Victory - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Zaczynam robić poszycie, stronę wewnętrzną maluje na kolor docelowy - potem byłoby to trudne
vic362.jpg

i oklejamy. Jak to u Shipyarda traktuje to poszycie jako podposzycie, więc nie musi być wykonane idealnie. Podposzycie wyszlifowałem by pozbyć się nierówności.
vic363.jpg

Teraz kolej na stępkę
vic364.jpg

I nadburcie, podklejone jest tekturą z małym ząbkiem w celu zahaczenia o pokład przy klejeniu
vic365.jpg

I 2 szalupy z przyklejonym nadburciem, zostało jeszcze 5
vic366.jpg
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Arek85
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2017, 18:50

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Arek85 »

Bardzo mi się podoba Twój Victory. Olbrzymi nakład pracy, cierpliwości, dokładności.
Kibicuję. Trzymam kciuki :)
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Nadbórcia wklejone do wszystkich łódek
vic367.jpg

Pora na poszycie wzdłużne z papieru kredowego 0,5mm. Listwy klejone są punktowo na wręgach
vic368.jpg

Po oklejeniu poszycie zagruntowałem lakierem nitro w celu sklejenia i utwardzenia, oraz by nie "piły" wody z farby akrylowej co mogłoby je zwichrować
vic369.jpg

Na tym etapie przykleiłem listwy na styku poszycia i nadburcia i pomalowałem poszycie białą farba akrylową
vic370.jpg

Teraz wkleiłem wzmocnienia na dziobie i oparcia dla sternika. Zrobiłem również biały podkład pod malowanie nadburć na kolor łososiowy
vic371.jpg

I po malowaniu łososiowym
vic372.jpg

Najwyższa pora zabrać się za płetwy sterowe
vic373.jpg

i rumple do nich
vic374.jpg
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
ira
Posty: 0
Rejestracja: 29 gru 2015, 11:19

Re: Victory - Shipyard

Post autor: ira »

Super Tomku
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Malowanie pasów burtowych na ciemny kolor granatowy z wykorzystaniem taśmy maskującej Tamiya.
vic375.jpg

Zdarzają się szkody przy odrywaniu taśmy, na jednej łódce lakier na papierze nie został zmatowiony i farba poszłaaaaa....
vic376.jpg

Dokończyłem stery i zamocowałem na szalupach
vic377.jpg

Te dwie szalupy będą umocowane w części rufowej na wysięgnikach, więc na razie idą do pudełka
vic378.jpg

Longboat będzie umieszczony na windzie rejowej na burcie w części środkowej, więc na razie też do pudełka.
vic379.jpg

Cztery szalupy zostały zaopatrzone w podstawki i wstępnie umieszczone na Viktorku
vic380.jpg
vic381.jpg

Przed permanentnym umieszczeniem na okręcie będę musiał wcześniej porobić barierki dookoła pokładników quarterdecka, potem trudno byłoby to zrobić bez uszkodzenia szalup
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 21
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Art-UR »

Tomek, co za graciarnia, wywal połowę tych ubotów. Nic nie widać wnętrzności Viki 8-)
Sam Nelson przed bitwą potopił część owych kijanek (jak gdzieś czytałem).

Czekaj, przed demolką kilka z nich mogę przygarnąć ;)
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Tak to jest z tymi żaglowcami, człowiek się narobi na głównym pokładzie altyleryjskim by potem to wszystko przykryć pokładem i łódkami... Dlatego od jakiegoś czasu nie robię wszystkich detali pod pokładem w częściach, które potem są niewidoczne.

@Art-UR, kiedy powrócisz do Viki bo zostałem osamotniony na placu boju, a zaczynaliśmy w trójkę, a może nawet w czwórkę.

PS. Cały czas mam worek części dla Ciebie, ale tym razem bez pifka (a nie soczku) się nie obejdzie - musisz sobie zorganizować jakąś podwózkę :geek:
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 21
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Art-UR »

Po prostu zazdroszczę Ci czasu na ten okręt, ja czekam na zimę.
Wiem, że Jarcio też Cię wspiera i siebie też he he.
Co do "pyfka", świadom jestem, że się nie wywinę ;)
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Victory - Shipyard

Post autor: lkemot »

Mam pytanie do znawców tematu:

W jakim kolorze były drewniane poprzeczki kotwic na Vikim. Wszystkie zdjęcia obecne okrętu pokazują kolor czarny i niewidoczne jest gwoździowanie. Jak powinno być ?
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Victory - Shipyard

Post autor: Jarcio »

W książce McGowana znajduje się rysunek wskazujący, że sztok kotwicy był łączony nie tylko za pomocą obejm, ale także gwoździ.

DSC_0024.jpg

W książce Longridge'a jest jedynie informacja o łączeniu połówek sztoku za pomocą czterech obejm, po dwóch na każdym ramieniu sztoku. W żadnej z dostępnych mi książek autorzy nic nie wspominają o kolorze belki; nie będzie chyba zatem dużym błędem, jeśli ją pomalujesz na czarno, jak na obecnym okręcie.

PS
Nie jesteś taki osamotniony na placu boju; choć bardzo powoli to jednak też coś tam dłubię i niedługo wstawię aktualizację.
ODPOWIEDZ