Kliper herbaciany Cutty Sark

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: rychenko »

co tu wiele mówić
Załączniki
tumblr_mu7297EI6b1shbuipo1_400.gif
tumblr_mu7297EI6b1shbuipo1_400.gif (241.46 KiB) Przejrzano 5689 razy
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: Leon27 »

I nie zpomnij o WC :-)
post-4738-0-90992100-1378292756.jpg


Zaluzje na bulaju ?
Załączniki
post-8454-0-57475000-1385349145.jpg
Pabe
Posty: 0
Rejestracja: 26 sie 2014, 10:41

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: Pabe »

No i co tu wiele mówić. Nie jest to kliper herbaciany Cutty Sark. Jest to jakaś hybryda pomiędzy statkiem szkolnym Tamizkiej Szkoły Kadetów Cutty Sark, a statkiem muzeum Cutty Sark.

Kliper herbaciany Cutty Sark nie posiadał ani jednego bulaja!!!! Na modelu jest tego multum,jak otworów w cedzaku. Posiadał za to bardzo widoczne linie podziału klepek poszycia, czego na modelu dojrzeć nie mogę (może to już mój wzrok slaby).

Postaram się moje zarzuty w sposób wiarygodny udokumentować.
Podzielę życiorys statku na etapy.

1) Kliper herbaciany Cutty sark


Plan stoczniowy ,wręga
Plan stoczniowy ,wręga


h5208.jpg


1280px-Cutty_Sark_(ship,_1869)_-_SLV_H91.250-164-1.jpg


625px-Cutty_Sark_(ship,_1869)_-_SLV_H91.250-163.jpg


!890 r na redzie w Sydney
!890 r na redzie w Sydney



2) etap portugalski żaglowiec Ferreira


katti-sark-31 16.05.1916r.jpg


po stracie masztów
po stracie masztów


katti-sark-21-1024x616.jpg


h0418 Ferreira.jpg


Ferreira w 1921r
Ferreira w 1921r


h0440 Ferreira w doku.jpg


Jak widać na zdjęciach Portugalczycy też nie zamontowali ani jednego bulaja!!!
Widać za to wyraźnie podział poszycia.


3) pierwsze lata w Wielkiej Brytanii

Pierwsze wyjście w morze po remoncie
Pierwsze wyjście w morze po remoncie


p02419.jpg


katti-sark-14.jpg



4) statek szkolny Tamizkiej Szkoły Kadetów


5792-v.jpg


katti-sark-15-1024x747.jpg


Dopiero tutaj pojawiają się bulaje!!!!! To były kajuty kadetów.

5) Remont i otwarcie muzeum.

p70164.jpg


cutty-sark-puerto.jpg


CS-2entering-dry-dock-6-528x392.jpg
CS-2entering-dry-dock-6-528x392.jpg (70.69 KiB) Przejrzano 5584 razy


Resting Place.jpg


Zdjęcia te zostały wykonane w dniu 28.02.1951 roku anie jak napisałeś po zakupie od Portugalczyków.
Polskie Plany Modelarskie nr 18 były w tamtym czasie chyba najlepszym i najwierniejszym opracowaniem na świecie klipra herbacianego Cutty Sark a mimo tego potrafiłeś pod względem historycznym spieprzyć puki co, bardzo ładny kadłub.

Więcej zdjęć się nie zmieściło w poście.

Na podstawie materiałów Królewskiego Muzeum Morskiego w Greenwich oraz kilku portali marynistycznych
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: Kazek »

Ok kolego hejter to wszystko prawda co piszesz, udowodniłeś ze umiesz szukać w internecie i pokazywać jaki to jesteś znawca historii. No i co z tego, w jakimś etapie swojego bytu Cutty Sark miał bulaje, więc ja je zrobiłem bo mi się podoba z bulajami, jak by ich nigdy nie było to wtedy ok: zrobiłem nie zgodnie z danymi historycznymi. Ale były, a czy ty to będziesz nazywał hybrydą , smokiem czy jakim innym dziwolągiem to mnie naprawdę nie interesuje, a podział poszycia widać. Ja nie szpachluję modeli, nie twierdzę za masz słaby wzrok, zdjęcia tego nie do końca pokazują, jest po prostu dobrze wyszlifowane poszycie. Proponuje byś się zajął własnym modelowaniem jeżeli coś takiego potrafisz . Powodzenia w dalszym wyszukiwaniu błędów historycznych budowanych i pokazywanych tu modeli, bo widzę że mocno cię to rajcuje.
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: Tomasz_D »

Kolejny modelarz śledczy, HAHAHAHAHA, Macierewicz polskiej sceny modelarskiej :lol:
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: Leon27 »

Nie no. To ja mój kadłub to musze w piecu spalić. Bulai co prawda nie mam i zastawnawiałem się nad nimi. Za to mam tak wyśmigany, że wyszedł ten czarny pas pod klapami wodoodprowadzajcymi na wysoki połysk . Dodatkowo mam zrobiony biały odcinający pasek w 2/3 zasłonięty miedziowaniem jak na łodzi sportowej :-) Zawsze mogę tam przywalić odbojnice :-) . Nic tylko do pieca będzie i wtedy zgodnie z historią jak to płonął przy okazji remontu :-))))
Zdjęcia płonącego jak coś zapodam na kodze. Musze tylko komplet masztów i rei zamontować i nadbudówki wykończyć żeby efekt był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistego pożaru. 2,1 m długi to będzie się już ładnie palił :-)
Czort wie jak na wszystkich etapach taki okręt wyglądał. Ciekawe jak jego ostatnia odsłona ma się do zgodności historycznej. Dlatego można deliberować i deliberować.Wygmerane zdjęcia podobają mi się. Mi się nie udało jeszcze na nie trafić. Komentarz na temat pracy Kazia zbędny zupełnie. Oby wszyscy mieli na koncie tyle modeli i w takiej jakości co Kaziu :-) Oby żona Kazia dała mu jak najwięcej miejsca na ekspozycję modeli :-)
andrzej164_2005
Posty: 0
Rejestracja: 10 sie 2014, 09:35

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: andrzej164_2005 »

Kliper herbaciany Cutty Sark Chciałem zapytać jak zrobić zacięcia na listwach przyburtowych do desek pokładu.Widzę,że są one robione w zależności jak są układane listwy pokładu.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: Kazek »

pokkk.jpg
Witam! Te zacięcia robi się w bardzo prosty sposób ,po przyklejeniu deski bocznej za pomocą nożyka lub skalpela należy odpowiednio wycinać w desce bocznej nacięcia i przycinać poszczególne deseczki by w te nacięcia pasowały jak widać na zdjęciach .

deska).jpg
Pytałeś się także, jak robiłem zagłębienie w powierzchni pokładu biegnące wzdłuż burty spełniające rolę rynny dla wody, która znalazła się na pokładzie czyli tak zwany Waterwajs Odprowadza ona wodę do odpływników (skalopsów) będących otworami w poszyciu.
DSCN0384.JPG
Na zdjęciu pokazałem, która to jest deska przed wykonaniem jeszcze zagłębienia, łatwiej mi było wykonywać zagłębienie na desce przyklejonej do pokładu . Zdjęcia pokazują jak to robiłem używając pilnika półokrągłego, najpierw do zrobienia rowka prowadzącego a póżniej takim złamanym pilnikiem zrobiłem odpowiednie wgłębienie
Pozdrawiam Kazik :)
Pabe
Posty: 0
Rejestracja: 26 sie 2014, 10:41

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: Pabe »

Przykro mi ale zostałem pomylony z inną osobą.Dokonałem tego wpisu w Twojej relacji ,bo uważam ,że model powinien przedstawiać pierwowzór w jakimś konkretnym momencie jego historii.

Co się zaś tyczy Twojego poprzedniego wpisu to waterway na Cutty Sarku wyglądał i wygląda inaczej. Był i jest zrobiony z grubej blachy z wywiniętym kołnierzem na pierwszą szeroką deskę pokładu, tą , którą przeorałeś pilnikiem. Jest położony kilka cali poniżej pokładu, pod kątem do płaszczyzny pokładu,ale to już kwestia interpretacji planów.

Zdjęcia które zamieszczam są ogólnie dostępne w sieci.



katti-sark-1.jpg


downloadfile.jpeg
downloadfile.jpeg (128.61 KiB) Przejrzano 4815 razy
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Kliper herbaciany Cutty Sark

Post autor: Kazek »

a tak jest wg planów modelarskich nr 74
Załączniki
DSCN0391.JPG
DSCN0389.JPG
Pozdrawiam Kazik :)
ODPOWIEDZ