Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Klejenie ABS-u

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski

Klejenie ABS-u

Postprzez grzesiekcichy » 27 Lis 2018, 22:04

Witam;
Jak w temacie. Potrzebuję do kadłuba z ABS przykleić kilka elementów. Musi to być połączenie wytrzymałe. Czy Macie jakieś sprawdzone kleje i sposoby aby to wykonać.
Myślałem nad zrobieniem kleju z acetonu i rozpuszczonego ABS-u lub chloroformu i rozpuszczonej plexi. Co sądzicie na ten temat?
grzesiekcichy

Miejscowość: Włoszczowa

Re: Klejenie ABS-u

Postprzez TomekA » 28 Lis 2018, 22:15

Sprobuj zwyklym klejem CA w zelu. A jak nie, to:
https://www.google.com/search?q=abs+adh ... 3435708856
dostepne w marketach budowlanych.

Przed pierwszym klejeniem przetestuj klej na probkach materialu.
Awatar użytkownika
TomekA

Miejscowość: dziupla w baobabie

Postprzez ArKa » 05 Lip 2019, 12:34

Niedawno miałem ten sam problem i doskonale sprawdził się aceton.

Kilka małych kawałków ABS zalałem acetonem i zostawiłem buteleczkę na cały dzień.
Z ABS powstała bardzo gęsta maź, która po wyjęciu z butelki bardzo szybko obsychała.
Po umieszczeniu takiego gluta na spoinie i złożeniu elementów dodatkowo zwilżyłem to miejsce acetonem (mała strzykawka) i trzyma genialnie (kawałek sklejony na próbę pękł obok spoiny).

Niestety, taką techniką bardzo trudno otrzymać czystą spoinę. Zazwyczaj będą jakieś nadlewy.
ArKa

Miejscowość: Bełchatów

Postprzez grzesiekcichy » 07 Lip 2019, 12:11

Co do czystości spoiny to nie ma problemu. Problem pojawia się gdy potrzebuję wkleić większe metalowe elementy (np łoża silników). Poradziłem sobie w inny sposób:) Zrobiłem odlew gipsowy kadłuba i kadłub wykonuje z laminatu epoksydowego.
grzesiekcichy

Miejscowość: Włoszczowa

Wróć do Modelarnia

Użytkownicy On-line