Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Kadłub nabrał ostatecznej kolorystyki. Dojdą jeszcze numer taktyczny i podziałki na linii wodnej, ale to dopiero za jakieś trzy miesiące. Kalkomanie zamówione.

WP_20180321_16_02_15_Pro.jpg

WP_20180321_15_59_27_Pro.jpg


Będzie również wymiana napędu. Zdecydowałem się jednak na bezszczotkowce. Jednak zakupiłem silniki z dużym kV, więc chyba trzeba zejść z napięciem głównym do 7,4V.

WP_20180321_16_05_02_Pro.jpg
.

Teraz mogę się bardziej skupić na nadbudówce.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Wykonałem kolektor (czy jakoś to tam inaczej się nazywa) łańcucha kotwicznego. Zabawy trochę miałem z blokadą łańcucha w odpowiedniej pozycji. Dwie podkładki 10mm i 8mm, do tego blaszka mosiężna i dużo piłowania ;) .

DSCN3665.JPG

DSCN3666.JPG

wystarczy jeszcze malutkim łańcuszkiem połączyć kolektor z blokadą.
DSCN3667.JPG

I do malowania.
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: marek1 »

Witam,oglądałem filmik z pływania ,ładnie .Silnik i listwy pod kadłubem na pewno poprawi charakterystykę łodzi,pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Szykuję maszynownię. Już prawie na wykończeniu. Jeszcze tylko montaż jednego silnika (idzie z Hong Kongu), montaż jednej baterii i odbiornika, oraz elektroniki dźwiękowej i zasilania oświetlenia.

DSCN3704.JPG


Przerobiłem zgodnie z sugestią drabinkę na nadbudówce:

DSCN3705.JPG


Kolega wykonał dla mnie drukiem 3D skalę zanurzeniową. Będę musiał trochę dopieścić cyferki i przykleić do kadłuba. Będzie zabawa ;) .

DSCN3707.JPG
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Skala zanurzeniowa na swoim miejscu:

DSCN3709.JPG

DSCN3710.JPG


Dorobiłem też do modelu podstawkę:

DSCN3708.JPG
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Wykończenie rufy modelu:

DSCN3711.JPG


Pomalowane i na swoim miejscu. Dorobiłem też anody kawitacyjne (chyba to jest to ?)

DSCN3716.JPG


Wykonałem również odbojnicę. Ceownik plastikowy pozyskany z listew zakańczających płyty pilśniowe w meblarstwie, zaś sama odbojnica to sznur 5mm neopropenowy - materiał z którego wykonuje się pianki do nurkowania

Maszynownia cały czas w budowie. Mam jeszcze bałagan z kablami, ale to żaden problem. Jak już wszystkie elementy elektryczne będą zamontowane zrobimy porządek z okablowaniem.
Cały czas czekam na jeszcze jeden silnik napędowy.

DSCN3717.JPG


Tym sposobem zakończyłem zagadnienie kadłuba. Pozostało na stałe wkleić relingi. Jednak uczynię to na samym końcu, gdyż przy dalszej budowie mogą trochę przeszkadzać i być narażone na uszkodzenie.

Z tego co nie widać, buduję również nadbudówkę. Wykonałem wszystkie szyby i ramki okienne. Kontynuuję dalsze prace nad wyposażeniem nadbudówki, aby przygotować ją do malowania. Na koniec będzie wyposażenie sterówki.
Zamówione jest również cała grafika w kalkomaniach.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2018, 11:23 przez Jarek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Lampa pozycyjna (materiał polistyren 1mm):

DSCN3721.JPG


Dorobiłem też te okrągłe uchwyty (niewiadomego przeznaczenia), chociaż PiotrB we wcześniejszym wpisie trochę rozjaśnił sprawę. Te elementy znajdują się w bliskim sąsiedztwie kół ratunkowych i chyba to rzeczywiście są uchwyty lin koła ratunkowego.
(materiał: miedziana rurka instalacyjna 15mm)

DSCN3719.JPG


Zrobiony również stopień w tylnej części nadbudówki. Powierzchnię antypoślizgową wykonałem jako odcisk w distalu plastikowej taśmy do spinania palet. (materiał: blaszka mosiężna: 0,5mm)

DSCN3725.JPG

Wytrasowane miejsce mocowania
Wytrasowane miejsce mocowania


Uchwyty na koła ratunkowe: (materiał: mosiądz 0,5mm i kwadrat 1x1mm)
Również wszystkie ramki okien.

DSCN3720.JPG
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Wykonałem te uchwyty, czy stojaki (niewiadomego przeznaczenia):
Materiał to opakowanie po dezodorancie. Akurat znalazłem idealnie pasujące rozmiarem 35mm.
Materiał to opakowanie po dezodorancie. Akurat znalazłem idealnie pasujące rozmiarem 35mm.

DSCN3729.JPG

DSCN3731.JPG
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Panowie, potrzebuję Waszej pomocy. Nie wiem co jest ?
Zamontowałem w końcu drugi silnik. Są identyczne.
2 Regulatory "Mystery" 100A połączone kablem V z wyjętym czerwonym przewodem połączone z regulatorem pompki z którego BEC-a biorę prąd na odbiornik. Akumulatory 2S 7,4V 6000mAh 50C. Pompka zasilana akumulatorem 3S 12V 8000mAh 40C.
Po podłączeniu całego układu pompka ładnie pompuje wodę, sterowanie działa, silniki natomiast "na sucho" kręcą jak należy w prawo na maxa. , w lewo tak jakoś na 30%. Ale OK. Na wstecznym nawet nie wskazany "pełny gwizdek".
Jednak zoonk następuje po włożeniu do wody. Jak silniki wyczują opór na śrubach nie chcą zastartować. Jeden jakoś tam sobie kręci , a drugi nie ma ochoty podjąć pracy. Moc silników aż mnie przeraża, bo gdy tylko uniosę rufę i wyjmę z wody silniki startują a po włożeniu do wody chcę wypompować mi całą wodę z wanny na łazienkę. Jednak po chwili ponownie nie chcą podjąć pracy. Czyżby problem leżał w programowaniu regulatorów ? Jeżeli tak, to jak najlepiej to zrobić ? Jak zaprogramować regulatory ?
A może według tego mojego opisu widzicie inny problem ?
Może potrzebujecie jeszcze jakichś informacji ? Na wszystkie pytania odpowiem, tylko pomóżcie mi rozwiązać ten problem.
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: rekmak »

Ja bym raczej pompkę dał na inny kanał odbiornika. Z kabelka Y odciął tylko jeden czerwony. Może zasilanie siada przy większym poborze prądu. Zmieniaj połączenia i rób pomiary.
ODPOWIEDZ