HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!

oksal: Wielka szkoda, że nie wyszło z formami :-(

Podziwiam Twoją ręczną dłubaninę ornamentów , resztę też
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Dzięki za dobre słowo. Też mi szkoda

SZKUTNIK pisze:...Wielka szkoda, że nie wyszło z formami ...


Wciąż przy tej budowie błądzę. Ale dziś jestem zadowolony z dłubaniny. To co poniżej to około jednej godziny dłubania. Spokojnie przy szklaneczce moich jesiennych wyrobów powstawała drewniana wersja syreny. Zastopowałem na dziś przy cycach i podgardle. Wpływ szklaneczek może być aż za pozytywny;)

RW479.jpg


RW480.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: TomekA »

TomekA pisze:Podaje link:
https://modelshipworld.com/index.php?/t ... rd/&page=9
Ostatnia aktualizacja jest z polowy maja.
Ale, o ile pamietam, fotki na Model Ship World, sa dostepne tylko dla zajerestrowanych czlonkow.


Tu jest ostatni updejt z tamtego forum, z budowy modelu Royal Katherine przez w/w Doris. Z lewej jej wczesniejszy "Sovereign" a z prawej "Katherina".
Moze, zamiast sie tak meczyc z rzezbieniem w drewnie, wartoby sprobowac to robic z takiej lub podobnej modeliny?
Jesli w Polsce ow czeski "modurit" nie jest dostepny, to z tego co slyszalem (nie mam osobistego doswiadczenia w tej kwestii), modelarze uzywaja do podobnych celow preparaty jak np. angielski Milliput, amerykanski Green Stuff, Apoxie Sculpt, Sculpey czy ProCreate. Niektore z nich naleza do grupy epoxy putty (czyli twardnieja samoistnie z czasem), inne, jak np. Sculpey, nie sa typu putty i nalezy je wypiekac w piekarniku by stwardnialy, inaczej zawsze pozostaja miekkie.
Musisz sie zastanowic, ktore z nich by Ci pasowaly i troche potrenowac z materialem zanim zaczniesz rzezbic swe plaskorzezby. Pogugluj te nazwy oraz hasla jak Wargaming czy Figure sculpting i przesledz kilka instruktazowych filmikow na You Tube...

Jesli, z takich czy innych wzgledow zamierzasz jednak pozostac przy rzezbieniu w drewnie, oczywista zignoruj me niniejsze uwagi... ;)
Załączniki
41_jpg_366f7c41558eadc17bc1ff302097e100.jpg
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!
Modurit można kupić sobie ściągnąć z Czech lub Słowacji.
Oksal - mogę Ci podrzucić trochę do testowania :-)
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Dzięki za fotki prac Doris. Pięknie to robi.

TomekA pisze:... jak np. angielski Milliput, amerykanski Green Stuff, Apoxie Sculpt, Sculpey czy ProCreate. Niektore z nich naleza do grupy epoxy putty (czyli twardnieja samoistnie z czasem), inne, jak np. Sculpey...


Z tych mas co Tomek podajesz, to jedynie słyszałem o Green Stuff. Jest dostępny w Polsce na Allegro. Na pewno warto zapamiętać pozostałe. Może się to przyda.


SZKUTNIK pisze:Ahoj!
Modurit można kupić sobie ściągnąć z Czech lub Słowacji...


Krzysiek, rozważałem zakup ze Słowacji. Zostaję przy gruszce. Obecnie trudność dłubania w gruszce wynika z dużej krzyw nawisu. Ale tak to grusza jest rewelacyjnym drewnem.
To samo dotyczy polskiej jabłoni i polskiego bukszpanu. Śliwka jest idealna na bloczki (gdy się je ręcznie robi), ale to pisałem w relacja z budowy Endeavour'a

Syrenka gotowa. To znaczy gotowa do kaponowania i gładzenia

RW481.jpg


RW482.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

====Coś poknociłem w postach. Prośba do modertora: można tego jałowego posta wywalić
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: ryszardw »

Dobrze sobie radzisz z drewnem .Panienki są sexi .Musisz mieć dobra modelkę .Pozdr.R
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

ryszardw pisze:Dobrze sobie radzisz z drewnem ..


Dzięki. Cieszę się, że się podoba:)

A poniżej początek dłubania "mięśniaka"

Widok na krzywiznę (na nawisach burtowych dochodzi jeszcze druga krzywizna w osi pionowej)

RW483.jpg


Widać, że rzeźbię na dość grubym podkładzie gruszowym. To dla bezpieczeństwa przez złamaniem. Jak rzeźba jest gotowa to ścieram ten naddatek. Trzeba przy tym uważać

A tu kilka początkowych etapów z tej dłubanki.

Nacięcie ogólnego kształtu ręczną piłką włosową

RW484.jpg


Jeżeli jest taka możliwość to piłką nacinam od strony wrażliwszych elementów. Solidniejszy bok rzeźby zostawiam jako mocowanie do całej listwy. Lepiej się taki drobny element trzyma w łapach. Odcinam od całości gdy większość rzeźby jest gotowa. Było to widać przy syrenie

Parka na dziś prezentuje się tak

RW485.jpg


Na dziś koniec. Zatrzymałem się na mięśniach

RW486.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: TomekA »

Fajnie Ci to idzie, zważywszy że to takie maleństwa!

Ja kiedyś rzeźbiłem podobne ornamenty, ale robiłem to tak, że najpierw przenosiłem rysunek z fotokopii detalu na drewno za pomocą gorącego żelazka czy kolby do lutowania, a nie rysowałem ręcznie ołówkiem (znacznie lepsza jakość takiego transferu - tusz z fotokopii się stopi od gorąca i przejdzie na drewno) a następnie naklejałem na grubszą, szerszą i dłuższą (aby wygodnie ją trzymać w rękach i nią obracać podczas pracy na stole) podstawę z ciemniejszego drewna (np. orzecha), ten cienki wafelek z jasnego bukszpanu, czy u Ciebie gruszy (tyle ile miała być grubość płaskorzeźby) za pomocą kleju CA w żelu i potem stopniowo pogłębiałem cięcia w bukszpanie, profilując rzeźbę jednocześnie ostrym nożykiem Exacto czy skalpelem, aż do momentu, gdy w głębi cięć zobaczyłem ciemniejsze drewno owej podstawy.
Znaczyło to wówczas, że dociąłem się "do dna".
Oczywista, wszystko robiłem w okularach powiększających...

Po końcowym dopieszczeniu rzeźby, zanurzyłem całość w kapieli z acetonu na jakieś pół godzinki, aż rzeźba sama odeszła od podstawy. Po wyjęciu jej z kąpieli, po kilkunastu sekundach wyschła, nieuszkodzona i gotowa do zamontowania na modelu...

Myślę też, że możnaby wstępnie wyprofilować taka podstawę i sam 'wafelek' do kształtu Twego kadłuba (rufy) i następnie rzeźbić te ornamenty j.w.

Trzymam za Ciebie kciuki, obserwując z zainteresowaniem Twe postępy prac.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

TomekA pisze:Fajnie Ci to idzie, zważywszy że to takie maleństwa!

Ja kiedyś rzeźbiłem podobne ornamenty, ale robiłem to tak, że najpierw przenosiłem rysunek z fotokopii detalu na drewno za pomocą gorącego żelazka czy kolby do lutowania, a nie rysowałem ręcznie ołówkiem...


Dzięki Tomek, kolejne cenne uwagi. Ja jedynie miałem podobieństwo do Twojej metody przy przyklejaniu do ciemniejszej listewki materiału w którym dłubię. Ale kleiłem to nieco inaczej. Właściwy materiał podklejałem taśma malarską a od drugiej strony dowolnym klejem do ciemniejszej deszczułki.

Zaś o takim kopiowaniu to nawet bym na to nie wpadł. Ślicznie dziękuję:)

Przez jakiś czas będę monotematyczny. Rzeźbienie, rzeźbienie... Poniżej mam "mięśniaka" W czasie obróbki jeden palec u nogi mi odleciał. Szkoda... :(

RW487.jpg


RW488.jpg
ODPOWIEDZ