Dobre plany modelarskie

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
KOWAL
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Dobre plany modelarskie

Post autor: KOWAL »

Witam Tak czytam wasze wypowiedzi i intryguje mnie jedno...piszecie tu o dobrych planach ale mnie intryguje jedno...mam nadzieje ze nikt mnie niezbeszta za kolejne pytanie ale coz takie zycie niedoswiadczonego gdzies sie uczyc trzeba. Ale do rzeczy...chodzi mi o nastepujaca rzecz. załózmy ze mam plany dowolnego okretu, mniejsza oto co to jest...ale w tych planach uwzglednione jest tylko wyposazenie pokladu iinne takie niema najwazniejszej rzeczy(przynajmniej dlamnie) a mianowicie planu szkieletu...jak w takim wypadku, przyjmujac ze chcialbym zbudoac taki model mam zbudowac szkielet statku aby byl symetryczny i wogole ladnie sie prezentowal...na forum znalazlem instrukcje jak rozrysowac sobie szkielet na podstawie palnow:http://koga.net.pl/content/view/340/278/ czy to jedyny sposob..z gory dziekuje za odp..POZDRAWIAM!!!
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Dobre plany modelarskie

Post autor: Emilius »

Kowal, dotykasz tu właśnie istoty rzeczy. Nie wiem jak inni ale ja muszę w tym momencie gruntownie przestudiować plany linii teoretycznych i wyobrazić sobie te elementy zanim je zrobię, nie chcę zgrywać alfy i omegi ale taka analiza to podstawa, jeśli nie ma rysunków perspektywicznych. Na tym polega właśnie skratch building z własnych materiałów według planów a niewzorników. Trudną sztuką jest przeniesienie linii do programu 3D ale możesz obejrzeć model nawet od dołu. Ja jeszcze tego nigdy nie robiłem, bo nie umiem, za to widziałem efekty takiej transformacji. Z innej znów strony- jest to cały urok budowy - to ty kształtujesz model, nie on ćwiczy ciebie, i robisz tak, z jaką precyzję chcesz go zbudować. A symetria? to już zależy tylko od ciebie jak dokładnie wykonasz wręgi i jak poszyjesz kadłub. Zwykle lewa strona jest odbiciem prawej i odwrotnie. :) Ważne jest aby center line była faktycznie linią centralną.
Rzuty linii teoretycnych wodnic i wzdłużnic pozwalają na wykreślanie obrysu wręg, tak jak pokazane to jest przez Radka w podanym przez ciebie linku, ale wracając do głównego wątku to na prawdę dobre plany powinny mieć pełne rzuty wręgów - nie wszyscy wszak zaliczają semestr z geometrii wykreślnej:evil:. I moja rada - jęśli to ma być pierwszy model, to wybierz coś prostego, gdzie masz maksymalnie rozrysowane linie teoretyczne. W trakcie budowy wiele dręczących cię teraz pytań uznasz za mało istotne, bo rozwiązania same się nasuną. Jak nie spróbujesz, to nie zasmakujesz ;)
A jaki model chcesz zbudować?
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Dobre plany modelarskie

Post autor: oksal »

Właściwie to nie wiem gdzie tą wiadomośc umiescic... Otóz bracia ze wschodniego brzegu Bałtyku mają krązki CD wcenie 250 rubli z planami sa tez i knigi. Pewnie jakaś kontrabanda został przez nich przechwycona lub moze jakiś pirat został złupiony

http://shipplans.nm.ru/catalog2.html
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Dobre plany modelarskie

Post autor: Emilius »

no super to wyłuskałes, brawo, choć tak jak poprzednio powiedziałem, te plany to wzorniki do odkopiowania w narzuconej skali, mam wrażenie, ze kupili sobie zestawy a pozostałość wpostaci instrukcji - planów - na CD i "pradać no a dieńgi prapić" A te książki no to juz inna historia
a znasz link http://shipmodeling.uw.hu/ ? albo http://shipmodeling.ru/books.php , no to porównaj obie stronki. Tam to jeszcze możliwe, normalnie dziki (zachód) wschód:P :P
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Dobre plany modelarskie

Post autor: oksal »

No byłem tam byłem juz kilka razy i z ich dobroci skorzystałem. Wygląda na to ze Wegrzy z Ruskimi wspołpracuja A ponizej to co u Rosjan Sa to rysunki z Royal William 1719. Piękny żaglowiec. Prawdopodobnie na niego sie rzucą po Endeavour. No chyba ze zdobedę to co chce o San Felipe. Bo jak narazie Amati be, Mamoli troche lepsze, ale tez odbiego od paru szkiców jakie posiadam które wyglądaj ajak by byly wzorowane na oryginalnej dokumentacji. Nadburcia poprawne, ornamenty, rufa, latarnie, kosz dziobowy, marsy, salingi znacznie sie roznia od Mamoli a te roznia sie od Amati. Myśłe ze uproszczenia wynikają z tego ze są to dokumentacje do zestawów...
No a ponizej Royal William

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Dobre plany modelarskie

Post autor: ryszardw »

Przeglądając stare posty trafiłem na dokumentację którą pokazałeś St George Piękny okręt Próbowałem wejść na stronę dystrybutora ale się nie otwiera Interesują mnie okręty angielskie z 17 i 18 w Napisz jaka to dokumentacja czy wystarczająca do zbudowania modelu Jak pokazane są rzeżby ,konstrukcja kadłuba,olinowanie Interesuje mnie Britania ,St Michael Może dysponują też innymi planami .Poszukuję pilnie jakichkolwiek dokumentów Princa z 1670r poza planami Mantui(kit) opracowań na temat uzbrojenia,ożaglowania i wykonania okrętów w 17w Anglii .Pozdrawiam R
Awatar użytkownika
Orisara
Posty: 0
Rejestracja: 03 sty 2016, 15:46

Re: Dobre plany modelarskie

Post autor: Orisara »

Witam wszystkich, w poszukiwaniach informacji na temat planów okrętów i żaglowców trafiłem na pewną stronę z planami: http://www.john-tom.com/SailBoatPlans/S ... Plans.html
Może komuś się przyda.

Pozdrawiam Artur
Awatar użytkownika
Orisara
Posty: 0
Rejestracja: 03 sty 2016, 15:46

Re: Dobre plany modelarskie

Post autor: Orisara »

Witam wszystkich, chcę nabyć plany żaglowca HMS Hero z wydawnictwa "Plany Modelarskie nr 139". Jeśli ktoś będzie miał ochotę wyrazić swoją opinię na temat tego wydawnictwa, to chętnie się z nią zapoznam. Format planów A1 dwustronnie, skala 1:100.

Pozdrawiam Artur
Załączniki
IMG_5352.JPG
IMG_5353.JPG
IMG_5354.JPG
IMG_5355.JPG
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Dobre plany modelarskie

Post autor: Tomasz_D »

Poszło PW
Rogal113
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2018, 14:17

Re: Dobre plany modelarskie

Post autor: Rogal113 »

Witam.
Czy ktoś pomoże zdobyć mi plany Czarnej Perły.
ODPOWIEDZ