[R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
MODELARSTWO OKRĘTOWE
Posty: 193
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: MODELARSTWO OKRĘTOWE »

Klej BCG jest idealny do klejenia na styk :)
Lepszego (poza oczywiście CA) nie ma.
Dodatkowo nie wszyscy wiedzą, że klei nawet pomalowane akrylową farbą powierzchnie metalowe, np. pomalowaną fototrawkę do kartonu.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: futaba »

No to prace ruszyły pełną parą - dziś było wąchanie butaprenu :)

wregi.jpg


wregi_tektura.jpg
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: futaba »

Większość się przygotowuje do wigilii a ja sobie dziergam dalej moje wręgi.
Wstępnie poszatkowanie tektury, mniejszymi elementami łatwiej operować przy wycinaniu dokładnym.

wregi_zgrubnie.jpg


Chciałem sprawdzić jakość dopasowania elementów szkieletu i złożyłem sobie pierwszy z nich. Jestem zadowolony :)

szkielecik.jpg
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: futaba »

Dwa dni wolnego i trochę do przodu. Wszystkie wręgi powycinane.

wregi_wyciete.jpg


Trochę mnie zmęczyła ta dwu milimetrowa tektura, bolą paluszki i kilka ostrzy Olfy wykończyłem. Nie wiem jak Wy wycinanie łuki wewnętrzne, ale ja skalpelem nie dałem rady zrobić tego ładnie, więc przypomniałem sobie starą sprawdzoną metodę :) Szło piorunem i bardzo dokładnie.

wlosowka.jpg


A na koniec złożyłem szkielety kadłuba i nadbudówek.

szkielet.jpg


Teraz trzeba tylko to pokleić, wypełnić i pokryć :D
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: TUGER »

Łuki? Skalpel olfy lub dawniej zwykły chirurgiczny i rączka lub krzywik.
Awatar użytkownika
christo
Posty: 0
Rejestracja: 22 paź 2014, 21:59

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: christo »

Nie wiem, jak sprawdza Ci się ten butapren z "Dragona", ale miałem z nim fatalne doświadczenia i wywalilem w kosz. Kilka lat temu dość dużo dłubałem w kartonie (m. in. Yamato 1:200 Halińskiego) i z powodzeniem używałem Butapren Pronikol OBT III firmy Chempak (żółto-zielone tubki), który polecam. Zaraz potem odkryłem Pattex Universal Classic - jest jeszcze lepszy.
Pozdrawiam, Krzysztof
Awatar użytkownika
christo
Posty: 0
Rejestracja: 22 paź 2014, 21:59

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: christo »

Końcówki zwężających się elementów naklejonych na tekturę zazwyczaj zamieniają się w "pędzel" podczas wycinania. Radziłem sobie z tym wycinając najpierw z grubsza z niewielkim zapasem (samą końcówkę) i następnie mocząc ją w kleju CA. Po wyschnięciu trzeba było co prawda obrobić ją papierem ściernym, ale trzymała kształt i nie rozwarstwiała się.
Pozdrawiam, Krzysztof
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: futaba »

Dzięki christo za podpowiedzi. Tego butaprenu używam tylko do podklejania wręg i w tej roli sprawuje się wystarczająco dobrze, pozostałe rzeczy kleję przy pomocy BCG. Metodę z CA znam bardzo dobrze i tam gdzie potrzeba stosuję :)
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: futaba »

Coś się powoli dzieje dalej. Szkielet gotowy do wypełnienia. Wybrałem metodę piankową, ale użyłem nie zwykłej pianki, lecz dwuskładnikowej, o takiej:

pianka.jpg


Ta pianka ma jedną wadę i jedną zaletę: zaleta - 30 minut po piankowaniu można już obrabiać, ciąć i szlifować, wadą jest to, że po aktywacji, trzeba opróżnić puszkę w ciągu 6-7 minut. Jest też dużo twardsza od zwykłej pianki jednoskładnikowej i wydaje mi się, że mniej pręży jak rośnie.

Szkielet jest kartonowy i mimo, że dość sztywny, to jednak obawiałem się zwichrowania przy piankowaniu. Potrzebna była jakaś stabilizacja na czas piankowania. Podumałem i wydumałem taką metodę: przygotowałem kawałek grubszej sklejki z naklejonymi dwoma listwami, tak, aby stępka ciasno się tam wpasowała.

ministocznia.jpg


Wcisnąłem tam szkielet i przy pomocy gumek sprawdziłem skuteczność rozwiązania.

testgumowy.jpg


Test wyszedł zadowalająco, więc zdjąłem gumki i owinąłem całość dość sztywną, mocną nicią, po czym precyzyjnie wyrównałem całość względem płaszczyzny sklejki i nić zabezpieczyłem w punktach styku klejem CA. Dało to bardzo sztywną stabilizację szkieletu na czas piankowania.

stabilizacja1.jpg

stabilizacja2.jpg


Sklejkę zabezpieczyłem paskami gazety i zapiankowałem całość. Wyszła taka poczwara :)

poczwara.jpg


A dzięki zastosowaniu opisanej pianki, po dwóch godzinach od piankowania szkielet wyglądał już tak.

szkieletociosany.jpg


Teraz najbrudniejsza część roboty, czyli szlifowanie, szpachlowanie i szlifowanie i szpachlowanie i szlifowanie, aż do uzyskania pożądanego kształtu i powierzchni.
A w międzyczasie powstaje wyposażenie pokładowe.

skif.jpg


CDN.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: [R] Sejner tuńczykowy B-415 "Albatun" z FlyModel 1:100

Post autor: futaba »

Koniec opierdzielania się. Szkielet Albatuna nabrał wystarczającej mocy urzędowej więc dokładnie po rocznej przerwie zabieram się za niego dalej.
Oszlifowanie zapiankowanego szkieletu było bardzo przyjemne bo pianka praktycznie nie kurzy się. Po szlifowaniu szkielet wygląda tak.

pianka-szlifowana.jpg


Dalej poszła w ruch szpachla z włóknem szklanym i powstał taki oto kokon. Teraz tylko go oszlifować i można zacząć pokrywać szkielet.

wyszpachlowany.jpg


CDN.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
ODPOWIEDZ