HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Wystrugałem kopyto pod lufę 18 funtową oraz szablony pod lica lawet. Kopyto pod lufę jest bukowe z dodatkiem papierowych pierścieni. Forma będzie z silikonowa. Mam też gotowe imitacje ścianek kabiny kucharza i bosmana(?)
RW603.jpg

RW604.jpg

RW605.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

W żyłach płynie mi dereniówka Hadżiego i praca wre. Pierwsza lufa 18 funtówki jest gotowa, druga odlana, kolejne dwie wiążą w formach... Trochę to czasu zajmie, no i lawety czekają w kolejce.
RW604.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Od poniedziałku robię, że tak powiem "nawiasy" klamrowe- wąsate i zwykłe- okrągłe. Okapniki nad furtami lewej burty mam, na prawej zostało mi jeszcze wystrugać 7 sztuk "wąsatych". Dłubię je w gruszy skalpelem i dłutkiem z maszynowej igły krawieckiej.
RW606.jpg

RW607.jpg
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: Dziecko »

To tak ręcznie??
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Dziecko pisze:To tak ręcznie??

No ręcznie:) Specjalnie dla Ciebie zrobiłem parę fotek strugania uchwytu do klina przy lawecie armatniej.
Poniżej surowe stany sześciu lawet. Dwie widoczne od wejścia do kasztelu dziobowego będą zrobione bez uproszczeń
RW608.jpg

Ogólnie to taka drewniana drobnica sprawi dużo problemów z trzymaniem, więc należy ją powiększyć, przynajmniej co do chwytania w łapy. Seria fotek w kolejności etapów strugania "rączki"
RW609.jpg

RW610.jpg

RW611.jpg

RW612.jpg

Uchwyt wyszedł na jakieś 2,5 mm (może ciut mniej), co przy skali 1:64 daje około 15 cm
RW613.jpg


Jak widać z fotek ułatwienie trzymania drobnego elementu uzyskałem przez osadzenie w listewce, z której będę ciąć klin. Maszyny są fajne i pomocne, no ale drogie. trzeba sobie radzić inaczej:) Narzędzia jakich używałem pokazałem na fotografiach, nie ma jedynie skalpelu.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

W końcu William'ek ząbkuje:)
RW615.jpg

RW614.jpg

RW616.jpg

Schodzi mi z taliami. Już o wiele szybciej idzie mi wykon bloczków na 2 milimetry i haczyków, które też są w granicach 2 milimetrów. Te przewlekanie liny przez bloczki to bardzo pasjonujące zajęcie ;)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

... jest i druga otaklowana laweta oraz fałszywy pokład.
Załączniki
RW617.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

W końcu wymyśliłem sposób na imitację długich szpil mocujących talie lawet. Końcówki tych szpil są widoczne na burtach przy furtach. Zrobiłem je z drutu mosiężnego 0,3 mm i 0,4 mm. Z cieńszego robię podkładki a z grubszego szpilę.

Na miedziany drut nawijam mosiężny drut 0,3 mm. Powstaje coś w rodzaju sprężyny. Którą rozcinam na pojedyncze oczka
RW618.jpg

Kombinerkami zgniatam koluszka poodcinane z nawiniętej sprężynki. Siłę zgniotu kombinerek dobieram tak aby w powstałe oko w miarę ciasno wbijać grubszy drut 0,4 mm. Całe oprzyrządowanie jakie zastosowałem widoczne jest na tej fotce
RW619.jpg

Gotowe łby szpil. Dwa są już poczernione- musiałem zobaczyć efekt:)
RW620.jpg

Na jedną furtę potrzebuję 4 sztuki... trochę posiedzę nad tym. Praktyczne gotowe elementy mocuję na bieżąco. Boję się tego pogubić, a i tak dwa już zgubiłem- wystrzeliły mi z pensety. To jest tak małe, że jest niemożliwe do znalezienia
RW621.jpg

RW622.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

...i się przemogłem. Skończyłem temat imitacji końcówek trzpieni (łącznie 400 sztuk nie licząc kilku co zgubiłem) i puki mam chęci zrobiłem łoża na kule armatnie.

RW623.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: ryszardw »

Ja ciągle coś gubię a w tym bałaganie trudno znaleźć nawet duże detale .Też muszę pomyśleć o tych śrubach .Powinna być podkładka i 6 kątna nakrętka tylko jak to zrobić .Prosto i duzo .Niezły temat do rozmyślań .Uruchommy burzę mózgów .Pozdr.R
ODPOWIEDZ