kolejny K&M - ralfee

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Zabieram się do poszywania K&M, zaczynam mierzenie, mocowanie batensów i ... właśnie, pytanie może głupie, ale robię to pierwszy raz. Czy zwężenie planek do dziobu i rufy powinienem heblować z jednej krawędzi czy symetrycznie z obu?

pozdrawiam,
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: TomekA »

ralfee3 pisze:Witam,

Zabieram się do poszywania K&M, zaczynam mierzenie, mocowanie batensów i ... właśnie, pytanie może głupie, ale robię to pierwszy raz. Czy zwężenie planek do dziobu i rufy powinienem heblować z jednej krawędzi czy symetrycznie z obu?

pozdrawiam,
Rafał


Wystarczy heblowac mini hebelkiem i wykonczyc papierem sciernym naklejonym na klocku, tylko z jednej strony planki - jej dolnej krawedzi. Potem ewentualne nieduze boczne przygiecie jej do krawedzi planki sasiadujacej z nia (i juz tam zamocowanej), nie powinno nastreczac problemu.
Heblowanie w/w krawedzi powinno tez byc zrobione pod lekkim katem ostrym (mniejszym niz 90 st.) tak aby potem przylegajace do siebie planki na oblej plaszczyznie burty tworzyly razem ciasna linie zwarcia i zeby nie bylo tam zadnej szpary. Nastepnie namocz tak wyprofilowane planki w cieplej wodzie przez kilka minut by sie zrobily gietkie i albo recznie albo za pomoca rozgrzanej kolby do lutowania czy zelazka powyginaj planki do istniejacej krzywizny kadluba, aby przylegaly one don latwo. Przyklejaj kazda, lekko wilgotna jeszcze planke do krawedzi kazdej wregi oraz wzdluznie, do krawedzi planki sasiadujacej z nia, dociskajac przyklejana planke do planki sasiadujacej. Szpilkami czy pinezkami tymczasowo zamocuj planke do czasu az klej chwyci.
Niektorzy modelarze poszywaja od gory burty (relingu) idac ku dolowi (kilowi), inni odwrotnie. Ja proponuje najpierw dokladnie zamocowac odbojnik, biorac wymiary jego przebiegu na kazdej wredze z planow i przenoszac je na szkielet i dopiero potem poszywac od odbojnika w dol, mierzac precyzyjnie odcinki miedzy battenami na kazdej wredze i przenoszac je na planke, ktora bedziesz zwezal. Planki znajdujace sie wyzej od odbojnika rzadko wymagaja heblowania.

Wazne: nie poszywaj najpierw calej burty i potem przechodz na burte przeciwna - bedzie ryzyko nieodwracalnego wypaczenia calego kadluba. Poszywaj raczej stopniowo po jednej plance na burcie i analogicznej plance na burcie przeciwnej, itd.

Kiedys napisalem kol. Mareckiemu caly artykul (ktory on potem zawiesil na swej stronie internetowej), gdzie bylo info jak m.in. przygotowac sobie taki jig (ustrojstwo) do zamocowywania planki do heblowania i jak dokladnie heblowac a potem na goraco wyginac planki. Ale od jakiegos czasu ta strona juz nie dziala...

Wesolej zabawy! :)
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Dzieki Tomku za wyczerpującą odpowiedź. Będę starał się zastosować. Twoj artykuł o poszywaniu przecztałem wiele razy :-) Po zamocowaniu batensów dochodzę do wniosku, że niektóre listwy będę musiał również giąć poprzecznie, gruszka po namoczeniu w gorącej wodzie, całkiem nieźle sie wygina, więc będę próbował.

Pozdrawiam,
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: TomekA »

Zanim zaczniesz Twe poszywanie, skonstruuj sobie takie, albo podobne urządzenie jak to na załącznikach, które pozwoli Tobie zaklinować w nim plankę/planki do heblowania/szlifowania krawędzi wg. profilu wyrysowanego na niej.
Najlepiej od razu heblować w nim dwie planki zaklinowane tam - dla oszczędzenia sobie czasu i pracy, a poza tym (w teorii przynajmniej), obie planki na obu burtach powinny byc identyczne i kadłub symetryczny.
Na zdjęciu:
A - podstawa urządzenia ze sklejki, dłuższa nieco od reszty, na jej końcach umocowujesz ją do stołu zaciskami,
B- przyklejony do niej prostokąt ze sklejki w ok. połowie cieńszej od szerokości Twej planki,
C- przyklejony do podstawy trójkąt z tej samej sklejki,
D- taki sam trójkąt jak w C, ale ruchomy, przesuwalny między B a C, używany do zaklinowania planki
E- hebelek,
F- planka do zaklinowania między B a D.
Na rysunku pokazałem też (w górnym lewym rogu) schemat urządzenia do wycinania trójkątów na piłce tarczowej (stołowej).
Załączniki
plank tapering jigs.jpg
plank shaping jig.jpg
Awatar użytkownika
kejsi
Posty: 96
Rejestracja: 19 paź 2011, 17:51

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: kejsi »

Jak na razie dokładna robota. Życzę powodzenia. Jak coś nie wyjdzie robi się drugi raz.
Awatar użytkownika
ralfee
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2017, 15:36

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee »

Witam i dzięki serdeczne.
Załączniki
Widok od dziobu
Widok od dziobu
I pierwsze "koty za płoty" początek poszywania.
I pierwsze "koty za płoty" początek poszywania.
Również za radą Tomka po heblowaniu równam papierem ściernym
Również za radą Tomka po heblowaniu równam papierem ściernym
Za radą Tomka hebluję z jednej krawędzi pierwszą plankę ku stewie dziobowej. Wynalazek do heblowania jest fantastyczny
Za radą Tomka hebluję z jednej krawędzi pierwszą plankę ku stewie dziobowej. Wynalazek do heblowania jest fantastyczny
Listwy do obu stron kadłuba
Listwy do obu stron kadłuba
Za radą Tomka A. zrobiłem sonie dziś przyrząd do heblowania planek. Dziękuję Tomku za precyzyjne i szczegółowe plany tego jigu :-)
Za radą Tomka A. zrobiłem sonie dziś przyrząd do heblowania planek. Dziękuję Tomku za precyzyjne i szczegółowe plany tego jigu :-)
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Poszywanie, jak się okazuje, to żmudna i powtarzalna praca :-) ale powolutku idę do przodu. Skończyłem pierwszy baten i wstawiłem pawęż, trochę za późno, ponieważ pierwsze trzy listwy przykleiłem bez pawęży i potem okazało się, że nie do końca dało się je spasować. Skończyło się odklejaniem :-) Oto fotki:
Załączniki
Pawęż zrobiłem z pocienionej sosnowej deseczki. Ścierałem ją na ścierarce bębnowej.
Pawęż zrobiłem z pocienionej sosnowej deseczki. Ścierałem ją na ścierarce bębnowej.
Po wycięciu kształtu i namoczeniu, okazało się, że sosna tej szerokości nie jest zbyt chętna, aby się zgiąć. Użyłem więc lutownicy, a pod nią sosna się poddała.
Po wycięciu kształtu i namoczeniu, okazało się, że sosna tej szerokości nie jest zbyt chętna, aby się zgiąć. Użyłem więc lutownicy, a pod nią sosna się poddała.
Ponieważ obniżyłem burtę na dziobie w stosunku do planów, muszę rozłożyć tę różnicę na całej wysokości dziobu, pocieniając odpowiednio listwy przy dziobie.
Ponieważ obniżyłem burtę na dziobie w stosunku do planów, muszę rozłożyć tę różnicę na całej wysokości dziobu, pocieniając odpowiednio listwy przy dziobie.
Pierwszy baten.
Pierwszy baten.
IMG_5339.jpg
Grusza bardzo fajnie się gnie, wszyscy pewnie o tym wiecie, ale ja to odkryłem dopiero teraz :-)
Grusza bardzo fajnie się gnie, wszyscy pewnie o tym wiecie, ale ja to odkryłem dopiero teraz :-)
Po heblowaniu górną krawędź fazuję.
Po heblowaniu górną krawędź fazuję.
Listwy po struganiu.
Listwy po struganiu.
IMG_5335.jpg
Staram się robić wszystko zgodnie z sztuką, czyli zgodnie z tym czego dowiedziałem się od Was na Kodze :-) Każda wręga odmierzona, podzielona na ilość listew w batenie i odrysowywana na listwie.
Staram się robić wszystko zgodnie z sztuką, czyli zgodnie z tym czego dowiedziałem się od Was na Kodze :-) Każda wręga odmierzona, podzielona na ilość listew w batenie i odrysowywana na listwie.
IMG_5333.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Poszywanie ciągle trwa. Aby urozmaicić sobie trochę robotę, zrobiłem próbę pokładu i kołkowania. Użyłem brzozy i znanego sposobu z czarnym papierem imitującym uszczelnienia pomiędzy deskami.

pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
Robota idzie wolno, to aktualny stan poszycia.
Robota idzie wolno, to aktualny stan poszycia.
Listwy od strony rufy formuję dociskając na mokro i pozostawiając do wyschnięcia.
Listwy od strony rufy formuję dociskając na mokro i pozostawiając do wyschnięcia.
Wersja z wykałaczką namoczoną w bejcy spirytusowej - orzech. Cały przekrój wykałaczki zabarwił się.
Wersja z wykałaczką namoczoną w bejcy spirytusowej - orzech. Cały przekrój wykałaczki zabarwił się.
Wersja z wykałaczką namoczoną w emalii akrylowej, czarnej. Tutaj wnętrze przekroju pozostaje w kolorze naturalnym. bardziej skłaniam się ku temu rozwiązaniu. Chyba, że ktoś ma inne sprawdzone metody to bardzo proszę się podzielić :-)
Wersja z wykałaczką namoczoną w emalii akrylowej, czarnej. Tutaj wnętrze przekroju pozostaje w kolorze naturalnym. bardziej skłaniam się ku temu rozwiązaniu. Chyba, że ktoś ma inne sprawdzone metody to bardzo proszę się podzielić :-)
Tutaj dwie wersje kołkowania. Z bejcą (ta po lewej) i emalią akrylową (ta po prawej). Nie mam doświadczenia, więc próbuję różnych sposobów, jeśli ktoś może coś w tm temacie doradzić, to bardzo proszę :-)
Tutaj dwie wersje kołkowania. Z bejcą (ta po lewej) i emalią akrylową (ta po prawej). Nie mam doświadczenia, więc próbuję różnych sposobów, jeśli ktoś może coś w tm temacie doradzić, to bardzo proszę :-)
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Wiem, poszywanie to nudy, ale wrzucę kilka fotek, bo zaczynam powoli dochodzić do kila ;) . Planka dziennie to pewnie niezbyt dobry wynik, ale przynajmniej konsekwentnie :D
Załączniki
Został ostatni baten.
Został ostatni baten.
I znów kolejne listwy gotowe do przyklejenia, to już 15 rząd :-)
I znów kolejne listwy gotowe do przyklejenia, to już 15 rząd :-)
Mocuję jak się da i czym się da :-)
Mocuję jak się da i czym się da :-)
IMG_5352.jpg
Taka ładna ta biedronka, że jutro z ciężkim sercem będę wyciągał te kolorowe kropki :-)
Taka ładna ta biedronka, że jutro z ciężkim sercem będę wyciągał te kolorowe kropki :-)
IMG_5354.jpg
Nie wiem czy ma to sens, ale próbuję zrobić projekt waterway-a
Nie wiem czy ma to sens, ale próbuję zrobić projekt waterway-a
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny K&M - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Musiałem odpocząć od plankowania :-)

pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
Zrobiłem szlif pod kil
Zrobiłem szlif pod kil
No... jedną plankę też przykleiłem
No... jedną plankę też przykleiłem
Fornirowanie zakończone
Fornirowanie zakończone
Tak wyglądają po gięciu i szlifowaniu do 3 mm
Tak wyglądają po gięciu i szlifowaniu do 3 mm
Po gięciu szlifowałem na wymiar
Po gięciu szlifowałem na wymiar
Takie coś włożyłem do piekarnika. Pomysł Romka S. okazał się bardzo dobry :-)
Takie coś włożyłem do piekarnika. Pomysł Romka S. okazał się bardzo dobry :-)
Forma gotowa
Forma gotowa
Potem szybkie cięcie
Potem szybkie cięcie
Pierwszy raz od czasów szkolnych użyłem kalki odbitkowej :-)
Pierwszy raz od czasów szkolnych użyłem kalki odbitkowej :-)
Po naklejeniu taśmy, odrysowałem kształt krzywej, która na pawęży będzie prostą :-)
Po naklejeniu taśmy, odrysowałem kształt krzywej, która na pawęży będzie prostą :-)
Aby łączenie listew na pawęży było równoległe do pokładu odrysowałem krzywiznę w ten właśnie sposób.
Aby łączenie listew na pawęży było równoległe do pokładu odrysowałem krzywiznę w ten właśnie sposób.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
ODPOWIEDZ