HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Strugam tralki. Robię je skalpelem z gruszy. Listewka jest o przekroju 1,6 mm x 1,6 mm. Może mam tego około 1/3 z całości co potrzebuję. Powoli mi to idzie. Na tą chwile mam przymiarkę na sucho. Tralki są osadzone w otworach 0,5 mm

RW593.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: ryszardw »

Adamie ależ to mordęga .Wychodzą idealnie .Ja swoje odlałem i pomalowałem na czarno bo przy obróbce nie uzyskałem powtarzalności .Super.R
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: Jarek »

Adamie, co do siatek mam pytanie: Czy one muszą być plecione z nitek ? Czy mogły by być np z cienkiego drutu ? Pytam, bo mam bardzo drobną siatkę druciana pochodząca z jakiegoś filtra. Jeżeli byłbyś zainteresowany podaj adres na pw. To Ci wyślę.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Jarek pisze: Pytam, bo mam bardzo drobną siatkę druciana pochodząca z jakiegoś filtra. Jeżeli byłbyś zainteresowany podaj adres na pw. To Ci wyślę.


Dzięki Jarek. Zostanę już przy nitkowych. Może nie mają idealnych oczek, ale wyglądają gołym okiem całkiem dobrze.

Ryszard, myślałem też o odlewaniu, ale postanowiłem pomalować tralki i poręcz bejcą. Bałem się, że potem nie dobiorę odcienia do ich pomalowania. Poniżej dam fotkę jak to na dziś wygląda.

RW594.jpg
Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: awas »

Ile razy oglądam jak precyzyjne detale potrafisz zrobić prostymi narzędziami to jestem pod wrażeniem.
Te tralki sa jak spod maszyny.
Artur
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Dzięki Artur. Idealnej powtarzalności nie mam ,ale gołym okiem różnic nie widać. Boczne tralki przyklejone są już od góry do poręczy, a dołem na sucho, na przymiarkę osadzone

RW595.jpg


Zostało mi jeszcze schody zrobić i 18 tralek. Parę sztuk co nastrugałem musiałem wyrzucić. Ponieważ muszą mieć dłuższą górną końcówkę, którą trzeba zukosować pod poręcz biegnącą wzdłuż schodów w dół na niższy pokład. .. trza strugać dalej
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: TomekA »

oksal pisze:Dzięki Artur... Ponieważ muszą mieć dłuższą górną końcówkę, którą trzeba zukosować pod poręcz biegnącą wzdłuż schodów w dół na niższy pokład. .. trza strugać dalej


Chyba dolna ich koncowke tez bedziesz musial zukosowac dla schodow...
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

TomekA pisze:Chyba dolna ich koncowke tez bedziesz musial zukosowac dla schodow...


Tak, ale o tym Tomek nie wspomniałem, bo dolną część tralek miałem na długość do ścieniowania dobrą. Tak, czy siak mam koniec z tymi tralkami. Schody są gotowe. Jestem z nich zadowolony

RW596.jpg

RW597.jpg

RW598.jpg

RW599.jpg

RW600.jpg
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: Dziecko »

Dla mnie toto ręczna robota nie jest... :D
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Na wzór Sławka Kromera zrobiłem pomieszczenie kucharza okrętowego- tylko ścianki. Nie robię wyposażenia tak jak Sławek lub Kazek. Muszę jeszcze dwie kabiny (ochmistrza i bosmana) po lewej i prawej burcie zrobić. Nie mam tych elementów w rysunkach RW z Euroomodel'u. Wykonuję je na podstawie analizy rzetelniejszych pracowań okrętów angielskich- no cóż Euromodel to nie Ancre :)


Fałszywa ścianka jest wygięta z forniru, który podczas gięcia jest podklejony taśmą malarską aby na łukach fornir nie pękał. Fornir obklejam przyciętymi listewkami olchowymi na grubość około 0,4 mm
RW601.jpg

RW602.jpg
ODPOWIEDZ