Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

projekt Wodnik

W tym miejscu potykamy się o projektowanie modeli żaglowców - i te na kartce i te tworzone komputerowo

Re: projekt Wodnik

Postprzez columbus » 30 Cze 2019, 03:57

Na razie plan mam taki, żeby dokończyć przekształcanie krzywych we wręgi i wykonać próbny kadłub. Nie odważyłbym się publikować projektu bez jego weryfikacji. Mimo, że wszystkie krzywe są zgrane w trzech płaszczyznach, to chcę zobaczyć ten kadłub w naturze i ocenić jego linię. Równolegle będę projektował całą resztę. Całe przedsięwzięcie jest, jak się domyślacie, bardzo czasochłonne a w ten sposób skrócę trochę czas pokazywania poszczególnych etapów pracy.
Awatar użytkownika
columbus

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez columbus » 10 Lip 2019, 23:18

Dziś kolejna dygresja w postaci wstępnego projektu panneau.
Ale przy okazji: wczoraj otrzymałem zamówioną wcześniej książkę Mariana Huflejta "Bitwa pod Oliwą 1627 fakty i mity". Nie będzie przesady jeśli powiem, że jest to pod wieloma względami książka przełomowa. Zawiera pierwszy tak wnikliwy opis samej bitwy, poparty zeznaniami uczestników. Robi to ogromne wrażenie autentyczności. Poparte jest to wszystko znakomitymi szkicami sytuacyjnymi. Jest też bogatym źródłem wiedzy o okrętach floty Zygmunta. I mimo, że jestem z autorem w polemice z niektórymi jego założeniami, to będę czerpał pełnymi garściami z jego opracowania. Zwraca uwagę świetna analiza bander, szczegółowy opis okryć szańcowych na naszych okrętach - elementu zupełnie pomijanego w dotychczasowej analizie ich budowy, czy wreszcie uzbrojenia.
Podsumowując, jest to książka, z którą powinien zapoznać się każdy modelarz interesujący się tym tematem. Zaznaczam, że nie jest to spam, tylko moja pywatna recenzja i jak wspomniałem, nie wszystko akceptuję. Np. autor jest bezkrytycznie przywiązany do założenia, że Wodnik był konstrukcją holenderską, mimo braku informacji o jakimkolwiek inżynierze holenderskim w służbie Korony i deprecjonując osobę Murray'a tyko dlatego, że w czasie bitwy oliwskiej był już pozbawiony wpływów. Ale Wodnik nie powstal w 1627 roku a wcześniej, gdy Murray był królewskim inżynierem. Drażni mnie też wielokrotne powoływanie się na Nicolaasa Witsena w sprawach technicznych. Przecież minęły dekady od zbudowania Wodnika zanim się urodził a w tamtych czasach to była cała epoka...
Załączniki
panneau.jpg
panneau.jpg (170.95 KiB) Obejrzany 659 razy
Awatar użytkownika
columbus

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Mirek77 » 11 Lip 2019, 17:08

Książka- rewelacja. Już zamówiłem. Rufa prezentuje się pięknie.
Awatar użytkownika
Mirek77

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Mumin » 11 Lip 2019, 22:20

Uwaga! Wydawnictwo podobno zawiesiło działalność, książka jest sprzedawana bezpośrednio przez autora (za pośrednictwem allegro).
Awatar użytkownika
Mumin

Miejscowość: Knurów

Poprzednia

Wróć do Projektowanie

Użytkownicy On-line