"elektryczne " pytanie

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: Irek350 »

Można zrobić prosty zasilacz wykorzystując transformator do lamp halogenowych
o mocy 150-200W + mostek prostowniczy o prądzie 20-30A + jakiś DUŻY kondensator.
np. taki:
Obrazek
(nie sugerować się wartościami poszczególnych elementów)
Koszt elementów ok. 50-100zł.
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: futaba »

Zamiana wiertarki bez-kablowej na kablową jest mało eleganckie według mnie. Ogniwa wymienia się bardzo łatwo. W większości tanich wkrętarek i wiertarek akumulatorowych Chińczycy stosują ogniwa NiCD o pojemności 1,2 Ah w rozmiarze SubC. Ja reanimuję takie wiertarki kupując na e-bayu ogniwa NiMH o pojemności 2900 lub 3600 w bardzo rozsądnej cenie i po prostu wymieniam. Wiertarka dostaje drugie życie i pracuje znacznie dłużej na takich ogniwach. Poza tym jak się taki reanimowany akumulator ładuje w oryginalnej ładowarce to akumulatory dostają mniej w dup.. i żyją dłużej. Kolejna sprawa to to, że ogniwa NiMH mają znacznie mniejszy efekt pamięciowy niż NiCD i też dłużej żyją. A swoją 18V wiertarkę przerobiłem na ogniwa LiPo, zapakowałem do oryginalnej obudowy pakiet 2200mAh 5s, który jest ponad połowę lżejszy od oryginalnego i bardzo łatwo mogę kontrolować jego kondycję.
A jak już koniecznie zasilacz to polecam poszukać na allegro zasilacza od Xboxa, mały, elegancka obudowa, aktywne chłodzenie i koszt w granicach 40-50 zł.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: Kapitansio »

A zapytam, jak łączysz ogniwa? Czy można te blaszki łączące ogniwa lutować do ogniwa, czy musi to być zgrzewane ?
Kapitansio
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: Andrzej1 »

Dobry wieczór.
I wiem, że nie mnie pytano.
Druty i blaszki można lutować do ogniw bezpośrednio.
Warunek : mocna lutownica >= 50 W, dobra pasta do lutowania, dobrze oczyszczone detale do lutowania, KRÓTKI CZAS GRZANIA. Im krócej tym lepiej.
Jak zagotujesz akumulator, to możesz go do kubeła włożyć od raz.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: futaba »

Ja blaszki w ogniwach lutuję kolbą 160 W, dzięki temu czas grzania jest bardzo krótki.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
ODPOWIEDZ