Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Bardzo długo mnie tutaj nie było. Jak się ma dom na wsi i dużą działkę koło domu a do tego trzeba jeszcze pracować zawodowo to latem ma się niewiele wolnego czasu.
Ostatnio jednak pogoda dla mnie była łaskawa (padał deszcz) więc mogłem co nieco popracować przy modelu. Zawiązałem dodatkowo ponad 900 supełków i skończyłem wiązanie wszystkich wyblinek. Razem przy wiązaniu wyblinek zawiązałem ponad 2500 supełków.Powstały też wszystkie stenwanty oraz paduny na fokmaszcie. Na razie tyle . Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław.
Załączniki
Tak model wygląda obecnie.
Tak model wygląda obecnie.
9.JPG
Ciężko zrobić zdjęcie całego modelu na tle ściany. Jest duży i brakuje miejsca na tło.
Ciężko zrobić zdjęcie całego modelu na tle ściany. Jest duży i brakuje miejsca na tło.
7.JPG
6.JPG
Paduny na fokmaszcie. Najdłuższy ma 103 cm długości.
Paduny na fokmaszcie. Najdłuższy ma 103 cm długości.
Zamontowane na wantach fokmasztu.
Zamontowane na wantach fokmasztu.
Knagi na wanty.
Knagi na wanty.
Tak wyglądają katarpiny na stengach.
Tak wyglądają katarpiny na stengach.
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: lkemot »

No i super wyszło, a to jest najgorszy etap olinowania - wiązanie wyblinek, brrrr... może się przyśnić
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Borek »

Bardzo fajnie wygląda. Będziesz budował jakąś gablotę? Szkoda żeby model kurzem zarastał
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Dzięki chłopaki. Tomek masz rację naprawdę śniły mi się w nocy wyblinki – ciągle wiązałem supełki. Piotrek na razie przykrywam model folią, ale gablota oczywiście będzie. Przerażają mnie tylko trochę jej rozmiary. Musi być wysoka na 170 cm, długa na 190 cm , ale jeszcze nie zadecydowałem co do jej szerokości. Przy podstawowych żaglach miała by około 70 cm szerokości, ale mam ochotę zamontować żagle wytykowe a wtedy gablota musi mieć co najmniej 120 cm szerokości. Ostatecznie to nie problem bo mam duży dom i sporo miejsca na model, ale gablota będzie ciężka. Jeszcze upłynie trochę czasu zanim zacznę montować żagle, więc mam czas żeby to rozważyć.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2016, 17:43 przez Zdzisław, łącznie zmieniany 1 raz.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: myszor »

Z tym ciężarem to nie przesadzajcie Panowie . Ciężkie to będzie , ale nie będziesz tego przenosił co dzień w inne miejsce . Ustalasz gdzie ma stać model i budujesz gablotę rozbieralną , z części . Każdą tafle szkła ( plexi) dodajesz już do stojącego modelu na miejscu .
Każdego ranka idziesz ze szmatką i wycierasz kurze :D . To będzie jak mebel .
Zdzisiu mówi że ma duży dom i ma gdzie stawiać . Będzie ładny mebelek .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Zamontowałem pozostałe paduny oraz knagi na wantach grotmasztu i bezanmasztu. Najwięcej czasu zajęło mi wykonanie knag. Knagi na wanty mają nieco inny kształt niż pozostałe ze względu na zaczepy umożliwiające przywiązanie ich do want. Ja niestety nie posiadam frezarki i musiałem wszystkie knagi (40 szt.) wykonać ręcznie szlifując je przy pomocy iglaków oraz papieru ściernego i jednocześnie starałem się zachować jako taką powtarzalność. Zamontowałem też wszystkie sztagi na bezanmaszcie. Teraz zabiorę się za pozostałe sztagi. Następne w kolejności (mam taką nadzieję) będą sztaksle.
Jak zwykle załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław.
Załączniki
9.JPG
Bezan stensztag zamontowałem do topu kolumny grota za pomocą jufersów, natomiast bezan bram stensztag zamontowałem do jarzma platwormy grota za pomocą bloczków.
Bezan stensztag zamontowałem do topu kolumny grota za pomocą jufersów, natomiast bezan bram stensztag zamontowałem do jarzma platwormy grota za pomocą bloczków.
Wszystkie paduny i sztagi na razie nie zawiązywałem na stałe. W każdej chwili mogę je rozwiązać i zmienić siłę naciągu. Zawiążę je na stałe po wykonaniu całego olinowania stałego.
Wszystkie paduny i sztagi na razie nie zawiązywałem na stałe. W każdej chwili mogę je rozwiązać i zmienić siłę naciągu. Zawiążę je na stałe po wykonaniu całego olinowania stałego.
5.JPG
4.JPG
3.JPG
Knagi na wantach grotmasztu i bezanmasztu.
Knagi na wantach grotmasztu i bezanmasztu.
Najdłuższy padun na grotmaszcie ma 120 cm długości.
Najdłuższy padun na grotmaszcie ma 120 cm długości.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Pięknie wygląda ten model. Witać twoje zaangażowanie i "modelaską rękę".
Jednak jeden szczegół wzbudził moje zainteresowanie. Wydaje mi się, że zakończenie na wancie winno być jak na fotce 2. Trochę pływałem i na żaglowcach rejowych też i nigdzie nie widziałem takiego zakończenia wyblinki. Moim zdaniem powinno być jak na fotce 2. Zastrzegam się: to że nie widziałem nie znaczy, że mam rację. Ja tak tylko... w kwestii formalnej, bo żaglowiec jest pięknie wykonany.

Pozdrawiam
Kapitansio
Załączniki
To fotka z sieci, moja sugestia.
To fotka z sieci, moja sugestia.
2.jpg (53.9 KiB) Przejrzano 5192 razy
To jest twoja fotka...
To jest twoja fotka...
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Masz rację Kapitanasio. Sposób wiązania wyblinek, który pokazałeś był najczęściej stosowany ale stosowano też inne rozwiązania. Wyjaśniłem to w moich wcześniejszych wpisach w relacji z budowy. Wydawało mi się początkowo ze sposób który pokazałeś byłby dla mnie zbyt trudny do wykonania. Teraz trochę żałuję, ale jak mówią mleko się już rozlało i musi tak pozostać. Dzięki za zainteresowanie.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Pozostałe sztagi zamontowane. Olinowanie stałe gotowe.
Teraz zabiorę się za bom, gafel i ożaglowanie bezanmasztu.
Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław.
Załączniki
Tak model wygląda obecnie.
Tak model wygląda obecnie.
4.JPG
Wszystkie wiązania jakie wykonałem przy wiązaniu sztagów i padunów nie są na stałe zakończone. Mogę je w każdej chwili rozwiązać kiedy przeszkadza mi to w zawiązaniu innej linki. Będę je wiązał na stałe dopiero wtedy kiedy będę miał pewność że nic już nie będę w danym miejscu poprawiał.
Wszystkie wiązania jakie wykonałem przy wiązaniu sztagów i padunów nie są na stałe zakończone. Mogę je w każdej chwili rozwiązać kiedy przeszkadza mi to w zawiązaniu innej linki. Będę je wiązał na stałe dopiero wtedy kiedy będę miał pewność że nic już nie będę w danym miejscu poprawiał.
3.JPG
Przy wiązaniu olinowania opieram się głównie na wycinance. Jednak wycinanka została opracowana do małej skali i zastosowano w niej wiele uproszczeń. Dlatego przy wiązaniu olinowania korzystam też z opracowania Rigging Period Ship Models. Jest tam wiele rysunków na których szczegółowo krok po kroku pokazano sposób wiązania olinowania.
Przy wiązaniu olinowania opieram się głównie na wycinance. Jednak wycinanka została opracowana do małej skali i zastosowano w niej wiele uproszczeń. Dlatego przy wiązaniu olinowania korzystam też z opracowania Rigging Period Ship Models. Jest tam wiele rysunków na których szczegółowo krok po kroku pokazano sposób wiązania olinowania.
1.JPG
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Popracowałem trochę ostatnio przy żaglach. Wykonałem z brystolu szablony wszystkich żagli dostosowując je odpowiednio do skali mojego modelu. Wyszlifowałem też drzewce bomu i gafla i uzbroiłem je w odpowiednie bloczki. Ponieważ mój model jest dosyć duży więc muszę zwracać uwagę na szczegóły. Dlatego ożaglowanie wykonam na podstawie książki Rigging Period Ship Models Lennartha Peterssona.
Jest w niej dużo rysunków które szczegółowo pokazują poszczególne etapy montażu rej, lin i żagli.
Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
9.JPG
8.JPG
7.JPG
6.JPG
Teraz dalsze szczegóły z zamontowania bomu.
Teraz dalsze szczegóły z zamontowania bomu.
Częściowo uzbrojone w bloczki. Do zawieszenia bomu i gafla oraz żagla gaflowego muszę zamontować 34 bloczki. Aż się boję ile tych bloczków będę musiał zawiązać na całym modelu.<br />Na pewno będzie ich dwa razy więcej niż w wycinance.
Częściowo uzbrojone w bloczki. Do zawieszenia bomu i gafla oraz żagla gaflowego muszę zamontować 34 bloczki. Aż się boję ile tych bloczków będę musiał zawiązać na całym modelu.
Na pewno będzie ich dwa razy więcej niż w wycinance.
Tak wyglądają drzewce bomu i gafla
Tak wyglądają drzewce bomu i gafla
Pozwoliłem sobie na zawieszenie szablonów sztaksli na modelu. Na wykonanie wszystkich żagli będę potrzebował około 5 m kwadratowych płótna.
Pozwoliłem sobie na zawieszenie szablonów sztaksli na modelu. Na wykonanie wszystkich żagli będę potrzebował około 5 m kwadratowych płótna.
Żagle bezanmasztu, bukszprytu i żagiel gaflowy
Żagle bezanmasztu, bukszprytu i żagiel gaflowy
Szablony żagli fokmasztu.
Szablony żagli fokmasztu.
Szablony żagli grotmarsa. Po założeniu będą miały  szerokość ok 110 cm i tyle samo wysokości.<br />Zajmują tyle miejsca, że aby zrobić zdjęcia muszę je rozkładać na podłodze.
Szablony żagli grotmarsa. Po założeniu będą miały szerokość ok 110 cm i tyle samo wysokości.
Zajmują tyle miejsca, że aby zrobić zdjęcia muszę je rozkładać na podłodze.
ODPOWIEDZ