Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: Bartek_W »

Cześć
Naprawiłem reflinki i mocowanie żagli do rejek. Teraz jest znacznie lepiej.
Aktualizacja pełnosłoneczna.

zagiel.png

Do następnego razu...
Bartek
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: Bartek_W »

Cześć
Mała łódka w końcu doczekała się końca, a tego przez czas długi nie było widać.
Jak wyszło, widać na zdjęciach. Sceptyków i znawców tematu przepraszam, jeśli wyszedł paszkwil, bo nie do końca pewien jestem, że wyszło zgodnie ze sztuką.
Żagiel jest z batystu barwionego i utwardzanego lakierem do paznokci mojej Pani. Taką miałem koncepcję i tak mi się podoba. Nić bawełniana o gęstym splocie, choć nie na tyle gęstym, aby się nie poszarpał przy przewlekaniu przez bloczki, stąd niestety małe kłaczki na szotach.

DSCF1492.jpg

DSCF1498.jpg

DSCF1503.jpg

Tu kompozycja rodzinna: statek matka z przymiarką garderoby, szalupka i oczywiście poza kadrem samochód chłodnia.

rodzinne.jpg

Na koniec rzecz o wielkości...

XXL.jpg
XXL.jpg (50.99 KiB) Przejrzano 6753 razy

Ciąg dalszy naturalnie nastąpi ;)
Pozdrawiam serdecznie
Bartek

PS. Z uwagi na chęć zaprezentowania łódki w koncepcji wioślarsko-żeglarskiej i związanej z tym konieczności ustawienia żagla w osi symetrii, dla zachowania przejrzystości zrezygnowałem z foka.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: mati »

Powoli, ale do przodu :)
Robota mucha nie siada... nie czepiam się bo nie ma czego :D

Tak trzymaj... będę kibicował... jak zwykle z ukrycia :P

Też muszę się zmotywować i coś podłubać przy Papudze... tylko, że te upały odbierają chęci do robienia czegokolwiek (dziś 35st.) na chwilę obecną ograniczam się do otworzenia sobie... piwa :twisted:

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: Bartek_W »

Cześć
Mimo, iż zdecydowałem, że szalupa będzie żeglować obok pinki, na pokładzie znalazły się ostatnie elementy wyposażenia, czyli pokładowa podstawa szalupy.

pinka000003.jpg

pinka000001.jpg

pinka000002.jpg

Koniec prac zbliża się wielkimi krokami, a ich zwiastunem jest zamontowanie bezana.

bezan.jpg

Niebawem kolejne żagle...
Pozdrawiam i do następnego razu ;)
Bartek
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: Bartek_W »

Cześć
Już zapowiedziałem kolejne żagle, a okazało się, że przede mną jeszcze wykonanie ostatnich już drewnianych części dla mojego modelu.
Mają to być masywne bloki (10 i 7 krążkowe) z czymś w rodzaju wielkiej knagi. To one będą odpowiadać za dźwiganie potężnych rejek.

Oto, jak je zrobiłem:

1. Z forniru olchowego i kawałków brzozy wyciąłem pasy na konstrukcję bloków i koła linowe.

000001.jpg

2. Wszystko pomalowałem bejcą w kolorze cedrowym i poskładałem w takie pasztety:

000002.jpg

3. Które zostały wstępnie obrobione...

000003.jpg

4. Na koniec dorobiłem wszystkie elementy wystające, jak i dziurki i całość ponownie pokryłem bejcą w kolorze cedrowym oraz olejem lnianym tłoczonym na zimno.

000004.jpg

No i tyle...
Pozdrawiam
Bartek
Ostatnio zmieniony 17 lis 2015, 12:19 przez Bartek_W, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: Jarcio »

Prosty i jakże skuteczny patent na wykonanie pięknych grzejników ;) Ładna robótka, jak zawsze.
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: Bartek_W »

Cześć
Dzięki za dobre słowa chłopaki ;)

Z kompletem elementów mogłem w końcu zamontować żagle na Pince.

0000001.jpg

0000002.jpg

Pozostało zrobić porządek na pokładzie i będziemy stawiać banderę :)
Do następnego razu...
Bartek
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: bartes123 »

Świetnie to wygląda!
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: Bartek_W »

Cześć
Dziś słówko o zmaganiach z banderą.
Wypróbowałem trzy metody:

DSCF1713.jpg

A - "surowy" batyst z rysunkiem robionym starym lakierem do paznokci (trudno jest wycisnąć z tego coś sensownego, lakier jest sztywniejszy od reszty, wnika we włókna materiału, a sam materiał strzępi się, jak...)
B - batyst zaimpregnowany korektorem w płynie z rysunkiem wykonanym czerwonym pisakiem do płyt (lepiej, ale bandera wyszła zbyt sztywna i zbyt biała, a poza tym korektor chyba z czasem paskudnie żółknie)
C - batyst zaimpregnowany bezbarwnym lakierem akrylowym z rysunkiem wykonanym czerwonym pisakiem do płyt (ta opcja wygrywa i ta opcja zostaje).

Do rychłego zobaczyska
Bartek
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Pinka genueńska (Pinco Genovese; Il Pinco)

Post autor: Siberian »

Witam.
Wydaje mi się, a właściwie jestem najzupełniej pewien, że pisak do płyt nie nadaje się do barwienia powierzchni większej, niż szerokość końcówki owego pisaka. Widać na Twojej fladze wadę takiego rozwiązania: Nierówne nasycenie barwy.
Znacznie lepiej wyjdzie malowanie farbą akrylową, przy pomocy małego pędzelka lub grafionu. Oczywiście należy to zrobić obustronnie.
Warto popróbować i się pomęczyć, bo Twój model wart jest dobrych flag. :)
Pozdrawiam, Wojtek.
ODPOWIEDZ