Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: ramol »

Dochodzę z poszyciem do poziomu pierwszego pokładu, i tu mam pytanie jak zamocować główne belki podpokładowe, czy robić bezpośrednio do wręgi jak u Romka czy wstawić cieńszą plankę i belke oprzeć na powstałym zrębie? Czy może jeszcze jakoś inaczej?
000_1546.jpg
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: Tomek Aleksinski »

Wersja 2. Dopiero potem na pokladnik dajesz w kacie tzw. waterway. Sprawdz jak to jest wyrysowane na planach.
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: ramol »

Na razie nie ma nic ciekawego, ale wstawiam, postępy w pracach, idę z poszyciem wewnętrznym do góry, zostawiając na razie miejsca na podpokładniki.
jak widać prace odbywają się pod czujnym okiem
jak widać prace odbywają się pod czujnym okiem


jeszcze ciekawostka, pewnie ameryki nie odkryłem ale... dotyczy ukosowania desek hebelkiem, miałem kłopoty ze struganiem listewek bo jak na płasko na stole to nie ma za co trzymać i trzeba strugać na raty = wychodzi krzywo, jak w imadle to znowu końce listewek się odginają i nie można uzyskać prostego strugu = znowu krzywo, dlatego wymyśłiłem i wykonałem takie coś:
przepraszam że nie ostre, ale chodzi o ogólny pogląd tylko.
przepraszam że nie ostre, ale chodzi o ogólny pogląd tylko.

jak "widać" są to dwie cienkie listewki przyklejone w kształcie litery T na desce ze sklejki.
postrugana planka, zajeło minutkę.
postrugana planka, zajeło minutkę.
deskab.JPG (40.01 KiB) Przejrzano 6159 razy

podstawka ze sklejki jest wygodna w przytrzymywaniu a przyklejone listewki zapobiegają przemieszczaniu się obrabianej planki, można by się pokusić o przymocowanie sklejkowej deseczki do stołu wtedy będziemy mieli wolne obie ręce, jednak próba wykonania tego na stole kuchennym mogła by się dla mnie źle skończyć :?
Teraz dużo łatwiej wykonać mi potrzebne ukosowania planek. A może ktoś ma inną metodę? z chęcią się zapoznam.
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: Tomek Aleksinski »

Na stronie Mareckiego http://www.marecki.user.icpnet.pl/ w artykule pt. "Poszywanie kadluba" pokazalem ustrojstwo, ktore pozwoli na heblowanie krawedzi listewek - planek na poszycie kadluba o roznej grubosci, czyli narzedzie bardziej uniwersalne, nadajace sie do uzycia dla roznej wielkosci modeli i latwe do wykonania z resztek sklejki w domowym warsztacie.
Ustrojstwo to znajdziesz tam pod nazwa "jig do heblowania listewek" (wszelkie bledy gramatyczne nie sa tam mojego "autorstwa" a raczej samego wlasciciela owej witryny).
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: ramol »

oo, serdecznie dziękuję, właśnie o coś takiego mi chodziło, w dobrą stronę myślałem, tylko nie wymyśliłem tego klinowania 8-) .
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: ramol »

Niewielkie postępy w budowie. Poszycie wewnętrzne dociągnięte do góry, obecnie wykonuję wewnętrzne wzmocnienia wręgowe.
1560x.JPG
1560x.JPG (44.56 KiB) Przejrzano 5777 razy
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: ramol »

Witam ponownie, "małe odgrzanie kotleta".
Załączniki
powstaje poszycie zewnętrzne.
powstaje poszycie zewnętrzne.
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: ramol »

komplet
komplet
dla urozmaicenia wykonałem sobie gretingi, oczko 2mm (1:48) dla realu jakieś 10cm
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: ramol »

100_1611.JPG
najlepsze zbliżenie jakie mi się udało zrobić.
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Sekcja Victory - pierwsze zabawy z drewnem

Post autor: ramol »

100_1610.JPG
Moja metoda wykonania "grzebyków" na gretingi.
Na maszynce frez 2mm, na blacie przyklejona listew 2mm szeroka i 1mm wysoka w odległości 2mm od frezu. Listewki poklejone taśmą malarska w paczki i dalej już prosto. Pierwsze nacięcie na listwach założone na doklejoną listewkę jest prowadzeniem dla drugiego nacięcia, drugie dla trzeciego itd. Powstają w dużym stopniu powtarzalne elementy.
ODPOWIEDZ