Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

kolejny K&M - ralfee

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie

Re: kolejny K&M - ralfee

Postprzez Siberian » 03 Gru 2017, 13:17

Proste odcinki blachy mosiężnej grubości 0.5mm można ciąć nożem, przy linijce, kilkakrotnie powtarzając cięcie. Ja używam noża krążkowego.
Pozdrawiam Wojtek.
Awatar użytkownika
Siberian

Miejscowość: Lubatowa

Postprzez ralfee3 » 07 Gru 2017, 10:33

Dzięki Panowie za rady, będę próbował. Mam też ogromną prośbę do tych którzy budowali K&M, czy ktoś ma jeszcze informacje na temat ilości i wymiarów bloczków i jufersów? Chciałbym już powoli zamówić. Wydawało mi się, że gdzieś takie podliczenie widziałem, ale przeszukałem wczoraj prawie wszystkie relacje i nie udało mi się znaleźć.

pozdrawiam,
Rafał
Awatar użytkownika
ralfee3

Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez piter56 » 07 Gru 2017, 11:02

info_001.jpg
info_001.jpg (36.47 KiB) Obejrzany 1044 razy

viewtopic.php?f=511&t=4405
Awatar użytkownika
piter56

Miejscowość: Dubno

Postprzez ralfee3 » 07 Gru 2017, 11:11

:-) kurcze, wiedziałem że gdzieś to było :-) dziękuję bardzo piter56.

pozdrawiam,
Rafał
Awatar użytkownika
ralfee3

Postprzez ralfee3 » 09 Gru 2017, 00:18

Witam,

Ciągle jestem na etapie wykonywania pokładu. Sięgnąłem do zasobów wiedzy teoretycznej (bo innej nie posiadam i nie da się takiej znaleźć w internecie) i naczytałem się o układach kładzenia desek pokładowych. Spośród tych na które napotkałem, najbardziej podoba mi się "every 5" w układzie 13524. Sporządziłem więc plan odręczny :-) i rozpocząłem pieczołowicie prace :-) Deski będą miały długość 120 cm co oznacza że przy tym układzie będą podzielone na 2,4 mm. Naciąłem więc listew o milimetr dłuższych, aby móc je wyrównać na szlifierce do dokładnego wymiaru i nakleiłem (tu cytat z klasyka :-)) "znanym i lubianym" sposobem na czarny papier. Reszta na fotkach i w komentarzach. Zapraszam i pozdrawiam,

Rafał
Załączniki
IMG_5472.jpg
Niestety nie mam wykształcenia technicznego ani zdolności plastycznych. Czasem zastanawiam się dlaczego znalazłem sobie właśnie takie hobby :-)
IMG_5473.jpg
IMG_5474.jpg
IMG_5475.jpg
IMG_5476.jpg
Szlifowanie na dokładnie 120 mm
IMG_5477.jpg
Rozcinanie okazało się nie takie proste jak myślałem. Podczas pierwszych cięć papier odklejał się od listew, dlatego musiałem użyć skalpela o cienkim ostrzu. Nóż segmentowy ani skalpel o grubszym ostrzu nie dawały rady, przynajmniej w moich niewprawnych dłoniach.
IMG_5478.jpg
Tą krawędź z papierem będę jeszcze delikatnie szlifował przed przyklejeniem. udało mi się kupić fajny cienki czarny papier, wcześniej miałem tekturkę, ale ona była zbyt gruba.
IMG_5479.jpg
Żeby podnieść prawdopodobieństwo, że listewki są równe ułożyłem je ja widać na fotce.
IMG_5480.jpg
tak ułożone listewki dzielę na pięć równych części czyli w moim przypadku 2,4 cm. Te linie przydadzą się też później podczas kołkowania.
IMG_5481.jpg
Tu mam duże prawdopodobieństwo, że listwy są w miarę równe i równo podzielone, to ponoć jest kluczowe przy poszywaniu pokładu :-)
IMG_5482.jpg
Pierwsza przymiarka.
IMG_5483.jpg
IMG_5484.jpg
zapomniałem dodać, że w ciągu tygodnia udało mi się zakończyć zewnętrzną część waterwaya.
IMG_5485.jpg
Klejenie pierwszej deski, z potrójną uwagą, a i tak nie mam pewności czy prosto.
IMG_5486.jpg
Jutro będę dalej układał te puzzle, powinno już pójść szybciej.
Awatar użytkownika
ralfee3

Postprzez ralfee3 » 10 Gru 2017, 00:07

Witam,

No i z tym pokładem to wcale nie tak szybko jak mi się wydawało. Zrobiłem pierwszy pas pięciu planek i już kończą mi się listwy, jutro dla urozmaicenia znów uruchomię piłki i ścierarkę. Załączam kolejne fotki.

pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
IMG_5487.jpg
IMG_5488.jpg
IMG_5489.jpg
IMG_5490.jpg
IMG_5491.jpg
IMG_5492.jpg
Awatar użytkownika
ralfee3

Postprzez mati » 10 Gru 2017, 15:49

Witam,

Bardzo ladnie Ci to wychodzi.
Przykladasz sie i to widac... bo jest czysto starannie dopasowane.
Z przyjemnoscia oglada sie taka prace. Na pewno powstanie bardzo ladny model.

Powodzenia przy budowie ;)

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
mati

Miejscowość: Sosnowiec i czasem Gdańsk

Postprzez ralfee3 » 10 Gru 2017, 18:25

Dzięki Mati, takie komentarze motywują, a jak wiadomo przy budowie modelu, która nie trwa kilka dni, motywacja jest potrzebna :-) a jak ktoś się dopiero uczy, jak ja, to tym bardziej.

pozdrawiam,
Rafał
Awatar użytkownika
ralfee3

Postprzez wurcelstock » Wczoraj, 02:45

Cześć Ralfie!

Może się mylę, ale wydaje mi się, że układ planek powinien być symetryczny (lustrzane odbicie) po obu stronach osi podłużnej pokładu. Poza tym SUPER!
Awatar użytkownika
wurcelstock

Miejscowość: Warszawa-Żoliborz (chwilowo bezdomny)

Postprzez lkemot » Wczoraj, 09:30

Nie może być symetryczny, bo jest układany w konkretny i powtarzalny wzór, który nie ma symetrii. Zobacz tu na przykładzie Viktorka Tomka Aleksińskiego:
poklad-z.jpg
poklad-z.jpg (130.3 KiB) Obejrzany 245 razy

A robota pierwsza klasa.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot

Miejscowość: Rzeszów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Karl und Marie - Relacje z budowy

Użytkownicy On-line