Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
lucky
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:33

Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: lucky »

Witam
Przedstawiam narzędzie które przydaje się do kształtowania i profilowania elementów z blaszek metalowych.
Zaginarka jest przeznaczona głównie do gięcia blachy mosiężnej. Szerokość gięcia maksymalnie 175 mm i przy takiej szerokości blachy o grubości 0,1-0,3 mm bez problemu gnie. Elementy krótsze do 0,5 mm.
Nóż ma 2 krawędzie go gięcia i można obracać o 180 stopni w zależności od wyginanego elementu. Stolik jest ruchomy i można go wygiąć o 135 stopni. Wszelkie konstrukcje masztów i ie tylko będzie znacznie łatwiej wykonać. Poniższe fotki pokazują jak to wygląda i filmik jak to działa.
Obrazek
Obrazek

Filmik:
https://youtu.be/Brj_JVTRqbQ

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: oksal »

Ładnie to gnie, a i z tego filmiku (test z paragonem) wynika, że Romek zrobiłeś to z bardzo dużą precyzją. Na pewno, ktoś kto robi w modele XIX- XXI wieczne i nie koniecznie szkutnicze znajdzie w tym pomocne narzędzie.

A mam takie pytanie: do drewniaków przydałoby się coś do gięcia po łukach do okuć noków rej. Takie kształty wykrojników jakie Romek masz z jednego czoła tej maszynki. Planujesz wykonywanie takich "przydasiek"?

To i od razu inne pytanie. Może ktoś z uprawnieniami administrator na Kodze zrobiłby odpowiedni dział typu wymienię się narzędziem, książką itp.

Lata temu w Małym Modelarzy, zawsze był taki dodatek: Poszukuję Małego Modelarza, wymienię się. Chyba tego brakuje na Kodze.
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: dali »

Adam ma racje, ja chętnie oddam jedną z posiadanych Anatomy of the Ship za Anatomy of the Ship - HMS Bounty.

Pozdrawiam Piotrek
Awatar użytkownika
lucky
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:33

Re: Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: lucky »

Witam
mały update zdjęć :


Pozdrawiam
Lucky

PS. Zainteresowanych zapraszam na PW.
Załączniki
z3.jpg
z7.jpg
z2.jpg
z5.jpg
z4.jpg
z6.jpg
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: Leon27 »

Jaki koszt takiej giętareczki ?
Awatar użytkownika
lucky
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:33

Re: Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: lucky »

Witam

Powstała nowa wersja giętarki.

Nóż został wzmocniony belką stalową dla sztywności :) Cześć stolika ruchomego również otrzymała belkę stalową pod spodem.
Zainteresowanych informuje że koszt takiej zaginarki to 300 zł plus koszty wysyłki. Oczywiście wykonuję tylko na zamówienie :)
Zdjęcia poniższe pokazują jak to teraz wygląda.

Pozdrawiam

Lucky
Załączniki
01.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
ArturN
Posty: 12
Rejestracja: 23 gru 2011, 07:11
Lokalizacja: {"name":"Polska Opole","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: ArturN »

No cóż zgodnie z danym słowem miałem się wypowiedzieć po zakupie w/w zaginarki.
To zaczynamy :)
Zakupiłem troszkę musiałem poczekać i otrzymałem zagniareczkę z ruchomym stołem - jest to pierwsza taka konstrukcja w moich łapkach więc przyglądałem się uważnie. Pierwsze wrażenie to masa i jakość wykonania. Masa spora jakość wykonania wysoka. :) A teraz troszkę wrażeń z pierwszego używania. Jakimś tam wielkim specjalistą od blaszek to ja nie jestem ale parę rzeczy z nich popełniłem więc proszę to traktować jako spostrzeżenia nowicjusza raczej.
1. Obrazek
obiekt do testów.
2. Obrazek
pogięte elementy.

Moje uwagi w dwóch grupach
1. Zalety
- pewność gięcia i jakość trzymania blachy nawet o właściwościach sprężystych jak nowe srebro
- precyzja wykonania a zatem precyzja gięcia danego elementu
- sztywność przyrządu choć tu musiałbym poszukac elementu do gięcia o długości min 170 mm by mieć większe pewność.
2. Wady
- Największa dla mnie wadą jest brak układu sprężynowego ostrza po wysunięciu blachy ostrze opada z lekkim kliknięciem i trzeba pokręcić dosyć wysoko by włożyć następną blaszkę - jest to troszeczkę uciążliwe
Podsumowanie według mnie to dobrze wydane pieniądze, ale nie jest to moim zdaniem zagniarka dobra jako pierwsza bo wymaga bardzo precyzyjnego ustawienia blaszki szczególnie z podtrawieniami. Przy zwykłych bez ruchomego stolika zjawisko karbu (czyli podtrawienia) pomaga niwelować błędy. Dla mnie największą zaletą to możliwość gięcia długich profili precyzyjnie i z takim zamiarem zostało to zakupione i w tej roli jak do tej pory spisuję się bez zarzutu a wręcz wspaniale.
Pozdrawiam
Artur N
Awatar użytkownika
SlawekOkrojek
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: SlawekOkrojek »

Będziesz zadowolony z gięcia długich elementów. Przydatne narzędzie.

Ja podobnej używam od kilku lat.
Z modelarskim pozdrowieniem
Sławek Okrojek
Awatar użytkownika
ArturN
Posty: 12
Rejestracja: 23 gru 2011, 07:11
Lokalizacja: {"name":"Polska Opole","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: ArturN »

Sławek jestem zadowolony nawet bardzo :). Ale muszę jak wszystkiego w życiu się nauczyć tego przyrządu :). Prawie cała wyrzutnie bomb głębinowych na tym pogiąłem :) bez strat i poprawek. :)
Awatar użytkownika
lucky
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2014, 17:33

Re: Giętarka Zaginarka do blaszek fototrawionych i nie tylko

Post autor: lucky »

Dziękuję za miłe słowa :)

Przymierzam się do kolejnej partii giętarek. Zainteresowanych zapraszam :)
Cena dla Kogowiczów 300 zł i ja pokrywam koszty wysyłki
ODPOWIEDZ