Kopyto Wicka

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Kopyto Wicka

Post autor: myszor »

Witam.
Znajomi poprosili mnie o wykonanie trzech kadłubów modelu Wicka .
Po namyśle , postanowiłem zrobić kopyto i na tym zrobić skorupy .
Udało się , chociaż było trochę dłubania .
Waży to z 50 kg.
Jak zrobię kadłub to wstawię fotki .
Załączniki
DSCF7102.JPG
DSCF7114.JPG
DSCF7115.JPG
DSCF7116.JPG
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Kopyto Wicka

Post autor: mirek »

Kawał solidnej roboty ! Podziwiam cie Andrzeju i życzę powodzenia , czekam oczywiście na następne fotki
Pozdrawiam Mirek Rybus
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Kopyto Wicka

Post autor: myszor »

Witam,
Dziękuje Mirku za dobre słowo :)
Wczoraj naciąłem listew 3 x 12 i 6 x 8 mm do wykonania skorupy. Idzie trochę tego drewna .
Kopyto jest czterokrotnie malowane lakierem natryskowo aby taśma przylepna dobrze się kleiła i w razie jakiegoś przecieku kleju listewki nie skleiły się z kopytem .
Okleiłem część kopyta taśmą i zacząłem układać listwy . Tym razem nie dawałem foli aluminiowej i taśmy pakowej ponieważ muszę widzieć jak mają przebiegać pokłady ( na trasowane na kopycie ).
Listwy 6 x 8 położyłem na sucho na górze i na dole otworów dział ( kwadraty sklejki ) i do nich dopiero doklejałem następne listwy .
Mocowałem je na gwoździe z podkładką ze sklejki aby było łatwiej je wyjąć .
Poniżej tych listew aż do stępki będą już szły listwy 3 x 12 mm trzy warstwy i jedna na tych co już są położona .
Grubość tej skorupy ma być ok 9 mm .
Nie będę budował tego modelu ale pokaże jak buduje ten jeden kadłub bo może się komuś przyda .
Tam trochę dalej buduje się kopyto INGERMANLAND ( też nie dla mnie ).
Budujemy i zobaczymy co z tego powstanie . Jestem dobrej myśli .
A willuś i sobek bidaki czekają . Doczekają się ;)
Załączniki
DSCF7132.JPG
DSCF7135.JPG
DSCF7139.JPG
DSCF7133.JPG
DSCF7118.JPG
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Kopyto Wicka

Post autor: acdd »

W jakiej to skali będzie? :) I czy można zapisać się na jedną sztukę takiego czegoś?
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Kopyto Wicka

Post autor: mati »

Andrzejku a dlaczego nie wysmarujesz sobie kopyta woskiem np. pszczelim. Zrobisz jakąś prymitywną pastę z owego wosku, pokryjesz kopytko i już nic się nie przyklei.
Taka myśl przeszyła moją mózgownicę 8-)
The world is yours...
Awatar użytkownika
pablo62
Posty: 0
Rejestracja: 29 sie 2014, 09:19

Re: Kopyto Wicka

Post autor: pablo62 »

Mati, powodzenia w obróbce i klejeniu do nasączonego woskiem wnętrza drewnianego kadłuba. To nie jest kopyto do budowy modelu z żywicy i włókna szklanego. ;)
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Kopyto Wicka

Post autor: mati »

Oj pablo, pablo... nie rozumiesz o co mi chodzi... 8-)
Robisz miksture z wosku pszczelego z terpentyną... po wyschnięciu i wypolerowaniu nie zostawia efektów ubocznych. Kto tu mówi nasączaniu skorupy.... Nie jestem takim idiotą aby sugerować klejenie do mokrego od wosku kopyta... Wielu już tak robiło na kopytach. I na tych mniejszych i większych. I jakoś wszystko się klei ;)
The world is yours...
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Kopyto Wicka

Post autor: myszor »

Witam .
Fajnie że jest zainteresowanie . Dzięki :) .
Kłóćta się tutaj ile wleźie , mi to nie przeszkadza . Zawsze coś mądrego z tego wychodzi .
Dziś pojechałem drugą stronę . To dopiero pierwsza warstwa a materiału idzie że ho ho .
Listewek mam teraz jak głupi cieśla gwoździ , gdzie się nie obrócę tam listewki . Naciąłem tego bo zawsze myślę że może zabraknie .
Jutro zamierzam jechać już listewki 3 x 12 na zszywki w stronę stępki .
Rzeczywiście zapomniałem podać jaka to skala . Buduje na podstawie Planów Modelarskich nr 37 ( 1970 rok ) Pana Stefana Hebdy w skali 1: 50 .

Lukasz a na co Ty się chcesz pisać ? Na skorupe czy na kopyto ? :)
Pogadamy na PW .
Załączniki
DSCF7146.JPG
DSCF7145.JPG
DSCF7144.JPG
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Kopyto Wicka

Post autor: myszor »

Witam .
48 godzin minęło i mogłem wyjąć z jednej strony gwoździe i trochę przeszlifować listwy .
Dziś zrobiłem obie strony dolnej części kadłuba listewkami na zszywki .
Używam zszywek o długości 12 mm , są dobre . 10 mm były za małe do listew 3 mm , nie trzymały tak jakbym chciał .
Kleje klejem Wikol a w miejscach gdzie jest duże naprężenie ( listwa chce się prostować ) klej Soudal 66A . Trzyma jak diabli .
Listwy oczywiście były namoczone , leżały dwa dni w wodzie . Pięknie się poddawały .
Teraz trzeba poczekać aż klej zwiąże i wydłubać zszywki .
Załączniki
DSCF7165.JPG
DSCF7168.JPG
DSCF7166.JPG
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Kopyto Wicka

Post autor: myszor »

Witam .
Dziś ciąg dalszy przynudzania o skorupie :lol: .
Powyciągałem zszywki i przeszlifowałem listwy co kładłem wczoraj . Choć będą na nie szły następne listwy to trzeba było to wszystko wyrównać aby nie powstawały górki i doły . Teraz jest ok .
Wydłubałem gwoździe z drugiej strony burt i też oszlifowałem .
Położyłem już ostatnią warstwę listewek na prawej burcie . Trzeba to już robić bardziej dokładnie bo po oszlifowaniu już tak zostanie jak posklejamy .
Nie jest to jakaś skomplikowana technologia tylko żmudna . Cały czas to samo ;)
Bez narzędzi takich jak piła stołowa , piła taśmowa i szlifierka taśmowa radze się nie zabierać za to . Trzeba co jakiś czas dorabiać różnej szerokości listewki . Dziś np . potrzebowałem i wyciąłem listewki 3 x 38 mm . Nie da rady przygotować sobie listwy jednakowe i zrobić takich wymiarów kadłub . Jest z tym zabawy ale już pomału widać fajne efekty . Zabawa świetna i to co robię przynosi mi radoche i satysfakcje .
Dość przynudzania . Oto efekty dzisiejszego dłubania .
Załączniki
DSCF7207.JPG
DSCF7206.JPG
DSCF7201.JPG
DSCF7200.JPG
DSCF7199.JPG
DSCF7198.JPG
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
ODPOWIEDZ