Pytanie o kołkowanie poszycia

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Pytanie o kołkowanie poszycia

Post autor: mirek »

W swoim pytaniu kołkowanie poszycia powołujesz się na plany a raczej monografie z planami : The Ship`s Longboat 1680-1780. Twoje pytanie jest raczej źle sformułowane ponieważ :
Monografia tyczy poszycia szalup a takowe nigdy nie były kołkowane , ponieważ poszycie było robione z cienkich planem ( desek) z reguły sosnowych lub świerkowych . Deski te były zbyt cienkie aby je kołkować ( chodzi o trenalis) .
Te „kwadratowe kołki 0,5 x 0,5 mm.” Jakie są w planach to w rzeczywistości to są łby gwoździ jakimi przybite są planki do wręg szalup .
We wszystkich wersjach szalup jakie są w monografii są bite gwoździe o kwadratowych łbach .
Jeszcze raz przejrzyj plany i poczytaj monografię na którą się powołujesz a uzyskasz odpowiedź
Załączniki
DSC06859.JPG
DSC06860.JPG
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Jaroslaw R.
Posty: 33
Rejestracja: 06 wrz 2012, 20:36

Re: Pytanie o kołkowanie poszycia

Post autor: Jaroslaw R. »

Mirku . Masz rację, że nie doczytałem tego w monografii i to jest cenna informacja( lekcja ) o szalupach za którą szczerze Ci dziękuję. Nie mniej jednak i tak ,pewnie trzeba wykonać to w podobny sposób jak "kołkowanie", czyli nawiercić okrągły otwór 0,5mm i wbić tam te kwadratowe kołki imitujące gwoździe. Tak więc dziękuję za te podpowiedzi, bo to czego nie wiedziałem, teraz już wiem i o to mi chodziło.

Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
Jaroslaw R.
Posty: 33
Rejestracja: 06 wrz 2012, 20:36

Re: Pytanie o kołkowanie poszycia

Post autor: Jaroslaw R. »

Witam. Zakupiłem ciągadło jubilerskie kwadratowe 0,5-2.0mm, drut mosiężny 0.8mm i oto moje spostrzeżenia po próbie przeciągania drutu na drut kwadratowy 0.5mm.
tomeka napisał że to katorga i pierwszy raz z nim się nie zgodzę:) Drut wychodzi idealnie kwadratowy o oczekiwanym rozmiarze i nie ma z tym żadnych problemów. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach.
1. Żeby wyszedł drut kwadratowy np 0.5mm to musimy użyć drutu okrągłego grubszego np. fi 0,8mm bo z 0,5 nie wyjdzie kwadrat.
2. Ciągadło powinno być zamocowane w imadle, a drut za każdym razem trzeba przeciągnąć przez pastę jubilerską( twarda w podobna do szarego mydła)
3. drut najlepiej przeciągać stopniowo, za każdym razem pocieniając go na papierze ściernym tak żeby przeszło łatwo przez kolejny mniejszy kwadrat w ciągadle, na tyle coby złapać go np. kombinerkami

Wychodzi piękny drut kwadratowy i trzeba tylko uważać, żeby się nie skaleczy:)
Fotki wrzucę wieczorem, jak mi dziecko pożyczy komórkę do zrobienia zdjęć :)

pozdrawiam
Jarek

Edit: Fotki wrzucę jak się je nauczę robić :(
Awatar użytkownika
Jaroslaw R.
Posty: 33
Rejestracja: 06 wrz 2012, 20:36

Re: Pytanie o kołkowanie poszycia

Post autor: Jaroslaw R. »

Wykonałem próbkę z "gwoździowania" i na koniec tematu zdjęcia. W czerwonym polu są wstawione mosiężne kołki kwadratowe i to nie wygląda fajnie. Powodem jest to że otwory wierciłem za pomocą wałka giętego ( a to nie zapewnia pełnej kontroli nad wierceniem),wiertłem fi 0,5mm . W niebieskim polu są dwa kołki a w środku sam otwór i tu wyszło już OK. Wierciłem to ręczną wiertarką modelarską a otwór to fi 0,4mm. Kołki wykonałem trochę dłuższe, żeby można było naostrzyć na papierze ściernym końcówkę, łatwo je wbić w otwory 0,4 mm a potem obciąć dobrymi cążkami. Ja użyłem cążek Knipex 78 03 125.

Na koniec zapytam tylko o klej jaki do tego najlepiej użyć a za podpowiedź z góry dziękuję;)

Pozdrawiam
Jarek
Załączniki
DSC_0166.JPG
DSC_0173.JPG
Ostatnio zmieniony 17 lut 2017, 17:35 przez Jaroslaw R., łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jaroslaw R.
Posty: 33
Rejestracja: 06 wrz 2012, 20:36

Re: Pytanie o kołkowanie poszycia

Post autor: Jaroslaw R. »

Cd.
Załączniki
DSC_0177.JPG
ODPOWIEDZ