HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Ten model to jest jeszcze w budowie. Aż wstyd mi się jest przyznać kiedy po raz pierwszy zabrałem się za Niego Buduję go na podstawie planów zamieszczonych w Modelarzu 5,6,7/97 To będzie mój drugi drewniak. Tu to się przykładam, choć rzadko do mej stoczni zaglądam... Ale może teraz częściej będę to robić.
Upłynęło dużo, dużo czasu... I pojawiło się kilka nowych elementów
I gdybym tak miał chęci i czas to w niedługim okresie mógłbym się zabrać z następną jednostkę. A jest co budować. Teraz o dobre plany jest łatwo. Dużo łatwiej niż dwadzieścia lat temu. Pozdrawiam wszystkich Adam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz_Oleś
Posty: 151
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: Łukasz_Oleś »

Witam na pokładzie :)
Na mnie Twoje modele zrobiły duże wrażenie :woohoo: , szczególnie Ingermanland :woohoo: i biorąc pod uwagę, że to Twój pierwszy model :woohoo:
Gratuluje :)
Tylko w Endeavourze zrobiłeś cały biały ster :whistle: kadłub poniżej lini wody chcesz pomalować na biało?
Moim zdaniem ster jest ciut za wysoko pomalowany ;)
Pozdrawiam
Łukasz Oleś
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Łukasz_Oleś napisał:
Tylko w Endeavourze zrobiłeś cały biały ster :whistle: kadłub poniżej lini wody chcesz pomalować na biało?
Moim zdaniem ster jest ciut za wysoko pomalowany ;)
Pozdrawiam
Łukasz Oleś

1) Tak
2) Będzie biały, ale nie bardzo czysta biel
3) Masz rację za wysoko jets pomalowany
Poniżej dołączam zdjęcie z momentu wodowania repliki Endeavor-a. Wodownie odbyło się dnia 9.12.1993
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Hej
Co radzicie z takim problemem?
Na planach mam wyraźnie napisane: Pompa sztuk 2


a patrząc na widok osady grotmasztu mozna zauważyć 4 sztuki. Popatrzcie sami


Na cztery to jakby trochę za ciasno. Załoga miała by kłopot.

Co radzicie robić dwie czy cztery? Szukam na internecie zdjęć pływajacej repliki ale nie natrafiłem na interesujacy mnie widok.
Pozdrawiam Adam
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: Zbyszek »

Adam z tego co widać na planach to jest to pompa obsługiwana przez 1 osobę, wydaję mi się że dla 4 nie było by problemu.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Zbyszku i Sławku dzięki wam za zainteresowanie mym pytaniem. Sławek czy masz więcej takich fotek? Rozwiała ona mi dużo moich wątpliwości. A tak poza tym jak się mają plany do repliki. Zakładam że replikę zbudowano na podstawie lepszej dokumentacji niż dokumentacja która miał autor rysunków umieszczonych w Modelarzu. Będę musiał pare rzeczy zmienić. Choć na zawodach podstawą są plany na podstawie których zbudowano model... no ale ja swój powieszę (w dobrym tego słowa znaczeniu) na ścianie
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
trzeba wejść na stronę hms endeavour i poszukać co Cię interesuje ja miałem tylok to
sławek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Sławek Kromer napisał:
witam:) :) :)
trzeba wejść na stronę hms endeavour i poszukać co Cię interesuje ja miałem tylok to
sławek

Sławku a może byś podał link... bo jakoś ja szukam w googlach i tej fotki nie widzę, zbyt dużó tego jest i to głównie modele.
Ale dzięki Tobie robię dwie nowe pompy wzorując się na fotografii i moich planach
Przy budowie zastosowałem technikę wytłoczek jaką jeszcze dawno, dawno temu używałem do kabin samolotów robionych z MM...Dziś wygrzewałem w oleju roślinnym skrawki folii do drukarki laserowej. Jedyny kłopot to z utrafieniem na właściwą temperaturę. Cala robota to 2 godzinki łącznie ze zrobieniem kopytka dekla pomy. Poniżej fotki wszystko wyjaśnią
Pozdrawiam Adam. Jeszcze raz dzięki:)


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Olej jest za ciepły..i to jest jedyna trudność tej metody
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Cześć no to mam gotowe nowe dwie pompy. Poszedłem na kompromis w stosunku do posiadanych rysunków i zdjęcia osady grotmasztu przesłanego przez Sławka.

Poniższe fotki przedstawiają sposób wykonania imitacji skórzanego uszczelnienia mocowania "pnia" pompy- jeśli można by tak było nazwać całą kolumnę pompy. Skórzany fartuch wykonałem ze śmiecia- zwykłego woreczka foliowego. Który został umocowany dolną opaską i pomalowany w taki niby świński kolor. Prawdopodobnie skóra czy też impregnowane płótno było znacznie ciemniejsze. No to poniżej moje wypociny sobotnio- niedzielne
pozdrawiam Adam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Cześć
W końcu znalzałem galerię związaną z repliką HMS Endeavour . Jak by kogoś interesowało to podaję link

http://gallery.shipmodeling.ru/view_album.php?set_albumName=Endeavour

Na tej stronce są też super ilustracje dotyczące VASY

http://gallery.shipmodeling.ru/albums.php?set_albumListPage=19

Jak wiele, wiele innych różności

Pozdrawiam Adam
Zablokowany