kolejny K&M - ralfee

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: Siberian »

Proste odcinki blachy mosiężnej grubości 0.5mm można ciąć nożem, przy linijce, kilkakrotnie powtarzając cięcie. Ja używam noża krążkowego.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Dzięki Panowie za rady, będę próbował. Mam też ogromną prośbę do tych którzy budowali K&M, czy ktoś ma jeszcze informacje na temat ilości i wymiarów bloczków i jufersów? Chciałbym już powoli zamówić. Wydawało mi się, że gdzieś takie podliczenie widziałem, ale przeszukałem wczoraj prawie wszystkie relacje i nie udało mi się znaleźć.

pozdrawiam,
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
piter56
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013, 13:22

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: piter56 »

info_001.jpg
info_001.jpg (36.47 KiB) Przejrzano 7332 razy



viewtopic.php?f=511&t=4405
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

:-) kurcze, wiedziałem że gdzieś to było :-) dziękuję bardzo piter56.

pozdrawiam,
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Ciągle jestem na etapie wykonywania pokładu. Sięgnąłem do zasobów wiedzy teoretycznej (bo innej nie posiadam i nie da się takiej znaleźć w internecie) i naczytałem się o układach kładzenia desek pokładowych. Spośród tych na które napotkałem, najbardziej podoba mi się "every 5" w układzie 13524. Sporządziłem więc plan odręczny :-) i rozpocząłem pieczołowicie prace :-) Deski będą miały długość 120 cm co oznacza że przy tym układzie będą podzielone na 2,4 mm. Naciąłem więc listew o milimetr dłuższych, aby móc je wyrównać na szlifierce do dokładnego wymiaru i nakleiłem (tu cytat z klasyka :-)) "znanym i lubianym" sposobem na czarny papier. Reszta na fotkach i w komentarzach. Zapraszam i pozdrawiam,

Rafał
Załączniki
Jutro będę dalej układał te puzzle, powinno już pójść szybciej.
Jutro będę dalej układał te puzzle, powinno już pójść szybciej.
Klejenie pierwszej deski, z potrójną uwagą, a i tak nie mam pewności czy prosto.
Klejenie pierwszej deski, z potrójną uwagą, a i tak nie mam pewności czy prosto.
zapomniałem dodać, że w ciągu tygodnia udało mi się zakończyć zewnętrzną część waterwaya.
zapomniałem dodać, że w ciągu tygodnia udało mi się zakończyć zewnętrzną część waterwaya.
IMG_5483.jpg
Pierwsza przymiarka.
Pierwsza przymiarka.
Tu mam duże prawdopodobieństwo, że listwy są w miarę równe i równo podzielone, to ponoć jest kluczowe przy poszywaniu pokładu :-)
Tu mam duże prawdopodobieństwo, że listwy są w miarę równe i równo podzielone, to ponoć jest kluczowe przy poszywaniu pokładu :-)
tak ułożone listewki dzielę na pięć równych części czyli w moim przypadku 2,4 cm. Te linie przydadzą się też później podczas kołkowania.
tak ułożone listewki dzielę na pięć równych części czyli w moim przypadku 2,4 cm. Te linie przydadzą się też później podczas kołkowania.
Żeby podnieść prawdopodobieństwo, że listewki są równe ułożyłem je ja widać na fotce.
Żeby podnieść prawdopodobieństwo, że listewki są równe ułożyłem je ja widać na fotce.
Tą krawędź z papierem będę jeszcze delikatnie szlifował przed przyklejeniem. udało mi się kupić fajny cienki czarny papier, wcześniej miałem tekturkę, ale ona była zbyt gruba.
Tą krawędź z papierem będę jeszcze delikatnie szlifował przed przyklejeniem. udało mi się kupić fajny cienki czarny papier, wcześniej miałem tekturkę, ale ona była zbyt gruba.
Rozcinanie okazało się nie takie proste jak myślałem. Podczas pierwszych cięć papier odklejał się od listew, dlatego musiałem użyć skalpela o cienkim ostrzu. Nóż segmentowy ani skalpel o grubszym ostrzu nie dawały rady, przynajmniej w moich niewprawnych dłoniach.
Rozcinanie okazało się nie takie proste jak myślałem. Podczas pierwszych cięć papier odklejał się od listew, dlatego musiałem użyć skalpela o cienkim ostrzu. Nóż segmentowy ani skalpel o grubszym ostrzu nie dawały rady, przynajmniej w moich niewprawnych dłoniach.
Szlifowanie na dokładnie 120 mm
Szlifowanie na dokładnie 120 mm
IMG_5475.jpg
IMG_5474.jpg
IMG_5473.jpg
Niestety nie mam wykształcenia technicznego ani zdolności plastycznych. Czasem zastanawiam się dlaczego znalazłem sobie właśnie takie hobby :-)
Niestety nie mam wykształcenia technicznego ani zdolności plastycznych. Czasem zastanawiam się dlaczego znalazłem sobie właśnie takie hobby :-)
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

No i z tym pokładem to wcale nie tak szybko jak mi się wydawało. Zrobiłem pierwszy pas pięciu planek i już kończą mi się listwy, jutro dla urozmaicenia znów uruchomię piłki i ścierarkę. Załączam kolejne fotki.

pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
IMG_5492.jpg
IMG_5491.jpg
IMG_5490.jpg
IMG_5489.jpg
IMG_5488.jpg
IMG_5487.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: mati »

Witam,

Bardzo ladnie Ci to wychodzi.
Przykladasz sie i to widac... bo jest czysto starannie dopasowane.
Z przyjemnoscia oglada sie taka prace. Na pewno powstanie bardzo ladny model.

Powodzenia przy budowie ;)

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Dzięki Mati, takie komentarze motywują, a jak wiadomo przy budowie modelu, która nie trwa kilka dni, motywacja jest potrzebna :-) a jak ktoś się dopiero uczy, jak ja, to tym bardziej.

pozdrawiam,
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: wurcelstock »

Cześć Ralfie!

Może się mylę, ale wydaje mi się, że układ planek powinien być symetryczny (lustrzane odbicie) po obu stronach osi podłużnej pokładu. Poza tym SUPER!
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: lkemot »

Nie może być symetryczny, bo jest układany w konkretny i powtarzalny wzór, który nie ma symetrii. Zobacz tu na przykładzie Viktorka Tomka Aleksińskiego:
poklad-z.jpg
poklad-z.jpg (130.3 KiB) Przejrzano 6533 razy


A robota pierwsza klasa.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
ODPOWIEDZ