Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Czyli forum RC.
Awatar użytkownika
tymin5
Posty: 0
Rejestracja: 09 maja 2019, 09:11

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: tymin5 »

Witam. Co do poszycia ja górę robiłem z listewek lipowych 5/2 mm, spód i burty sklejka 1,5 mm.
Listewki lipowe ładnie się układają z racji natury drewna lipowego.
Pozdrawiam i powodzenia w budowie życzę :P
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

tymin5 pisze:Witam. Co do poszycia ja górę robiłem z listewek lipowych 5/2 mm, spód i burty sklejka 1,5 mm.
Listewki lipowe ładnie się układają z racji natury drewna lipowego.
Pozdrawiam i powodzenia w budowie życzę :P


dzięki za informację :)
Jak pisałem balsa kusi ze względu na to, że posiadam sporą ilość oraz jest łatwa i przyjemna w obróbce ale użycie listewek lipowych też jest kuszące :D
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

dragon_x pisze:
tymin5 pisze:Witam. Co do poszycia ja górę robiłem z listewek lipowych 5/2 mm, spód i burty sklejka 1,5 mm.
Listewki lipowe ładnie się układają z racji natury drewna lipowego.
Pozdrawiam i powodzenia w budowie życzę :P


dzięki za informację :)
Jak pisałem balsa kusi ze względu na to, że posiadam sporą ilość oraz jest łatwa i przyjemna w obróbce ale użycie listewek lipowych też jest kuszące :D


Tymin5 - też musiałeś dość mocno te boczne listewki wyginać?
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
tymin5
Posty: 0
Rejestracja: 09 maja 2019, 09:11

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: tymin5 »

Witam. Tak listewki trzeba mocno wyginać. Dobrze jest zrobić sobie szablon.
Listewka do bardzo ciepłej wody ja używałem sosny 5/5 jakieś 10 min. kąpieli i na szablon
do wyschnięcia.
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

tymin5 pisze:Witam. Tak listewki trzeba mocno wyginać. Dobrze jest zrobić sobie szablon.
Listewka do bardzo ciepłej wody ja używałem sosny 5/5 jakieś 10 min. kąpieli i na szablon
do wyschnięcia.


zrobiłem podobnie z tym że formowałem na modelu co chyba było błędem, bo mam wrażenie, że z jednej strony jest delikatnie inny promień zagięcia na jednej z wręg. Będę musiał to poprawić. Ja używam listewek 4x4, jednak moja Monika będzie sporo mniejsza :)

Zastanawiam się jak nie posiadając wału (nie wiem jaka długość będzie potrzebna) spasować go i wyciąć w stępce przelot pod odpowiednim kątem, podobnie ster... Spróbuję policzyć ale tu znowu przydałaby się informacja jakiej wielkości śruba ma być. Myślałem o 40mm 3 łopatkowej ale kolega Futaba napisał, że do tak małej łódki taka będzie stanowczo za duża, ehh...więc pytanie jaka?
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: taganc »

Witaj
30 mm w zupełności Ci wystarczy. O przejście wału też teraz nie zaprzątaj sobie głowy, spokojnie rób kadłub. Jak przyjdzie czas to wkleisz od środka wzmocnienia, zrobisz otwór i go zamocujesz.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

taganc pisze:Witaj
30 mm w zupełności Ci wystarczy. O przejście wału też teraz nie zaprzątaj sobie głowy, spokojnie rób kadłub. Jak przyjdzie czas to wkleisz od środka wzmocnienia, zrobisz otwór i go zamocujesz.



Witaj,
dzięki, najbardziej przeraża mnie wycinanie tego otworu na wał pod odpowiednim kątem :)
poza wałem i sruba na pewno bedzie potrzebny krzyżak/kardan. gdzie najlepiej kupować takie części ?
Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
tymin5
Posty: 0
Rejestracja: 09 maja 2019, 09:11

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: tymin5 »

Witam. Ja osobiście kupuję na modelemax.pl
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: futaba »

dragon_x pisze:Witaj,
dzięki, najbardziej przeraża mnie wycinanie tego otworu na wał pod odpowiednim kątem :)


Nie szukaj dziury w całym :) Zrób spokojnie kadłub, a potem oszacujesz sobie gdzie będzie przejście dławicy wału przez dno. Wkleisz tam wzmocnienia, wywiercisz otwór mniejszym wiertłem a potem okrągły pilnik i doszlifowanie. Powolutku, bez pospiechu i samo wyjdzie :)

dragon_x pisze:poza wałem i sruba na pewno bedzie potrzebny krzyżak/kardan. gdzie najlepiej kupować takie części ?


A po co kardan? Ja ostatni kardan zastosowałem w modelu pływającym gdzieś na początku lat 90', potem stosowałem już tylko sprzęgła sztywne do połączenia silnika z wałem napędowym. W modelemax masz takie sprzęgła dostępne. W ślizgach elektrycznych stosuje się tylko takie łączenie i działa bardzo dobrze.

A co do śruby to masz trochę małe to KV w silnikach i przy lipo 2s będą marne obroty. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Ja bym zastosował ten mniejszy silnik z KV 1400, do tego śrubę jakieś 35 mm z dużym skokiem (np. X) i będzie Pan zadowolony.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: Motorówka "Monika" - pierwszy model szkutniczy :)

Post autor: dragon_x »

futaba pisze:
dragon_x pisze:

A po co kardan? Ja ostatni kardan zastosowałem w modelu pływającym gdzieś na początku lat 90', potem stosowałem już tylko sprzęgła sztywne do połączenia silnika z wałem napędowym. W modelemax masz takie sprzęgła dostępne. W ślizgach elektrycznych stosuje się tylko takie łączenie i działa bardzo dobrze.

A co do śruby to masz trochę małe to KV w silnikach i przy lipo 2s będą marne obroty. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Ja bym zastosował ten mniejszy silnik z KV 1400, do tego śrubę jakieś 35 mm z dużym skokiem (np. X) i będzie Pan zadowolony.


hmm, chodzi mi o polaczenie pod kątem, wał do silnika. Te silniki w modelach latających fajnie się sprawdzają, chciałbym je jednak wykorzystać na start, potem myślę o silniku szczotkowym redox 400-600 do tego regulator etc.

Co do sruby, prozaiczne pytanie bo są lewe i prawe, która będzie właściwa? Muszę poszukać takiej 35mm o skoku X, no i tych sprzęgieł.

Nurtuje mnie jeszcze kwestia chłodzenia, czy przy bezszczotkowym silniku będzie potrzebne? chodzi mi o chłodzenie wodne.
Pozdrawiam
Daniel
ODPOWIEDZ