Poraz enty wyrzynarka włosowa

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: Motyl »

Dzień dobry,
Wiem że temat był już nieraz poruszany ale zastanawiam się nad kupnem wyrzynarka włosowej.
Mam na oku proxxona (Proxxon DSH/E) i jakiś zwykły einchell.

Planuję głownie do wycinania wręg i tutaj moje pytanie. Czy wręgi zawsze wycinacie z nadmiarem materiału i później szlifowanie? Czy na precyzyjnym proxxonie da się wycinać już docelowy kształt bez większej obróbki?

Pozdrawiam
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: janek44 »

Motyl pisze:Planuję głownie do wycinania wręg i tutaj moje pytanie. Czy wręgi zawsze wycinacie z nadmiarem materiału i później szlifowanie? Czy na precyzyjnym proxxonie da się wycinać już docelowy kształt bez większej obróbki?

Pozdrawiam

Czym różni się precyzja proxxona od preczji wyrzynarki za powiedzmy 180 zł? Raczej tylko precyzją wykonania, która żadną miarą nie przekłada się na precyzję wyrzynania, bo taką masz pewnie na myśli.
Wręgi na pewno wycinane z naddatkiem, a potem szlifowane na dokładny kształt i wymiar.
W razie awarii wyrzynarki za 180 zł, naprawisz ją samodzielnie lub przy pomocy ślusarza, w razie awarii proxxona mogą być kłopoty z naprawą.
Awatar użytkownika
Tomasz_W
Posty: 0
Rejestracja: 06 paź 2014, 13:49

Re: Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: Tomasz_W »

Ja niestety nie grzeszę doświadczeniem praktycznym w temacie, ale podpowiem Ci tylko jedno. Odpuść sobie wyrzynarki z mocowaniem umożliwiającym użycie wyłącznie brzeszczotów z przetyczką. Ostrza latają, skręcają się i tracą kąt względem stołu pomimo dużej siły naciągu. Po prostu nie ma trzymania brzeszczotu na boki, który swobodnie może się przesuwać w szczelinie mocowania. Poza tym, gdybyś w przyszłości miał wyciąć coś grubszego, a nie chcesz kupować 2 wyrzynarek, do weź to również pod uwagę.
Ja jutro będę miał Proxxona DSH, tego dwubiegowego. Teraz mam Dremela, który najprawdopodobniej pójdzie na allegro niestety. Cięcie w drewnie do 12 mm jest jeszcze OK, ale więcej to już masakra. A wielokrotnie 20 mm i więcej też trzeba użyć.
I jeszcze jedno odnośnie mocowania. Jak kupisz wyrzynarką na brzeszczoty z przetyczką, i będziesz chciał wyciąć coś ze środka, to będziesz musiał zrobić otwór wiertłem min. 4 mm, aby przecisnąć przetyczkę. A przecież wyrzynarka włosowa powinna mieć możliwość wycinania rowków o szerokości nawet poniżej 1 mm, czego ładnie z przetyczką nie wykonasz.
Oczywiście umiejętności cięcia i prowadzenia brzeszczotu to osobny temat...
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: sferoida »

Trochę odkurzę temat
Jakiś kawał czasu temu nabyłem taniochę w Juli w postaci wyrzynarki włosowej. Tomasz dobrze gada, szkoda, że dotarłem do postu dopiero teraz. Wyrzynarka jest tylko na brzeszczoty z przetyczką i pomimo "strojenia" i walki w prowadzeniu nie jestem osiągnąć dokładności poniżej paru mm!!! Tak to jest jak się próbuje oszczędzać, nie polecam.
I stanąłem przed wyborem nowej DOBREJ wyrzynarki włosowej lub piły taśmowej.
O ile z tą drugą podeprę się wyborem Wojtka - Proxxonem MBS 240e, o tyle przy wyborze włosówki nie za bardzo mam pomysł. Na pewno musi obsługiwać brzeszczoty bez sworznia.
1. co polecacie włosową czy taśmową?
2. jakieś propozycje odnośnie włosowej?
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: Siberian »

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem między taśmą, a włosem, to wybór jest banalnie prosty i oczywisty: Tylko piła taśmowa. Natomiast jeśli chcesz piłę włosową, to najlepiej wybrać dobrą markę, a nie niską cenę. Musisz pamiętać, że piła taśmowa nie da sobie rady w bardzo ciasnych zakrętach. Ale piła taka oferuje mnóstwo innych możliwości, np. szybkie, pewne i dość dokładne cięcie, tnie znacznie grubsze niż włosówka kawałki.
Dodam, że posiadam również piłę włosową (tanią) i używałem jej sporadycznie do naprawdę bardzo drobniutkich detali. Nie da się tym utrzymać linii cięcia.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: sferoida »

No to utwierdzasz mnie w wyborze. A powiedz Wojtku jaki minimalny promień można wykręcić takim Proxxonem jak Twój
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: Siberian »

Tak na oko, jakieś 40mm co najwyżej. Przy grubszym drewnie i forsownym kręceniu można pewnie zerwać taśmę, więc lepiej nie ryzykować.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: sferoida »

Hmm, wydaje się trochę sporo. Niemniej dziękuję i myślę/szukam dalej.
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: sferoida »

Przeanalizowałem swoje potrzeby, mam już dwie piły tarczowe, więc decyzja padła jednak na wyrzynarkę włosową. Tym razem nie żałowałem i zdecydowałem się na markowego Proxxona ds460. I to jest faktycznie to co pokazują na obrazkach. Można wycinać puzzle.
DSC_3520.jpg

Maszynka wręcz sama kroi. Na razie ćwiczyłem tylko na sosnowym klocku gr. ok. 2 cm. Wszyscy mówią, że trzeba nabrać wprawy przy pracy z taką wyrzynarką. Tutaj praktycznie idzie jak w filmach pokazowych. Zainteresowanych danymi technicznymi odsyłam do specyfikacji. Ja muszę pochwalić za wagę, całość ma ok. 20 kg co znacząco wpływa na stabilność nawet bez przykręcenia do stołu. Ciekawy sposób mocowania brzeszczotu w tzw. kamieniach jarzma. Przy pierwszej próbie nie zauważyłem, że w śrubie jest odpowiedni otwór na brzeszczot, niemniej też dało radę zamocować i uciąć.
Tak wygląda przykładowe cięcie, po lewej płaskim brzeszczotem z zestawu, po prawej brzeszczotem spiralnym, ale źle zamocowanym w kamieniach. Rzaz <mm
Tak wygląda przykładowe cięcie, po lewej płaskim brzeszczotem z zestawu, po prawej brzeszczotem spiralnym, ale źle zamocowanym w kamieniach. Rzaz <mm


Teraz pozostało potestować trochę brzeszczotów. W zestawie z wyrzynarką jest kilka brzeszczotów płaskich 2 rodzajów. Dodatkowo zainwestowałem w garść brzeszczotów spiralnych.
brzeszczoty spiralne.jpg

Można ciąć we wszystkich kierunkach bez obracania materiałem. Ależ to jest drobnica, brzeszczoty są <1mm i gdyby nie opis, to nie wiedziałbym który jest który. Moje oczy bez szkieł to zębów nie widzą.
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Poraz enty wyrzynarka włosowa

Post autor: sferoida »

Troszkę pobawiłem się różnymi brzeszczotami. Konkluzja jest taka:
- brzeszczoty płaskie mają mniejszy rzaz; wykończenie płaszczyzny cięcia jest gładziutkie, aż śliskie, można robić na gotowo; jednak osiągane,minimalne krzywizny są wielkości (szacuję) około 2-4mm
- brzeszczoty spiralne nie wymagają obrotu materiałem; rzaz i powierzchnia cięcia są odpowiednio szersze i mniej dokładne, niemniej w zupełności akceptowalne; można osiągnąć szczeliny/zakręty = szerokości rzazu, czyli <1mm
Próbowałem przeciąć listwę ok. 6cm. grubości. Powolutku dawało radę, ale brzeszczot zaczynał już myszkować.
Oczywiście wszystko zależne od operatora i pewności jego ręki
pozdrawiam Radek
ODPOWIEDZ