Dwunastu Apostołów

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
darczello5
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2015, 11:04

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: darczello5 »

Dzięki Zdzisław :)
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: Kazek »

żadnych lakierów :twisted: daj zwykły olej lniany lub pokost lniany pokład nabierze ładnego odcieniu i odpowiednio go zabezpieczysz ale musisz pamietać że po olejowaniu nie będziesz mógł już kleić na pokładzie normalnym klejem do drewna jedynie cyjanoakrylem więc te olejowanie wykonuj jak najpóźniej
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
darczello5
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2015, 11:04

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: darczello5 »

Dzięki Kazik.
Jutro z rana zakupy i zaczynam próby :)
Awatar użytkownika
darczello5
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2015, 11:04

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: darczello5 »

Witam.
Próby poczynione i muszę przyznać, że pokost mnie zaskoczył. Początkowo miałem mieszane uczucia ale zniknęły zaraz po nałożeniu na drewno :). Fantastycznie uwydatnia drewno jak i dachtunek, a i zapach ma bardzo przyjemny. Właśnie o taki efekt mi Kazik chodziło, serdeczne dzięki za dobrą radę :D. Zrobiłem jeszcze dla porównania testy z lakierem bezbarwnym czystym i z dodatkiem zielonego tuszu kreślarskiego aby uzyskać efekt postarzenia ale to nie to. Jak przyjdzie pora to użyję pokostu.

Pozdrawiam
Darek
Załączniki
image001.jpg
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: Kazek »

Dla efektu postarzenia do pokostu można dodać troszkę smoły drzewnej tak zwanego dziegciu ale tego bardziej naturalnego jest dostępny jako smoła bukowa dla myśliwych do wabienia zwierząt . Dodanie spowoduje ze drewno bardziej ściemnieje ale myślę ze w twoim wypadku w zupełności wystarczy sam pokost .
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
darczello5
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2015, 11:04

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: darczello5 »

Witam.
Ten efekt zadowala mnie całkowicie i postarzać już nie zamierzam :) . Na chwilę obecną będę obserwował próbkę mając nadzieję, że z czasem nie będzie za bardzo ciemniała .

Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
darczello5
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2015, 11:04

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: darczello5 »

Witam
Grudzień nie jest dla mnie najlepszym miesiącem na modelarstwo ale coś tam podłubałem.
Dotarła do mnie paczka do nr 48 i tutaj zacznę od ogromnego babola od DeA :evil: ( chodzi tu o nadbudówki i górny pokład). Po zmontowaniu wszystkiego w jedną całość okazuje się, że albo elementy nadbudówki są za niskie w stosunku do ostatniej wręgi albo wręga za wysoka. Pokład nr 36 nie leży jak ma i bardzo mocno opada w dół tworząc załamanie do elementu pokładu nr 36D. Na razie tak to zostawiam i poczekam na dalsze elementy rufowe.
Wziąłem się za szlifowanie pokładu i nadburcia. Najpierw wyciąłem sobie z olchy listwy i wkleiłem je w dole nadburcia (listwy wycięte w kształt prostokątnego trapezu) a potem naprodukowałem listewki na poszycie wewnętrzne. Część listewek musiałem giąć aby dobrze układały się w części dziobowej a całość pomalowałem w kolor zieleni. W części gdzie będą szalupy dokleiłem też dodatkowe listwy podwyższające i poszerzające (i tu nie wiem jak nazwać tą część statku : rynny, kosze czy może inaczej :?: :oops: ). Część poszycia wewn. wykonana i już wiem, że układanie drugiej warstwy poszycia zewn. dłuuuuugo potrwa :shock: ale damy radę :)

Pozdrawiam
Darek
Załączniki
Lewa burta
Lewa burta
112.jpg
Prawa burta
Prawa burta
109.jpg
108.jpg
Przymiarka nadbudówki
Przymiarka nadbudówki
Awatar użytkownika
darczello5
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2015, 11:04

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: darczello5 »

Witam po przerwie świątecznej.
Wolno ale do przodu coś tam tworzę i na pierwszy rzut poszła nadbudówka. Nie dawało mi to spokoju i wziąłem się za rysunki dostępne w sieci i wyszło mi, że ścianki nadbudówki są po prostu za niskie. Przyłożyłem też koło sterowe i okazało się, że się nie zmieści pod górny pokład. Postanowiłem więc podwyższyć ścianki o 2,5 mm (przeciąłem je w połowie tarczą 0,5 mm i wstawiłem po między listewkę 3 mm, dodatkowo z tyłu wzmocniłem całość kolejną szerszą listewką) i teraz pokład górny leży jak powinien :) .

Pozdrawiam
Darek
Załączniki
Na razie to jest połowa montażu, może nie jest to ideał ale w porównaniu do tego z DeA wygląda o niebo lepiej . Do wykończenia używam tylko gruszy a potem całość zapuszczę pokostem lnianym. Tekstura drzewa jest za duża ale to wszystko będzie zakryte kolejnymi już jednolitymi listewkami
Na razie to jest połowa montażu, może nie jest to ideał ale w porównaniu do tego z DeA wygląda o niebo lepiej . Do wykończenia używam tylko gruszy a potem całość zapuszczę pokostem lnianym. Tekstura drzewa jest za duża ale to wszystko będzie zakryte kolejnymi już jednolitymi listewkami
Ścianki wklejone na pokład i poszyte (nie użyłem listewek załączonych od wydawnictwa ale gruszy).
Ścianki wklejone na pokład i poszyte (nie użyłem listewek załączonych od wydawnictwa ale gruszy).
Zacząłem wykańczać ścianki nadbudówki ale i tu będą zmiany ponieważ DeA proponuje coś takiego :lol:
Zacząłem wykańczać ścianki nadbudówki ale i tu będą zmiany ponieważ DeA proponuje coś takiego :lol:
WP_20160104_008.jpg
Awatar użytkownika
darczello5
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2015, 11:04

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: darczello5 »

C.d. prac przy nadbudówce.
Chciałem choć trochę zbliżyć się do tego co przedstawia poniższy rysunek, jeżeli chodzi o kolorystykę to raczej moja inwencja. Może nie jest to ideał ale jestem zadowolony.

Pozdrawiam
Darek
Załączniki
129.jpg
pokład odeskowany
pokład odeskowany
elementy górnego pokładu wklejone
elementy górnego pokładu wklejone
Wstawiłem belki podtrzymujące górny pokład a na elementach nr 36 od spodu naciąłem imitację odeskowania stropu. Całość pomalowałem na biało.
Wstawiłem belki podtrzymujące górny pokład a na elementach nr 36 od spodu naciąłem imitację odeskowania stropu. Całość pomalowałem na biało.
125.jpg
Zapuszczone pokostem lnianym
Zapuszczone pokostem lnianym
Całość zmontowana, podstawy kolumienek pomalowałem na złoto a same kolumny w kolor kości słoniowej (na zdjęciach wyglądają jak białe ale w rzeczywistości są ciemniejsze). Klamki drzwi są z mikro gwózdków a słupki balustrady wykonałem z wykałaczek.
Całość zmontowana, podstawy kolumienek pomalowałem na złoto a same kolumny w kolor kości słoniowej (na zdjęciach wyglądają jak białe ale w rzeczywistości są ciemniejsze). Klamki drzwi są z mikro gwózdków a słupki balustrady wykonałem z wykałaczek.
121.jpg
image001.jpg
Awatar użytkownika
darczello5
Posty: 0
Rejestracja: 24 lut 2015, 11:04

Re: Dwunastu Apostołów

Post autor: darczello5 »

Poszycie wewnętrzne na nadburciach zrobione. Linia wody narysowana.
Teraz kolejna przerwa dwutygodniowa (zaczęły się ferie). Będzie czas na przemyślenie wykonania poszycia zew. ;)

Pozdrawiam
Darek
Załączniki
Przyrząd do rysowania załączony od wydawnictwa lekko zmodyfikowałem
Przyrząd do rysowania załączony od wydawnictwa lekko zmodyfikowałem
134.jpg
135.jpg
131.jpg
130.jpg
ODPOWIEDZ