Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Wykręciłem ostatnio parę linek i założyłem wanty na kolumnie grotmasztu. Początkowo grubość linek na wanty wyliczyłem powiększając trzy krotnie grubości linek podanych w wycinance, ponieważ buduję swój model na podstawie trzy krotnie powiększonej wycinanki. Coś mi jednak wyliczone w ten sposób średnice tych linek nie pasowały.
I wtedy jak zwykle niezawodny w tych sprawach okazał się Sławek. Na podstawie otrzymanych od Sławka materiałów wyliczyłem sobie prawidłowe średnice linek.
Na podstawie tych materiałów dowiedziałem się że, za jednostkę miary przyjęto średnicę grotsztagu, która równa się 0,166 średnicy grotmasztu przy pokładzie. W moim przypadku średnica grotmasztu przy pokładzie wynosi 19,5 mm.
Mnożymy 19,5 x 0,166 = 3,237 A więc w moim przypadku jednostka miary wynosi po zaokrągleniu 3,24 i taka jest średnica grotsztagu. Średnicę innych lin obliczamy z iloczynu grotsztagu i współczynnika z tabeli. Współczynnik want kolumny grotmasztu wynosi 0,5. Mnożymy 3,24 x 0,5 = 1,62. A więc na wanty kolumny grotmasztu trzeba zastosować linkę 1,6 mm. Według wycinanki powiększonej trzy krotnie wychodzi 2,4 mm. Następnie talrepy kolumny grotmasztu 3,24x0,25 = 0,81, według wycinanki 0,3 mm.
Jak widać są to dość duże rozbieżności. Przygotowałem sobie linki na wyblinki. W oryginale wyblinki miały grubość ½ cala.W mojej skali jest to około 0,4 mm. Ja zastosowałem linkę 0,45 mm. Z tego co się dowiedziałem w oryginale wyblinki miały kolor naturalnego lnu lub sizalu. Jest to kolor szaro beżowy. Ja podobny kolor uzyskałem następujący sposób. Zalewam 1 saszetkę herbaty Lipton 1 szklanką wrzącej wody. Po 5 minutach schładzam do temperatury pokojowej. Moczę w tym linki przez około 6 minut. Linki wykręciłem z jasno beżowej nitki. Następnie dla utrwalenia koloru płuczę w wodzie z octem. 1 szklanka wody i 2 łyżki octu. Następnie rozwieszam lekko je naprężając i czekam aż zupełnie wyschną.
Poznaję też stopniowo nazwy olinowania.
Nie wiedziałem na przykład, że kiedy owinąłem linki na kolumnach masztów to właśnie wykonałem wulingi. Wiem już też co to są paduny. Na razie tyle.
Załączam zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie Zdzisław.
Załączniki
Przygotowane linki na wyblinki.
Przygotowane linki na wyblinki.
Tak zawiązywałem wanty na topie.
Tak zawiązywałem wanty na topie.
Linka na talrepach jest jasnobeżowa, wiem trochę za jasna ale tak już zostanie.
Linka na talrepach jest jasnobeżowa, wiem trochę za jasna ale tak już zostanie.
Wanty kolumny grotmasztu założone i odpowiednio naprężone.
Wanty kolumny grotmasztu założone i odpowiednio naprężone.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: oksal »

Zdzisław pisze: za jednostkę miary przyjęto średnicę grotsztagu, która równa się 0,166 średnicy grotmasztu przy pokładzie. W moim przypadku średnica grotmasztu przy pokładzie wynosi 19,5 mm.
Mnożymy 19,5 x 0,166 = 3,237


Ale olbrzym i do tego piękny olbrzym. Gratuluję wykonania. Zdziszek, swego czasu napisałem prosty program, który liczy średnice takielunku zgodnie z tą zasadą i przelicznikami. Program jest darmowy, a można go pobrać z mojej strony www. Konkretnie jest tu:

http://www.epomoce.pl/taklarz
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Dziękuję Adaś za gratulacje i dziękuję za program. Dzisiaj wróciłem do domu i zobaczyłem Twój wpis. Już sobie ściągnąłem program, uruchomiłem i wydrukowałem listę całego takielunku. Program jest super. Za jednym praktycznie kliknięciem mam obliczone średnice wszystkich linek.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Założyłem wanty na kolumnach fokmasztu i bezanmasztu, wyliczając grubość linek tym razem na podstawie programu, który otrzymałem od Adama. Jest to program, który oblicza grubość linek takielunku na podstawie takiej tabeli, jaką dostałem od Sławka.
Jest to fajny i bardzo prosty w obsłudze program.
Zapomniałem poprzednio dodać, że linki kręcę z nici poliestrowych (100%), a ewentualne włoski opalam przeciągając gotową linkę nad palnikiem kuchenki gazowej. Linkę przeciągam energicznym ruchem nad palnikiem. Należy to zrobić szybko żeby nie przepalić linki. W czasie przeciągania nad palnikiem widać skaczące iskierki. Ja w ten sposób opaliłem już około 100 mb linek i nie przepaliłem ani jednej.
Teraz zabieram się za wyblinki.
Załączam zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
Może nie do końca zrobiłem wszystko zgodnie z tym co jest na rysunku ale i tak jestem zadowolony. W końcu nie wybieram się z modelem na żaden konkurs.
Może nie do końca zrobiłem wszystko zgodnie z tym co jest na rysunku ale i tak jestem zadowolony. W końcu nie wybieram się z modelem na żaden konkurs.
Tak starałem się zawiązać tarlepy.
Tak starałem się zawiązać tarlepy.
W ten sposób zamontowałem wanty na topach masztów.
W ten sposób zamontowałem wanty na topach masztów.
Wanty na wszystkich kolumnach masztów zamontowane.
Wanty na wszystkich kolumnach masztów zamontowane.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Zawiązałem parę węzełków i powstały wyblinki na wantach kolumny grotmarsa. W otrzymanych od Sławka materiałach było parę sposobów wiązania wyblinek na wantach bocznych. Wybrałem ten który mi się najbardziej podobał. Pokażę to na załączonych zdjęciach. Uczę się dopiero wiązania wyblinek i może moje pierwsze węzełki nie są zbyt dobre ale biorąc pod uwagę moje lata i małe doświadczenie modelarskie uznałem że mogą być. Mam teraz parę dni wolnego więc myślę, że zawiążę wyblinki na kolumnach foka i bezanmasztu.
Załączam zdjęcia .
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
No i tak wygląda teraz mój model
No i tak wygląda teraz mój model
A tak wszystkie wyblinki na całej długości want. Trochę przesadziłem z zawiązaniem paru węzełków bo wszystkich węzełków na wyblinkach kolumny tylko grotmasztu zawiązałem dokładnie 688 a dojdą jeszcze podwantki. Myślę że na wszystkich wyblinkach w całym modelu będę musiał zawiązać parę tysięcy węzełków.
A tak wszystkie wyblinki na całej długości want. Trochę przesadziłem z zawiązaniem paru węzełków bo wszystkich węzełków na wyblinkach kolumny tylko grotmasztu zawiązałem dokładnie 688 a dojdą jeszcze podwantki. Myślę że na wszystkich wyblinkach w całym modelu będę musiał zawiązać parę tysięcy węzełków.
Tak to wygląda w zbliżeniu.
Tak to wygląda w zbliżeniu.
Mnie najbardziej podobał się ten sposób wiązania wyblinek do want bocznych i takie rozwiązanie zastosowałem w moim modelu.
Mnie najbardziej podobał się ten sposób wiązania wyblinek do want bocznych i takie rozwiązanie zastosowałem w moim modelu.
3.jpg (90.73 KiB) Przejrzano 6740 razy
Ten sposób wiązania wyblinek do want bocznych pewnie jest najlepszy i powszechnie stosowany ale najtrudniejszy do wykonania.
Ten sposób wiązania wyblinek do want bocznych pewnie jest najlepszy i powszechnie stosowany ale najtrudniejszy do wykonania.
Drugi sposób, ale to raczej węzeł bardziej przydatny do wiązania cum.
Drugi sposób, ale to raczej węzeł bardziej przydatny do wiązania cum.
2.png (3.32 KiB) Przejrzano 6740 razy
Sposób z wycinanki wszystkie węzły środkowe i na wantach bocznych jednakowe.
Sposób z wycinanki wszystkie węzły środkowe i na wantach bocznych jednakowe.
1.jpg (23.91 KiB) Przejrzano 6740 razy
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Wiązania supełków ciąg dalszy. Zawiązałem dodatkowo 918 supełków i powstały wyblinki na kolumnie fokmasztu i kolumnie bezanmasztu. W sumie do tej pory zawiązałem 1606 supełków a do końca jeszcze daleko. Robota nudna, wizualny efekt pracy mizerny a roboty w 3 D. Teraz zabiorę się chyba za sztagi i bukszpryt. Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
9.JPG
8.JPG
7.JPG
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Obecna pora roku nie sprzyja modelowaniu, nie mniej jednak prawie codziennie przez godzinkę lub dwie coś tam grzebię przy modelu. Nakręciłem ostatnio parę metrów linek, zrobiłem kilkanaście serc różnych rozmiarów oraz kilkanaście bloczków i zamontowałem na modelu. Zamontowałem na stałe bukszpryt oraz część sztagów. Na kolumnach masztów pozostało jeszcze do zrobienia parę sztagów i podwantki oraz pozostałe duperele. Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
33.JPG
Przy okazji chciałem się pochwalić rzeźbą galionową którą wyrzeźbił dla mnie Kazek.<br />Lew ma wysokość 9,5 cm.
Przy okazji chciałem się pochwalić rzeźbą galionową którą wyrzeźbił dla mnie Kazek.
Lew ma wysokość 9,5 cm.
Gałki tureckie też zrobiłem, metodą opisaną na kodze.
Gałki tureckie też zrobiłem, metodą opisaną na kodze.
29.JPG
Serca grotsztagu mają długość 12 mm i są największe. Średnica liny grotsztagu powinna mieć 3,24 mm. Ja swoją linkę skręciłem ze 120 nitek i ma ona średnicę 3 mm. Nie chciało mi się już skręcać następnej linki więc tak pozostanie jak jest. Zresztą i tak jest gruba jak sznurek od snopowiązałki.
Serca grotsztagu mają długość 12 mm i są największe. Średnica liny grotsztagu powinna mieć 3,24 mm. Ja swoją linkę skręciłem ze 120 nitek i ma ona średnicę 3 mm. Nie chciało mi się już skręcać następnej linki więc tak pozostanie jak jest. Zresztą i tak jest gruba jak sznurek od snopowiązałki.
Grubość linek sztagów bukszprytu to 2,5  oraz 2 mm. Sztagi fokmasztu mają taką samą średnicę.
Grubość linek sztagów bukszprytu to 2,5 oraz 2 mm. Sztagi fokmasztu mają taką samą średnicę.
Bukszpryt zamontowany na stałe, oraz część sztagów. Na następnych zdjęciach pokazałem szczegóły.
Bukszpryt zamontowany na stałe, oraz część sztagów. Na następnych zdjęciach pokazałem szczegóły.
Jeszcze bloczki na topie stengi bukszprytu.
Jeszcze bloczki na topie stengi bukszprytu.
Tak to wygląda w zbliżeniu.
Tak to wygląda w zbliżeniu.
Zamontowałem część serc i bloczków na bukszprycie.
Zamontowałem część serc i bloczków na bukszprycie.
W ten sposób zawiązałem linki i wykonałem oczka czy uszka, jak zwał tak zwał.
W ten sposób zawiązałem linki i wykonałem oczka czy uszka, jak zwał tak zwał.
Serca skleiłem z 4 warstw 1 mm sklejki. Dwie wewnętrzne warstwy są nieco mniejsze od zewnętrznych i w ten sposób powstał zewnętrzny rowek na linkę. Następnie przewierciłem w środku otwór i iglakiem wypiłowałem otwory. Wysokość serc to 9, 10,11 i 12 mm. Całość pomalowałem farbą akrylową kolor pinia.
Serca skleiłem z 4 warstw 1 mm sklejki. Dwie wewnętrzne warstwy są nieco mniejsze od zewnętrznych i w ten sposób powstał zewnętrzny rowek na linkę. Następnie przewierciłem w środku otwór i iglakiem wypiłowałem otwory. Wysokość serc to 9, 10,11 i 12 mm. Całość pomalowałem farbą akrylową kolor pinia.
Do tej pory na wykręcenie wszystkich linek zużyłem prawie 10 kilometrów nici. Z prawej strony jest linka na grotsztag, dla porównania położyłem obok linkę z której zrobiłem wyblinki. Jak widać lina na grotsztag jest „nieco grubsza”.
Do tej pory na wykręcenie wszystkich linek zużyłem prawie 10 kilometrów nici. Z prawej strony jest linka na grotsztag, dla porównania położyłem obok linkę z której zrobiłem wyblinki. Jak widać lina na grotsztag jest „nieco grubsza”.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Zamontowałem ostatnio pozostałe sztagi na kolumnach masztów. Zawiązałem też dodatkowo parę supełków oraz wygiąłem parę haczyków i powstały podwantki na platformie fokmasztu.
Załączam zdjęcia .
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
Wywierciłem w platformie marsa 12 otworów i od spodu platformy zamontuję w nich 12 bloczków na tak zwaną przetyczkę
Wywierciłem w platformie marsa 12 otworów i od spodu platformy zamontuję w nich 12 bloczków na tak zwaną przetyczkę
Podwantki od strony dziobu
Podwantki od strony dziobu
Tak zamontowałem podwantki i katarpiny na grocie
Tak zamontowałem podwantki i katarpiny na grocie
A tak przywiązałem sztag pomocniczy kolumny bezanmasztu.
A tak przywiązałem sztag pomocniczy kolumny bezanmasztu.
Podobnie połączyłem sztagi kolumny fokmasztu. Prawdopodobnie nie jest to prawidłowe rozwiązanie i było zastosowane jedynie na Victory ale mnie się podoba. Mój model jest duży i rozwiązanie takie dodatkowo usztywni sztag, który zdeformuje się w mniejszym stopniu kiedy będę przywiązywał do niego wieloliny
Podobnie połączyłem sztagi kolumny fokmasztu. Prawdopodobnie nie jest to prawidłowe rozwiązanie i było zastosowane jedynie na Victory ale mnie się podoba. Mój model jest duży i rozwiązanie takie dodatkowo usztywni sztag, który zdeformuje się w mniejszym stopniu kiedy będę przywiązywał do niego wieloliny
Przeglądałem olinowanie HMS Victory pokazane przez Jarcia na Kodze i w podobny sposób połączyłem linką grotsztag z grotsztagiem pomocniczym.
Przeglądałem olinowanie HMS Victory pokazane przez Jarcia na Kodze i w podobny sposób połączyłem linką grotsztag z grotsztagiem pomocniczym.
1.JPG
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Sporo czasu minęło od mojego ostatniego wpisu. Niewiele też zrobiłem przez ten czas. Niestety latem w domu i na działce jest sporo pracy, do tego praca zawodowa i na modelowanie pozostaje nie wiele wolnego czasu.
Zrobiłem podwantki na pozostałych masztach i zawiązałem wieloliny na platformach marsów. Teraz zabiorę się za wanty na wyższych piętrach modelu.
Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
Na grotmaszcie zastosowałem bloczki 6 mm, a  na bezanmaszcie mają wielkość 5 mm
Na grotmaszcie zastosowałem bloczki 6 mm, a na bezanmaszcie mają wielkość 5 mm
Do naciągu wielolin na fokmaszcie zastosowałem bloczki 5 mm.
Do naciągu wielolin na fokmaszcie zastosowałem bloczki 5 mm.
Wieloliny zawiązywałem w taki oto sposób.
Wieloliny zawiązywałem w taki oto sposób.
Wieloliny zawiązałem odpowiednio z lin o różnych przekrojach. Na fokmaszcie o przekroju 0,9 mm, na grotmaszcie 1 mm i na bezanmaszcie 0,8 mm. Linki wykręciłem z nici bawełnianych jasno beżowych. Kolor linek zmieniłem na szaro beżowy podobny do koloru wyblinek mocząc je w herbacie.(metodą wcześniej prze zemnie opisaną)
Wieloliny zawiązałem odpowiednio z lin o różnych przekrojach. Na fokmaszcie o przekroju 0,9 mm, na grotmaszcie 1 mm i na bezanmaszcie 0,8 mm. Linki wykręciłem z nici bawełnianych jasno beżowych. Kolor linek zmieniłem na szaro beżowy podobny do koloru wyblinek mocząc je w herbacie.(metodą wcześniej prze zemnie opisaną)
Model nabiera wyglądu ale staje się coraz większy.
Model nabiera wyglądu ale staje się coraz większy.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Troszkę pogrzebałem w wolnych chwilach przy modelu, wykręciłem kilkanaście metrów linek i powstały stenwanty. Teraz chyba zabiorę się za wyblinki i sztagi oraz paduny drugiego piętra.
Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Załączniki
Na wanty stengi grotmasztu zastosowałem linkę 1,1  mm, na stengę fokmasztu  linkę 1 mm, a na stengę bezanmasztu poszła linka 0,8 mm.
Na wanty stengi grotmasztu zastosowałem linkę 1,1 mm, na stengę fokmasztu linkę 1 mm, a na stengę bezanmasztu poszła linka 0,8 mm.
3.JPG
2.JPG
1.JPG
ODPOWIEDZ