TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: futaba »

Łukasz, to bardzo normalna i co gorzej prawidłowa reakcja jednostki jednośrubowej na ciąg wsteczny - taki tego urok. Żeby model jednośrubowy był sterowny na biegu wstecz, najpierw musisz go powoli rozpędzić, a jak już nabierze prędkości to delikatnie operować sterem, bo gwałtowne i większe jego wychylenie nic nie dadzą. Twoja śruba nie jest w pełni zanurzona - to po pierwsze, a pod drugie kształt jej łopat jest zoptymalizowany do pracy pchającej a nie ciągnącej, obie te rzeczy powodują to co opisałeś. Zrób tak jak napisał rekmak, dociąż rufę, a praca śruby zdecydowanie się poprawi.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 11
Rejestracja: 14 sie 2011, 13:03
Lokalizacja: {"name":"Polska Gdynia","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: Piotr80 »

acdd pisze:Piotr kliknij na drugą stronę mojej relacji... gdzie cytuję "wyrzuć ten model do Kosza albo do kominka" :)

Heheh spodziewałem się tego typu odpowiedzi :) No ale wiesz, uparci to i na drzwiach od stodoły polecą ;)
Wykonałeś ogrom pracy i uzyskałeś zamierzony efekt i to chyba najważniejsze i tego szczerze gratuluję!
Ale ciągle uważam, że tą samą pracę wykonałbyś lepiej z polistyrenu i spienionego PCV. Mam nadzieję, że kiedyś się o tym przekonasz :)
Powodzenia w dalszej budowie życzę i
pozdr
Piotr
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: Tomasz_D »

acdd pisze:wirek który zasysa do śruby powietrze

kawitacja ;)
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: acdd »

Oglądałem filmik na youtube który mówi że kawitacja zachodzi wtedy gdy... łopata śruby z jednej strony pcha wodę a z drugiej zasysa ją... w momencie zasysania tworzy się strefa niskiego ciśnienia... czyli śruba zasysa tak mocno wodę że woda nie wytrzymuje i zamienia się w gaz... ten gaz z ogromną siłą bombarduje śrubę i doprowadza do jej erozji... tutaj przypadek jest nieco inny... mianowicie śruba kręci się za szybko w stosunku do zanurzenia... i prawidłowo powinna zasysać wodę od spodu kadłuba po bokach i z góry... ponieważ kręcę śrubą za szybko to śruba zaczyna zasysać wodę z góry za szybko i to jest powodem powstawania wirka... ale czy to też jest kawitacja?
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: futaba »

Łukasz, to nie jest kawitacja, to jest za płytko zanurzona śruba :mrgreen:
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: acdd »

Za płytko "Tak" w stosunku do obrotów silnika i ilości zasysanej wody

Za płytko "Nie" w stosunku do skali modelu i parametrów technicznych :)
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: rekmak »

Nie zupełnie tak jak napisałeś. Wysokie obroty i śruba pół zanurzeniowa dają czadu. Tak jak duży statek musi być obciążony tak i model musi być obciążony. Do linii wodnej jeszcze brakuje. To wszystko. Było to już omawiane wcześniej. Dojdą wszystkie części to zanurzenie wzrośnie a jak nie, przyjedzie grucha i naleje betonu na dno. :)
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: futaba »

acdd pisze:Za płytko "Tak" w stosunku do obrotów silnika i ilości zasysanej wody

Za płytko "Nie" w stosunku do skali modelu i parametrów technicznych :)


Żeby to tak porównywać, to musiałbyś jeszcze zmniejszyć gęstość wody :D
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: acdd »

W nawiązaniu do prośby pokazuję kilka fotek... ogólnie to jeszcze nie ma na co patrzeć ale może dla kogoś będzie to jakąś inspiracją...

Moduły wykonuję w standardzie fremo aby można było w przyszłości uczestniczyć w spotkaniach H0

Docelowo takowiec będzie stał w suchym doku... a obecne moduły traktuję jako formę ćwiczebną...
Załączniki
20161113_191619.jpg
20161113_191627.jpg
20161113_191654.jpg
20161113_191709.jpg
20161111_173310.jpg
20161113_191751.jpg
20161113_191803.jpg
20161111_153447.jpg
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: TMS Seatrout Tankowiec skala H0 1:87

Post autor: Jacek. »

Dzięki za podpowiedz . Ja dotychczas parałem sie samochodami i stwierdziłem że już niczego innego nie wymyśle w samochodach . (sprzegła skrzynie biegów i hamulce )wiec chciałem zbudować taki tankowiec z wszystkimi bajerami ale w mniejszej skali Obrazek
A że dotychczasowe modele robię z cienkiej blaszki muszę spróbować zrobić nie wiem co na to znawcy tematu czy to ma sens takie coś co chodzi mi po głowie
ODPOWIEDZ