Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Marku, taki włącznik, możesz dostać w każdym sklepie elektronicznym. To prosty włącznik dźwigniowy (lub inaczej zwany kołyskowy) trójpozycyjny.
Ja mam radio Fly Sky FS-GT3C - przerobione na 6 kanałów. Dokładnie to :

https://www.banggood.com/DasMikro-PSX0_ ... rehouse=CN

Muszę się trochę pobawić radiem, bo jeszcze je nie rozkumałem.
Mógłbym sam nakręcić taki filmik jak to działa, ale na youtube już jest. Tu jednak radyjko jest jeszcze bardziej rozbudowane:

https://www.youtube.com/watch?v=Fy_tuBfK6-o
Ostatnio zmieniony 09 lip 2018, 09:30 przez Jarek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Joker 2 »

Zobacz tu , za złotówki i blisko .

https://77hobby.pl/frsky-przelacznik-3- ... i-p-9.html

Joker
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: rekmak »

Nie tak blisko z UK.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Na "Szkwale" przystąpiłem do zabudowywania sterówki. Ściany będą wyklejone folią drewnopodobną.

DSCN4457.JPG

DSCN4458.JPG


W oryginale krawędzie i narożniki były wykończone drewnianymi kątownikami.

P1150242.jpg


Musiałem wykonać podobnie.

To drewniane kwadratowe bambusowe patyczki do szaszłyków, odpowiednio wyfrezowane w kątowniki 3x3.
To drewniane kwadratowe bambusowe patyczki do szaszłyków, odpowiednio wyfrezowane w kątowniki 3x3.

DSCN4460.JPG

DSCN4464.JPG


Podłoga sterówki to wykładzina PCV:

DSCN3059.JPG


U mnie imitację wykładziny PCV robi folia samoprzylepna taka do oklejania mebli.

DSCN4462.JPG


Następny etap to mebelki i pulpit sterowniczy. ;)


A tu trochę z humorem :) ;) .
Robiąc zdjęcie sterówki odbił się w szybie obraz mojej lampy sufitowej. Wygląda jakby była zamontowana w sterówce :) ;) :

DSCN4463.JPG
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Wczoraj wieczorem miałem Zoonka.
Wybrałem się w godzinach wieczornych na ten duży zbiornik retencyjny (widać go na ostatnim filmie), aby zobaczyć efekt pływania z oświetleniem. Fajnie łódź się prezentuje w pełnej krasie. Jednak niestety silniki chyba okazały się za słabe, bo na środku zbiornika model stracił prędkość i się zatrzymał. Zero reakcji a sygnał z radia. Byłem przymuszony do kąpieli :? . Całe szczęście, że to lipiec a nie grudzień ;) . Po dopłynięciu do modelu wpław (niestety nie miałem żadnego kajaku ani pontonu) wyczułem swąd. Po doholowaniu do brzegu stwierdziłem, że oba silniki (klasa 775) spalone. Teraz nie wiem co robić ? Czy wrócić do koncepcji silników bezszczotkowych, czy zakupić inne silniki szczotkowe ?
Awatar użytkownika
Darek05
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Darek05 »

Cześć !
Podglądam twoją relację z budowy, i muszę zauważyć że zmuszony jesteś zastosować przekładnię przy tej wielkości modelu i dla tego typu napędu tzn. chodzi mi o zredukowanie obciążenia silników i obrotów na wałach , nie gniewaj się nie chce cię krytykować, ale zauważyłem że cały napęd masz oparty na panewkach, nie pamiętam które silniki zastosowałeś 12000 rpm czy 5000 rpm, ale podejrzewam że smarowanie napędu jest tu nie wydolne i też przyczyniło się do uszkodzenia silników. Ja w moim modelu który ma ok 98 cm długości i waży ok. 5 kg, zastosowałem dwa silniki szczotkowe klasy 600, ale żeby nie zarzynać akumulatora, silników i regulatora mam za silnikami przekładnię 1,75/1 taka ze względu na to aby zbytnio nie zaniżać obrotów, dodatkowo cały napęd jest łożyskowany, na każdym wale są 4 łożyska, w tym jedno oporowe.
Przy budowie mojego modelu zależało mi na tym aby podczas pływania zachowywał się jak ścigacz a nie łajba, początkowo miałem zastosowany napęd z wkrętarki akumulatorowej wraz z przekładnią planetarną, napęd zachowywał się bardzo dobrze ale prędkość poruszania się modelu była słaba do moich oczekiwań, w Twoim przypadku nie wiem jaki efekt chcesz uzyskać podczas pływania.
Moim zdaniem zastosuj te same silniki bo mają lepszą sprawność i dodatkowo przekładnię która obniży obciążenie silników.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2018, 20:25 przez Darek05, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Myślę, że masz rację w temacie przekładni. Odciążyłbym trochę silniki i zredukował prędkość wałów co spowodowałoby że łódka by tak nie podskakiwała. O tych problemach pisałem we wcześniejszych wpisach. Jeżeli chodzi o pływanie to oczekuję pływania w ślizgu. Ale uważam, że na wcześniejszych filmikach, które tu zamieszczam ta prędkość jest za duża. Przekładnia rozwiązała by problem. Jakbyś mógł mi podesłać jakieś linki takowych przekładni redukcyjnych.
Co do silników to mam te 12000rpm 12V. Są łożyskowane, tak samo jak i wały napędowe w łódce.
Awatar użytkownika
Darek05
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Darek05 »

Do mojego modelu zastosowałem przekładnię MP-Jet 1,75:1 a nie jak wcześniej pisałem 1:1,3 - błąd już skorygowałem w wcześniejszym poście, silniki zabudowane w modelu to Multiplex Permax 600 mają one ok 17000 rpm, po redukcji obrotów wychodzi ok. 9700 rpm, śruby napędowe są przeciw bieżne trzyłopatkowe i o podobnej średnicy 50 mm.
Przeglądałem stronę Hobby King, ale to co znalazłem dotyczy tylko samochodów, chyba że źle szukam, może uda mi się coś znaleźć.
Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Jedna z szafek do sterówki:

DSCN4467.JPG
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: oksal »

Jarek, ale Ci to super wyszło. Zgrabna szafka. Planujesz kiedyś zawitać do Polski i do Tczewa? Jak tak, to weź Szkwała na pływanie w tczewskim parku- jeżeli to nie jest problemem
ODPOWIEDZ