:Ja silniki mocuję np. tak:

Załącznik 15.jpg nie jest już dostępny


Ciekawe rozwiązanie, ja nie mam pełnych wręg ale wymyśliłem takie mocowanie, baza sklejka 4mm
motorowka_monika mod-a-Temp0005.jpeg

motorowka_monika mod-a-Temp0007.jpeg
Pozdrawiam
Daniel
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: rekmak »

Raczej nie. Sklejka jest izolatorem ciepła. Silnik, łoże z blachy aluminiowej, klocek w stępce i wrędze. Łoże może mieć po bokach nawet skrzydełka dla odprowadzania ciepła. Niestety trzeba mieć podstawowy warsztat do obróbki metali. Na klocku można dopasować kąt i wysokość silnika na sztywne połączenie z wałem.
Tak właściwie, tego typu motorówka powinna błyszczeć. Burty oklejone fornirem i pomalowane bezbarwnym na wysoki połysk. Metale wypolerowane, nikiel. Patrz relacje z budowy Riva Aqarama. Wnęki na miejsce dla pasażerów utrudniają rozmieszczenie silnika, lipoli.
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

rekmak pisze:Raczej nie. Sklejka jest izolatorem ciepła. Silnik, łoże z blachy aluminiowej, klocek w stępce i wrędze. Łoże może mieć po bokach nawet skrzydełka dla odprowadzania ciepła. Niestety trzeba mieć podstawowy warsztat do obróbki metali. Na klocku można dopasować kąt i wysokość silnika na sztywne połączenie z wałem.
Tak właściwie, tego typu motorówka powinna błyszczeć. Burty oklejone fornirem i pomalowane bezbarwnym na wysoki połysk. Metale wypolerowane, nikiel. Patrz relacje z budowy Riva Aqarama. Wnęki na miejsce dla pasażerów utrudniają rozmieszczenie silnika, lipoli.


Źle to narysowałem, ten silnik, który będzie montowany ma tylne mocowanie i krzyżak, widać to na zdjęciach w jednym, z poprzednich postów. Sugerowałem się trochę zdjęciem projektu Futaby, z postu powyżej.
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: futaba »

rekmak pisze:Raczej nie. Sklejka jest izolatorem ciepła. Silnik, łoże z blachy aluminiowej, klocek w stępce i wrędze. Łoże może mieć po bokach nawet skrzydełka dla odprowadzania ciepła. Niestety trzeba mieć podstawowy warsztat do obróbki metali. Na klocku można dopasować kąt i wysokość silnika na sztywne połączenie z wałem.


A w czym to przeszkadza, że jest izolatorem? Jak silnik nie będzie się mocno grzał to po co walczyć z najtrudniej obrabialnym materiałem? Ja w modelach wręgi robię z różnych materiałów, ale nigdy z metalu. Stosuję sklejkę, PCV czy płyty laminatu szklanego lub węglowego. Mała wręga metalowa ma znikomy udział w chłodzeniu silnika, więc po co komplikować sobie życie?
Dragon_x - wręga wcale nie musi być pełna, akurat w tym modelu mam tak zrobione, bo PCV jest dość elastyczne i dlatego jest większa, potem dokleiłem ją jeszcze do burt kadłuba kawałkami PCV. U Ciebie w zupełności wystarczy malutka wręga, trochę szersza od silnika, przyklejona pod odpowiednik kątem do dna kadłuba. Tylko po przyklejeniu wręgi wzmocnij okolice miejsca klejenia małymi paskami laminatu, bo balsa, którą chcesz zastosować na pokrycie kadłuba to dość miękki materiał. Jak będziesz miał wał napędowy spięty sztywno z wałem silnika, to taka wręga jest tylko elementem pozycjonującym silnik i uniemożliwiającym jego obrót. Nawet trójkąty wzmacniające które masz na rysunku nie będą potrzebne.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

futaba pisze:Dragon_x - wręga wcale nie musi być pełna, akurat w tym modelu mam tak zrobione, bo PCV jest dość elastyczne i dlatego jest większa, potem dokleiłem ją jeszcze do burt kadłuba kawałkami PCV. U Ciebie w zupełności wystarczy malutka wręga, trochę szersza od silnika, przyklejona pod odpowiednik kątem do dna kadłuba. Tylko po przyklejeniu wręgi wzmocnij okolice miejsca klejenia małymi paskami laminatu, bo balsa, którą chcesz zastosować na pokrycie kadłuba to dość miękki materiał. Jak będziesz miał wał napędowy spięty sztywno z wałem silnika, to taka wręga jest tylko elementem pozycjonującym silnik i uniemożliwiającym jego obrót. Nawet trójkąty wzmacniające które masz na rysunku nie będą potrzebne.


Może trochę za bardzo wzoruję się na modelach lotniczych ale tam normą jest łoże ze sklejki, nawet w modela akrobacyjnych. Ta konstrukcja była o tyle przemyślana, żeby nie było kontaktu z balsą, która w istocie jest miękkim materiałem. Trójkąty wzmacniające planuję ażurować, tym bardziej, że będą większe ze względu na tylne mocowanie docelowego silnika. Dodałem je mając na uwadze stabilność silnika. To oczywiście tylko wstępna koncepcja, ale czas się z tematem zmierzyć :)
Pozdrawiam
Daniel
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: rekmak »

https://www.youtube.com/watch?v=q5l05bQVNss&t=20s tu są slajdy jak ktoś budował motorówkę. Długi film.
ODPOWIEDZ