Constitutionen

Dział poświęcony modelarstwu szkutniczemu w butelkach i żarówkach i szklanopodobnych pojemnikach
Awatar użytkownika
Agrest4
Posty: 0
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:27

Re: Constitutionen

Post autor: Agrest4 »

Witam po dłuższej przerwie. Mam nadzieję, że wracam już na stałe do gry. Rozpocząłem prace nad olinowaniem. Mam sporo obaw czy wykonam je poprawnie i czy wszystkie liny uda mi się naciągnąć w butelce. Czas pokaże.
Pozdrawiam Artur
Załączniki
59.JPG
58.JPG
57.JPG
56.JPG
55.jpg
55.jpg (82.97 KiB) Przejrzano 8934 razy
54.jpg
53.JPG
Awatar użytkownika
Agrest4
Posty: 0
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:27

Re: Constitutionen

Post autor: Agrest4 »

Witam.
Wanty zamontowane. Maszty będę mocował dopiero po osadzeniu kadłuba w butelce i naciągał wanty przez otwory wywiercone w masztach. Przestudiowałem olinowanie i doszedłem do wniosku, że sporo będzie mi wychodzić nitek z butelki służących do naciągania lin. Mogę mieć w środku niezłą plątaninę. Tego się trochę obawiam.
Pozdrawiam Artur
Załączniki
IMG_5828.JPG
IMG_5829.JPG
IMG_5830.JPG
IMG_5837.JPG
IMG_5838.JPG
Awatar użytkownika
Agrest4
Posty: 0
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:27

Re: Constitutionen

Post autor: Agrest4 »

Witam
Po wielu próbach nauki wiązania lin na tak małych rejach udało mi się wreszcie coś takiego zrobić. Jestem nawet zadowolony z wykonania tych pert. Zacząłem również prace nad żaglami. To moje trzecie podejście.Bryty rysowane ołówkiem a cały żagiel pomalowany jest rozwodnionym vikolem. Nadaje on sztywność a przy cięciu materiał się nie strzępi. Dla mnie jest za biały dlatego będę próbował pobrudzić go kawą lub herbatą. Ale to będę już robił na resztkach materiału, którego mam sporo.Udało mi się od znajomej zdobyć damską koszulę.
Pozdrawiam Artur.
Załączniki
66.JPG
65.JPG
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Constitutionen

Post autor: Siberian »

Agrest4 pisze:Udało mi się od znajomej zdobyć damską koszulę.


Ciekawe, czy znajoma miała jeszcze coś pod spodem.:D

Zważywszy na skalę, w jakiej budujesz model, to perty na rejach można nazwać masochizmem.
Gratulacje.
ps. Czy koszula damska, od męskiej różni się grubością tkaniny?
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
Agrest4
Posty: 0
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:27

Re: Constitutionen

Post autor: Agrest4 »

Witam
Wojtek,niestety dostałem tylko koszulę, nic więcej. :(
Awatar użytkownika
Agrest4
Posty: 0
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:27

Re: Constitutionen

Post autor: Agrest4 »

Witam
Wykonałem trzy pierwsze żagle.Udało mi się nawet przykleić liklinki. Żagle nasączone rozwodnionym vikolem, a po wyschnięciu zanurzone na chwile w herbacie. Już nie są takie białe.Żagiel rejowy z poprzedniego mojego postu muszę zrobić jeszcze raz. Nie podoba mi się.
Pozdrawiam Artur
Załączniki
IMG_5884.JPG
IMG_5872.JPG
Awatar użytkownika
Agrest4
Posty: 0
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:27

Re: Constitutionen

Post autor: Agrest4 »

Witam.
Żagle uszyte. Teraz czas je zamontować na drzewcach. I tu mam mały problem. Nie wiem w jaki sposób żagle są mocowane do rei i gafla. Wzdłuż rei biegnie jakiś pręt /zdjęcie poniżej/ do którego domyślam się że jest mocowany żagiel.Tylko czy za pomocą jakiś zaczepów czy liny. Czy do gafla żagiel jest mocowany liną na okrętkę czy jest jakiś inny sposób.
Pozdrawiam Artur
Załączniki
IMG_5889.JPG
IMG_5890.JPG
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Constitutionen

Post autor: TomekA »

Agrest4 pisze:Witam.
Żagle uszyte. Teraz czas je zamontować na drzewcach. I tu mam mały problem. Nie wiem w jaki sposób żagle są mocowane do rei i gafla. Wzdłuż rei biegnie jakiś pręt /zdjęcie poniżej/ do którego domyślam się że jest mocowany żagiel.Tylko czy za pomocą jakiś zaczepów czy liny. Czy do gafla żagiel jest mocowany liną na okrętkę czy jest jakiś inny sposób.
Pozdrawiam Artur


Skoro Twoj model reprezentuje jednostke z pierwszej polowy XIX wieku, musisz to zrobic tak, jak to robiono w tamtych czasach.
Zu Mondfeld w swej ksiazeczce pokazuje, ze ow "metalowy pret" - w nazewnictwie anglosaskim - "Jackstay" (niem. Jackstag) sluzyl wtedy wlasnie do zamocowywania gornej krawedzi zagla czworokatnego do rei, najpierw byl w postaci liny biegnacej wzdluz gornej powierzchni rei, potem juz jako metalowy pret. Przedtem zamocowywano zagiel bezposrednio do rei odpowiednimi do epoki oplotami z liny. W Twym przypadku sugerowalbym sie jak to jest pokazane na skanie - sytuacja czwarta idac od gory ku dolowi.
bending sails to yards.jpg


A co do zagla gaflowego, to zu Mondfeld pokazuje tu sytuacje odpowiednia do polowy XIX wieku, jako, albo schemat nr. 9 - jackstay z liny, albo nr. 10 - jackstay juz jako pret metalowy, zamocowane do tylnej powierzchni masztu rufowego (mizen) - patrz skan ponizej.
bending gaff sails.jpg


I jeszcze schemat oprzyrzadowania typowej rei. Widac tam wyraznie ow "pret", jako element nr. 9 - jackstay.
yard rigging.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Constitutionen

Post autor: TomekA »

A tak to widac na przykladzie amerykanskiego barku "Star of India" (ex. angielska "Eutherpe") zacumowanego w San Diego.
057 San Diego 2014 Star of India.jpg

W prawym dolnym rogu widac ten jackstay biegnacy wzdluz jednej z rei. To samo widac na gornej powierzchni zamocowanych na grotmaszcie rei. Trojkatny zagiel na pierwszym planie jest zamocowany do sztagu za pomoca owych metalowych elementow, tzw. hanks w ksztalcie greckiej litery omega.

Na koniec zdjecie pokazujace zaloge amerykanskiej brygantyny "Exy Johnson" refujaca zagiel na rei. Marynarze stoja na podwieszonych u rei linach, tzw. footropes i przegieci wpol refuja zagiel.
053 Reefing topsail on Exy Johnson.jpg
Awatar użytkownika
Agrest4
Posty: 0
Rejestracja: 23 mar 2012, 16:27

Re: Constitutionen

Post autor: Agrest4 »

Witam
Wielkie dzięki Tomek za jasną i przejrzystą odpowiedz.Pozostaje mi tylko poprawnie wykonać to wszystko w moim mikrusie.
Pozdrawiam Artur
ODPOWIEDZ